Dom w stylu gotyckim – jak stworzyć takie wnętrze?

Dom w stylu gotyckim – jak stworzyć takie wnętrze?

15.02.2022

Dom w stylu gotyckim to coś, co wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z opowieściami o wampirach czy wilkołakach. Na szczęście to tylko stereotypy! Dom w stylu gotyckim wcale nie musi oznaczać ciemnej, ponurej rudery pełnej pajęczyn i skrzypiących desek.

Nie da się ukryć, że stworzenie domu w stylu gotyckim – a nawet pojedynczych pomieszczeń w takiej stylistyce – wymaga trochę zachodu, jeśli efekt ma być satysfakcjonujący, a nie karykaturalny. Przede wszystkim pamiętaj, że styl gotycki to tak naprawdę grupa dość podobnych stylów. To sprawia, że nie ma tu jednych konkretnych wytycznych, jak w przypadku stylu klasycznego czy minimalistycznego. Dzisiejsza architektura stawia na inspiracje i zapożyczanie elementów tej stylistyki. Nie martw się, że wnętrze domu zacznie przypominać plan filmowy do filmu o Frankensteinie czy rodzinie Adamsów! Poniżej przedstawiamy inspiracje i pomysły, które możesz wykorzystać przy wyborze elementów dekoracyjnych do twojego domu. Pamiętaj, że dobór barw i elementów wystroju są najważniejsze.

Gotyk to przede wszystkim kolory

Cechą charakterystyczną projektu domu w stylu gotyckim są odpowiednie zestawienia kolorów – nie ma tu miejsca na pastelowe jasne barwy. Jeśli stawiasz na iście średniowieczną aranżację wnętrza, powinny cię interesować barwy, takie jak:

  • czerń;
  • szarość;
  • czerwień i złoto;
  • purpura;
  • głęboka zieleń.

Pamiętaj jednak, że z takimi kolorami łatwo przesadzić! Nadmiar sprawi, że wnętrza staną się zimne i optycznie pomniejszone, a wypoczynek w takim pomieszczeniu wcale nie będzie komfortowy. Jeśli zależy ci na subtelnym efekcie, postaw raczej na dodatki na białej ścianie. Ciekawym pomysłem jest użycie farby lub tynku, które będą imitować naturalny kamień czy powierzchnię cegły, tak charakterystyczne dla gotyckich wnętrz. Jeśli twój dom został wybudowany z cegły, zastanów się nad odsłonięciem fragmentu ściany, by podkreślić wybrany przez ciebie styl architektoniczny. Gotyk kocha cegłę i to dosłownie!

Jakie meble wybrać do domu w stylu gotyckim?

Istotną rolę w projektowaniu wnętrz w stylu gotyckim spełniają meble, a przede wszystkim szafy. Prawdopodobnie to właśnie temu stylowi zawdzięczamy to, że szafy wyparły dawne skrzynie, które służyły do przechowywania niemal wszystkiego, w tym ubrań. Dziś mało kto w ogóle wyobraża sobie tak niewygodne rozwiązanie!

Meble do pokoju w stylu gotyckim powinny być przede wszystkim wykonane z drewna. Równie istotną cechą jest ich wygląd – gotyk to nietypowe połączenie minimalizmu z nienachalnymi zdobieniami, które upiększają całą konstrukcję mebla, ale jednocześnie nie rzucają się w oczy. To najczęściej ornamentyka i wyryte w drewnie motywy. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz drewnianych mebli lub ich stylistyka nie pasuje do twojej wizji wnętrza, postaw na bardziej klasyczne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, by w miarę możliwości były minimalistyczne i miały odpowiednią kolorystykę, która będzie podkreślała cechy stylu. W przypadku foteli czy kanap ciekawym wyborem mogą być te w stylu wiktoriańskim.

Tekstylia i dodatki jako element dekoracji wnętrz w gotyckim stylu

Sercem każdej aranżacji są dodatki, które podkreślą charakter wnętrza. To także tani sposób na wzbogacenie aranżacji – tekstylia takie jak poszewki na poduszki czy zasłony nie kosztują wiele (w przeciwieństwie do typowo gotyckich mebli, których nie znajdziesz w pierwszym lepszym salonie meblowym). Chcesz szybko podkreślić klimat średniowiecznego zamku w twoim domu? Postaw na aksamit i satynę – ciężkie zasłony w kolorze zieleni będą świetnie współgrały z meblami w czerwonym kolorze. Komplet wypoczynkowy albo sypialnię możesz wzbogacić także o satynowe poszewki na poduszki – koniecznie w głębokich, ciemnych kolorach!

Zadbaj też o oświetlenie! W przypadku stylu gotyckiego nie będzie to trudne – wybierz żeliwne żyrandole i zdobione lampy. Duży wybór takich produktów znajdziesz w sklepach oświetleniowych, wcale nie będą też drogie w stosunku do bardziej klasycznych rozwiązań. Jeśli chcesz iść na całość, ciekawym rozwiązaniem będzie także metalowy masywny świecznik czy kandelabr obok kominka lub po prostu postawiony na stoliku przy ścianie. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić – zbyt wiele takich elementów sprawi, że aranżacja wnętrza stanie się bardzo przytłaczająca.

Wnętrze możesz również wzbogacić obrusami czy metalowymi bibelotami, najlepiej mosiężnymi.

Dom w stylu gotyckim? Tak, ale raczej wewnątrz

Chociaż styl gotycki wywodzi się ze średniowiecznej Francji, to najczęściej można spotkać się z nim w Ameryce, gdzie w tym stylu utrzymane są całe domy, łącznie z fasadą, oknami czy dachem. W Europie, a szczególnie w Polsce, raczej trudno znaleźć przykłady takich prywatnych domów, a sam styl gotycki jest wybierany na ozdobienie pojedynczych pokoi, rzadziej całych wnętrz. W naszym kraju postawienie domu w stylu gotyckim może być wręcz niemożliwe ze względu na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego!

Marzysz o nieco ekstrawaganckim, ale przytulnym wnętrzu? Dom w stylu gotyckim jest właśnie dla ciebie! Dzisiejsza architektura zaczerpnęła sporo z tego średniowiecznego stylu architektonicznego, a aranżacje wnętrz utrzymane w tym duchu mogą być naprawdę niepowtarzalne. Co istotne, osiągniesz to niedużym kosztem – siła gotyku tkwi w dodatkach i wystroju, a te dają ci niemal ograniczone możliwości.

Dom w stylu gotyckim – produkty w ofercie Barański drzwi

Wybór odpowiednich drzwi do wnętrz w takim stylu jest, na szczęście, łatwiejszy niż w przypadku dodatków i mebli. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej kolorystyce – ciemnym brązie, szarości czy nawet czerni. W przypadku drzwi wewnętrznych świetnym wyborem będzie seria Optimo. Sosnowy ramiak drzwi zapewnia konstrukcji stabilność, a grube szyby są gładkie z obu stron. Ciekawą propozycją jest model RETRO, który możesz zamówić także z przyciemnianymi szybami, znacznie lepiej pasującymi do pomieszczenia niż mleczne odpowiedniki. Jeśli zależy ci na pewnej dozie nowoczesności, sprawdź model GLASS z czarną matową ościeżnicą – to model niemal w całości przeszklony. Inną nowoczesną, ale zarazem minimalistyczną propozycją, są drzwi PRESTIG

Podobne porady