Wymiana klamki w drzwiach – demontaż i montaż krok po kroku

Wymiana klamki w drzwiach – demontaż i montaż krok po kroku

12.04.2022

Czy wymiana klamki w drzwiach jest trudnym zadaniem? Co możesz zrobić, aby wykorzystać tę czynność do poprawienia wyglądu wnętrza? Oto garść porad, z których możesz skorzystać podczas wymiany klamki.

Klamka, choć jest niewielką częścią drzwi, ma ogromne znacznie. Ważne jest to, czy możesz z niej wygodnie korzystać, dzięki czemu zamykanie i otwieranie drzwi nie sprawia problemów. Innym powodem wymiany klamki w drzwiach jest chęć zmiany wystroju wnętrza. Na co musisz zwrócić uwagę przy wymianie klamki? Podpowiadamy!

Montaż klamki krok po kroku

Chcesz wymienić klamkę w drzwiach? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Sprawdź, jak tego dokonać!

Kiedy konieczna jest wymiana klamki w drzwiach?

Zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych klamka jest bardzo ważnym elementem. Częsta eksploatacja sprawia, że element ten przestaje działać w prawidłowy sposób. Gdy klamka zaczyna się blokować lub obraca się wokół własnej osi, niezbędna staje się jej wymiana. Wbrew pozorom nie jest to trudna czynność. Jak to zrobić? Wystarczy w porę przygotować nową klamkę i takie narzędzia pracy jak:

  • śrubokręt krzyżakowy;
  • klucz imbusowy;
  • ołówek;
  • wiertarka lub wiertło do drewna.

Rozstaw klamki

Zmiana samej klamki bez konieczności wymiany zamka w drzwiach wymaga dopasowania jej rozstawu do rozstawu zamka. Dotyczy to tych klamek, które mają długi szyld, czyli osłonkę, montowaną u nasady klamki w celu zabezpieczenia mechanizmu i poprawienia wyglądu. Rozstaw to z kolei odległość między osią trzpienia łączącego uchwyty klamki i osią obrotu klucza. Najczęstszy rozstaw to 72 mm, jednak w przypadku drzwi antywłamaniowych parametr ten może wynosić nawet 90 mm.

>>Zobacz też: Drzwi z ukrytą ościeżnicą – montaż drzwi ukrytych w ścianie

Jak zdemontować starą klamkę?

Pierwszą ważną czynnością jest demontaż dotychczasowej klamki. Musisz go zacząć od odkręcenia śrub, które łączą klamkę z szyldami. Zdarza się, że jako pierwsza powinna być odkręcona śruba łącząca uchwyty klamki i trzpień w osi wkładki. Gdy uda ci się wyjąć stare elementy, sprawdź, w jakim stanie jest powstały otwór. Jeśli jego stan jest dobry, zamontuj nową klamkę.

Montaż nowej klamki krok po kroku

Jak włożyć nową klamkę? Poniżej znajdziesz najważniejsze czynności.

  1. Sprawdź, czy istniejący otwór odpowiada wymiarom nowego mechanizmu.
  2. Oczyść go tak, aby pył i kurz nie utrudniały w montowaniu klamki.
  3. W oczyszczonym otworze umieść trzpień.
  4. Ustaw klamkę w docelowej pozycji.
  5. Dokręć śruby mocujące rozety.
  6. Zamontuj pochwyty.

W przypadku drzwi z zamkiem ważne jest dodatkowo sprawdzenie, czy klucz zmieści się w rozecie służącej do maskowania zamka oraz, czy możesz go swobodnie przekręcać.

>>Zobacz też: Wymiana drzwi wejściowych na nowe – kiedy zlecić montaż?

Wymiana klamki w drzwiach – jakie produkty Barański Drzwi możesz wybrać?

Chcesz wykorzystać wymianę klamki w drzwiach do poprawienia ich wyglądu? Sięgnij po takie modele klamek, które korzystnie wpłyną na ogólną aranżację wnętrza, a jednocześnie będą dopasowane do stylu drzwi. Co możesz wybrać?

Do drzwi z linii Modern świetnie będą pasowały nowoczesne klamki, które stworzą piękny duet z minimalistycznymi drzwiami. Wolisz tradycyjne klimaty i masz drzwi Barański Optimo z linii Retro, np. Retro C.1, czyli model kojarzący się z pałacowymi lub dworkowymi wnętrzami? Bez problemu znajdziesz klamkę, która podkreśli eleganckie zdobienia. A może w twoim domu pojawiły się takie modele drzwi jak Prestige B.1? W takiej sytuacji możesz wybrać zarówno klamkę nowoczesną, jak i taką, która nawiązuje do tradycyjnej stylizacji.

Niepozorne klamki do drzwi mają istotny wpływ zarówno na wygodę, jak i wygląd twojego mieszkania. Pozwalają ci otwierać i zamykać drzwi bez wysiłku i stają się ozdobą domu. Szeroki wybór klamek do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych sprawia, że zawsze znajdziesz idealne rozwiązanie do swojego domu.

Podobne porady