Jaki otwór pod drzwi 100 przygotować? Wymiary otworu i drzwi

Jaki otwór pod drzwi 100 przygotować? Wymiary otworu i drzwi

22.02.2022

Nie wiesz, jaki otwór pod drzwi 100 pozwoli na bezproblemowy montaż? Jak dopasować wymiar otworu do wymiaru drzwi? Sprawdź!

Kluczem do prawidłowego montażu drzwi (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) jest odpowiednie przygotowanie otworu drzwiowego. Bez precyzyjnych pomiarów nawet sam wybór drzwi może być nie lada wyzwaniem! Jaki otwór pod drzwi 100 powinieneś przygotować?

 

Wymiar drzwi, podawany przez producentów w centymetrach, jest złudny – chociaż faktycznie pozwala szybko ocenić rzeczywistą szerokość drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych, to same otwory drzwiowe muszą być trochę większe. Wynika to z konieczności instalacji drzwi z ościeżnicą – sama futryna również wymaga co najmniej kilku dodatkowych centymetrów zarówno w pionie, jak i poziomie. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jaki otwór pod drzwi 100 (i nie tylko!) będzie odpowiedni. Sprawdź!

 

Otwór drzwiowy – jaki wymiar dla drzwi o szerokości 100 cm będzie odpowiedni?

Faktyczny rozmiar otworu na skrzydła drzwi zależy od tego, jaką ościeżnicę wybrałeś. Producenci oferują rozwiązania, które różnią się rozmiarami – takie rozwiązania mogą wymagać otworu w ścianie o szerokości zarówno ok. 106 cm, jak i nawet 110–114 cm!

Nie zapominaj także o wysokości otworu drzwiowego. Znaczenie ma tu też rodzaj ościeżnicy – stałe wymagają odrobinę więcej miejsca niż modele regulowane.

 

Jak zmierzyć otwór montażowy dla drzwi 100 cm?

W kontakcie ze sprzedawcami czy producentami przede wszystkim nie posługuj się pojęciem „drzwi”. Może ono zostać błędnie zrozumiane jako skrzydło drzwiowe, co może poskutkować zamówieniem niewłaściwego modelu, który nie zmieści się w otworze w murze.

Najważniejsze będą trzy wymiary:

  • wysokość – zmierz ją od podłogi do końca otworu. Pomiary wykonaj w kilku miejscach i zapisz najmniejszy uzyskany wymiar;
  • szerokość – pomiar wygląda identycznie jak w przypadku wysokości. Wybierz kilka miejsc i ponownie zapisz najmniejszy wynik pomiaru;
  • grubość – w tym wypadku uwzględnij także panele czy glazurę, które znajdują się na ścianie. Ponownie wybierz kilka punktów i zapisz wynik:
  • najmniejszy dla ościeżnicy regulowanej (będzie niezbędna, jeśli twoje mury mają niestandardową grubość);
  • największy dla ościeżnic dopasowanych (nazywanych też stałymi).

Wymiar otworu zależy od rodzaju ościeżnicy

Rodzaje wybranej futryny (stała lub regulowana) wpływa też bezpośrednio na to, jaki rozmiar powinien mieć przygotowany otwór. Ościeżnice stałe potrzebują większych otworów niż te regulowane. W przypadku futryn stałych najczęściej wymagane są otwory szersze o 11,5 cm, w przypadku regulowanych – o około 8,5 cm, to jednak nie reguła! Dokładnie sprawdź futrynę, którą wybrałeś. Szczegółowe informacje o wymiarach zawsze znajdziesz w katalogu producenta.

 

Błędny pomiar otworu montażowego dla drzwi – co dalej?

Praktyka pokazuje, że lepiej przygotować otwór za duży o kilka centymetrów niż za mały. W pierwszym przypadku wystarczy odrobina zaprawy i czasu, żeby szybko zmniejszyć rozmiar do takiego, który będzie odpowiedni dla wysokości i szerokości ościeżnicy.

Sytuacja wygląda gorzej, jeśli otwór na drzwi jest za mały. W tej sytuacji pozostaje albo dość wymagające poszerzenie otworu – nie zawsze możliwe, szczególnie jeśli otwór znajduje się w ścianie nośnej – lub wymiana drzwi, o ile nie były zamawiane na wymiar.

 

Skorzystaj z pomocy specjalisty!

Renomowani sprzedawcy i producenci drzwi bardzo często oferują darmowe pomiary drzwi wejściowych i nie tylko. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, lepiej powierz specjalistom ustalenie, jaka jest wysokość i szerokość otworu. Na podstawie tych danych pomogą ci wybrać odpowiedni model drzwi wraz z futryną.

 

Chcesz bezproblemowo zamontować drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne? Dobrze przygotuj się do tego zadania! Jeśli dokładnie zmierzysz wymiary otworu i dopasujesz do nich futrynę, to z pewnością uda ci się odpowiednio zamontować drzwi i cieszyć się nimi przez długi czas.

 

Drzwi o szerokości 100 cm, które znajdziesz w ofercie Barański Drzwi

Niemal wszystkie nasze skrzydła oferujemy w pięciu standardowych wymiarach: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Jeśli znalazłeś w naszej ofercie model, który wpadł ci w oko, z przyjemnością przygotujemy dla ciebie skrzydło o szerokości 100 cm! Pamiętaj, by wcześniej dokładnie wymierzyć otwór. Gdy będziemy znali wymiary, pomożemy ci dobrać odpowiednią ościeżnicę.