Jaki otwór pod drzwi 80-ki? Montaż drzwi wewnętrznych

Jaki otwór pod drzwi 80-ki? Montaż drzwi wewnętrznych

15.02.2022

Zdecydowałeś się na remont w mieszkaniu i chcesz wymienić drzwi? Sprawdź, jaki otwór pod drzwi 80-ki musisz przygotować i od czego on zależy. W artykule podpowiadamy, jak to prawidłowo ocenić. Dowiedz się też, dlaczego jest to ważne.

Wymiana drzwi wydaje się prostym zadaniem, dlatego wiele osób decyduje się przeprowadzić ją samodzielnie. Niestety nie każdemu się to udaje! Jak wymienić drzwi i uniknąć błędów? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jaki otwór pod drzwi 80-ki powinieneś przygotować!

Montaż drzwi 80 – od czego zacząć?

Zdecydowałeś się na samodzielne prace remontowe w domu? Wymiana skrzydła drzwiowego nie powinna sprawić ci problemów, gdyż nie wymaga to specjalistycznej wiedzy. Jednak przed rozpoczęciem montażu drzwi musisz wiedzieć, że otwór pod nimi jest jednym z głównych aspektów decydujących o tym, czy drzwi zostaną prawidłowo zamontowane. Wysokość i szerokość wnęki to nie to samo co wymiar drzwi. Otwór należy dobrać do grubości ścian oraz rodzaju ościeżnicy. Dlatego tak ważne jest prawidłowe określenie jego wymiarów. Pozwoli ci to uniknąć późniejszych poprawek, które będą wynikały ze źle wymierzonej wnęki.

Ościeżnica regulowana – gdzie można ją zamontować?

Jednym z rodzajów ościeżnic jest ta regulowana. Można ją zamontować w miejscach o nietypowej grubości muru. Możesz ją dopasować do architektonicznych wymagań każdego budynku. Świetnie sprawdzi się na przykład przy nieprawidłowo wypoziomowanych ścianach. Dzięki jej właściwościom możesz ten problem z łatwością rozwiązać.

Co więcej, ościeżnica regulowana została wyposażona w opaski, które obejmują elewację z obu stron. To wygląda estetyczniej niż w przypadku modelu stałego. Warto tu jednak zwrócić uwagę na jedno ograniczenie – ściany nie może być cieńsza niż 7,5 cm.

Ościeżnica stała do muru o standardowej szerokości

Drugim rodzajem futryny jest stała ościeżnica. Ma ona określoną szerokość, która jest dopasowana do standardowej szerokości ściany. Nazywana jest również blokową, ponieważ najlepiej sprawdza się w budynkach o grubości elewacji od 6 do 10 cm. Montaż ościeżnicy jest bardzo łatwy, ale pewne trudności może sprawiać prawidłowe dopasowanie wszystkich elementów.

Jej minusem może być brak opasek maskujących, służących zwykle do zakrycia łączenia. W takiej sytuacji możesz jedynie dokupić ozdobne listwy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jaki otwór pod drzwi 80-ki - wymiary otworów drzwiowych

Jak przygotować otwór na drzwi 80 cm w przypadku poszczególnych ościeżnic? Liczy się tutaj wysokość i szerokość otworu.

Ościeżnica regulowana

W przypadku regulowanej ościeżnicy otwory w ścianie muszą być o około 8 cm szersze od skrzydła. Oznacza to, że wnęka powinna mieć szerokość około 88 cm i wysokość do 207,5 cm.

Ościeżnica stała

Przy stałej ościeżnicy otwór musi być jeszcze większy. Szerokość wnęki powinna być o 11–11,5 cm większa od skrzydła. Rozmiar otworu w murze to w takim przypadku 91 cm szerokości i 207,5–209 cm wysokości. Pamiętaj, aby wysokość mierzyć po skończonym remoncie.

Co robić, gdy otwór na drzwi wewnętrzne jest za mały?

Jeśli otwór drzwiowy okazał się za mały, możesz:

  • poszerzyć go – przy ścianach działowych nie będzie z tym problemu, ale będzie się to wiązało z dodatkową pracą i kosztami. Przy ścianie nośnej trzeba sprawdzić, czy poszerzenie nie naruszyłoby konstrukcji budynku;
  • wymienić drzwi – wymiana może być kłopotliwa, jeśli drzwi były zamawiane pod wymiar lub na specjalne zamówienie. W przypadku standardowych egzemplarzy sprzedawca powinien przyjąć towar.

Jak zamontować drzwi pokojowe? Kilka wskazówek

Jeśli temat montażu drzwi nie jest ci dobrze znany, to zapoznaj się z kilkoma wskazówkami. Dzięki nim poradzisz sobie z montażem drzwi z ościeżnicą. Pamiętaj, aby, wykonując prace budowlane i montażowe:

  • zamontować zestaw w odpowiednim kierunku, w którym mają otwierać się drzwi;
  • wypoziomować ościeżnicę i wyregulować zawiasy;
  • nie używać zbyt dużej ilości pianki, bo może wypaczyć ościeżnicę;
  • zadbać o estetykę i po montażu wyrównać tynki.

Jaki otwór pod drzwi 80-ki – propozycje z oferty Barański Drzwi

Jeśli szukasz drzwi o szerokości 80 cm, to warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Barański Drzwi. Producent już od wielu lat dostarcza swoim klientom drzwi przygotowane z materiałów najwyższej jakości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym są one trwałe i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Wśród asortymentu wyróżnić można między innymi drzwi wewnętrzne 80-ki:

  • Prestige B.1 z Linii Prestige – z klasycznym wzornictwem i z ozdobnym frezem;
  • Classic B.1 z Linii Classic – oferujące tradycyjne wzornictwo w wydaniu nowoczesnym;
  • Grande B.0 z Linii Grande – solidna konstrukcja połączona z nowoczesną estetyką;
  • Vertical A.2 z Linii Vertical – z nowoczesną pionową stylizacją.

Mając wiedzę na temat tego, jaki otwór pod drzwi 80-ki przygotować, łatwiej będzie ci podjąć decyzję o samodzielnej wymianie drzwi. Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, skorzystaj z pomocy specjalisty, który nie tylko doradzi, ale i wykona montaż za ciebie.

Podobne porady