Jaki otwór pod drzwi 90-ki? Ustalanie wymiaru otworu

Jaki otwór pod drzwi 90-ki? Ustalanie wymiaru otworu

21.03.2022

Chcesz wstawić nowe drzwi wraz z ościeżnicą? Sprawdź, jaki otwór pod drzwi 90-ki musisz przygotować, by dobrze wyglądały.

Nie wiesz, jaki otwór pod drzwi 90-ki przygotować? Co zrobić, gdy wystąpi pomyłka w pomiarze? Zapoznaj się z artykułem i dowiedź się, jak określić wymiar wnęki pod skrzydła o szerokości 90 centymetrów.

 

Wymiary wnęki pod drzwi często stwarzają wiele problemów. Poznaj zasady określania wymiarów, dzięki czemu dowiesz się, jaki otwór pod drzwi 90-ki będzie prawidłowy.

 

Jak wykonać prawidłowy pomiar otworu w ścianie?

Chcesz zamontować skrzydło drzwiowe z futryną? Musisz najpierw zmierzyć wysokość i szerokość otworu. Dokładne parametry wnęki powinieneś obliczyć na podstawie współrzędnych wysokości, szerokości oraz grubości muru. Wysokość otworu zmierz w co najmniej trzech punktach – od podłogi do nadproża. Szerokość wnęki to pomiar odległości od ściany do ściany mierzony w sześciu różnych miejscach.

 

Ościeżnica stała czy ościeżnica regulowana?

Po ustaleniu wymiarów otworu na drzwi musisz zwrócić uwagę na typ ościeżnicy. Na rynku dostępna jest futryna stała, która charakteryzuje się niezmienną szerokością i wysokością. Najczęściej stosowana jest w nowszym budownictwie. Drugim rodzajem jest futryna regulowana. Montaż ościeżnicy tego typu występuje zazwyczaj w budynkach o niestandardowych grubościach ścian. Dodatkową zaletą są dołączone do niej opaski maskujące.

 

Wymiary otworów drzwiowych

Wymiary otworów drzwiowych zależą między innymi od rodzaju ościeżnicy. W przypadku futryny stałej w drzwiach 90 szerokość otworu powinna wynosić 101 cm, a wysokość 207,5 cm. Natomiast przy ościeżnicy regulowanej otwór na drzwi powinien mieć 98 cm szerokości i 206 cm wysokości.

 

Błędny wymiar drzwi wewnętrznych – co robić?

Otwór na drzwi okazał się za duży? Możesz go zmniejszyć, używając do tego specjalnej zaprawy. Trudniej jest w sytuacji, gdy szerokość skrzydła będzie za mała. Można wtedy poszerzyć wnękę – o ile nie jest to ściana nośna. Drugim rozwiązaniem jest próba wymiany zakupionych drzwi u sprzedawcy.

 

Skrzydła drzwiowe w ofercie Barański Drzwi

Wiesz już, jaki otwór pod drzwi 90-ki wybrać? Teraz czas na zakup odpowiedniego modelu skrzydeł! Pomoże ci w tym firma Barański Drzwi, która produkuje wysokiej jakości drzwi o solidnej konstrukcji i niepowtarzalnym wyglądzie.

 

W ofercie znajdziesz między innymi model Prestige B.0 z linii Prestige. Cechuje się on klasycznym wzornictwem, dzięki czemu możesz go dopasować do każdego wnętrza. Szukasz drzwi w stylu skandynawskim? Zwróć uwagę na model Vertical A.2 z linii Vertical, który wyróżnia się wertykalnym układem szczeblin. Wolisz szklane skrzydła? Wybierz model Glass 03 z linii Glass.

 

Teraz już wiesz, jaki otwór pod drzwi 90-ki masz przygotować. Pamiętaj, że zależy on od rodzaju ościeżnicy. Jeśli nie jesteś pewien, czy sam sobie poradzisz z tym zadaniem, zgłoś się do specjalistów, którzy we wszystkim ci pomogą.

Podobne porady

Wszystkie artykuły