Jaki otwór pod drzwi 90-ki? Ustalanie wymiaru otworu

Jaki otwór pod drzwi 90-ki? Ustalanie wymiaru otworu

21.03.2022

Nie wiesz, jaki otwór pod drzwi 90-ki przygotować? Co zrobić, gdy wystąpi pomyłka w pomiarze? Zapoznaj się z artykułem i dowiedź się, jak określić wymiar wnęki pod skrzydła o szerokości 90 centymetrów.

Wymiary wnęki pod drzwi często stwarzają wiele problemów. Poznaj zasady określania wymiarów, dzięki czemu dowiesz się, jaki otwór pod drzwi 90-ki będzie prawidłowy.

Jak wykonać prawidłowy pomiar otworu w ścianie?

Chcesz zamontować skrzydło drzwiowe z futryną? Musisz najpierw zmierzyć wysokość i szerokość otworu. Dokładne parametry wnęki powinieneś obliczyć na podstawie współrzędnych wysokości, szerokości oraz grubości muru. Wysokość otworu zmierz w co najmniej trzech punktach – od podłogi do nadproża. Szerokość wnęki to pomiar odległości od ściany do ściany mierzony w sześciu różnych miejscach.

>>Zobacz też: Jaki otwór pod drzwi 100 przygotować? Wymiary otworu i drzwi

Ościeżnica stała czy ościeżnica regulowana?

Po ustaleniu wymiarów otworu na drzwi musisz zwrócić uwagę na typ ościeżnicy. Na rynku dostępna jest futryna stała, która charakteryzuje się niezmienną szerokością i wysokością. Najczęściej stosowana jest w nowszym budownictwie. Drugim rodzajem jest futryna regulowana. Montaż ościeżnicy tego typu występuje zazwyczaj w budynkach o niestandardowych grubościach ścian. Dodatkową zaletą są dołączone do niej opaski maskujące.

Wymiary otworów drzwiowych

Wymiary otworów drzwiowych zależą między innymi od rodzaju ościeżnicy. W przypadku futryny stałej w drzwiach 90 szerokość otworu powinna wynosić 101 cm, a wysokość 207,5 cm. Natomiast przy ościeżnicy regulowanej otwór na drzwi powinien mieć 98 cm szerokości i 206 cm wysokości.

>>Zobacz też: Jaki otwór pod drzwi 70? Wymiar otworu pod montaż drzwi

Błędny wymiar drzwi wewnętrznych – co robić?

Otwór na drzwi okazał się za duży? Możesz go zmniejszyć, używając do tego specjalnej zaprawy. Trudniej jest w sytuacji, gdy szerokość skrzydła będzie za mała. Można wtedy poszerzyć wnękę – o ile nie jest to ściana nośna. Drugim rozwiązaniem jest próba wymiany zakupionych drzwi u sprzedawcy.

Skrzydła drzwiowe w ofercie Barański Drzwi

Wiesz już, jaki otwór pod drzwi 90-ki wybrać? Teraz czas na zakup odpowiedniego modelu skrzydeł! Pomoże ci w tym firma Barański Drzwi, która produkuje wysokiej jakości drzwi o solidnej konstrukcji i niepowtarzalnym wyglądzie.

W ofercie znajdziesz między innymi model Prestige B.0 z linii Prestige. Cechuje się on klasycznym wzornictwem, dzięki czemu możesz go dopasować do każdego wnętrza. Szukasz drzwi w stylu skandynawskim? Zwróć uwagę na model Vertical A.2 z linii Vertical, który wyróżnia się wertykalnym układem szczeblin. Wolisz szklane skrzydła? Wybierz model Glass 03 z linii Glass.

Teraz już wiesz, jaki otwór pod drzwi 90-ki masz przygotować. Pamiętaj, że zależy on od rodzaju ościeżnicy. Jeśli nie jesteś pewien, czy sam sobie poradzisz z tym zadaniem, zgłoś się do specjalistów, którzy we wszystkim ci pomogą.

Podobne porady