Zamek zatrzaskowy – jak działa, ile kosztuje?

Zamek zatrzaskowy – jak działa, ile kosztuje?

12.04.2022

Zamek w drzwiach wejściowych jest niezbędny. Zabezpieczenia wejścia do domu możemy podzielić ze względu na sposób ich ryglowania – tutaj zalicza się m.in. zamek zatrzaskowy. Sprawdź, jaki rodzaj zamka najlepiej będzie pasować do twojego mieszkania!

Dzięki mocnemu zamkowi poczujesz się bezpiecznie we własnym domu. W sklepach możesz znaleźć wiele rodzajów zamków drzwiowych, a jednym z nich jest zamek zatrzaskowy. Sprawdź, z czego wynika jego skuteczność.

>>Zobacz też: Samozamykacz do drzwi – działanie i funkcja urządzenia

Zamek zatrzaskowy – produkt godny uwagi

Jak działa zamek zatrzaskowy? Kiedy zatrzaśniesz drzwi, układ zamykania uruchamia się samoczynnie. Najczęściej spotkasz taki model w dwóch wersjach:

  • mechanicznej – otwiera się go przy pomocy klucza;
  • szyfrowej  – wpisuje się kod w zamontowaną obok wejścia centralkę.

Zamki zatrzaskowe sprawdzają się w drzwiach do mieszkań oraz przy wejściach do klatek schodowych. Idea zastosowania takiego zamka jest słuszna i przydatna, o ile zawsze będziesz pamiętać o zabraniu ze sobą kluczy. Po zatrzaśnięciu drzwi nie otworzysz ich za pomocą klamki.

W sklepach znajdziesz szeroki wybór modeli zamków zatrzaskowych. Różnią się one danymi technicznymi. Przykładowo, meblowe zamki zatrzaskowe z wymiennym bębenkiem, dostępne w wersji lewo- i prawostronnej, świetnie sprawdzą się do szaf i schowków na rzeczy prywatne używanych w szkołach, firmach lub w centrach fitnessu. Cena zamków zatrzaskowych zależy głównie od ich paramentów. Im bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, tym więcej zapłacisz za produkt.

>>Zobacz też: Zamek antywłamaniowy – jak wybrać najlepszy zamek do drzwi?

Rodzaje zamków zatrzaskowych

Ten typ zamków można podzielić ze względu na rodzaj rodzajów mechanizmu oraz sposób montażu:

  • zamek wpuszczany – montuje się go wewnątrz drzwi. Zasuwa może być uruchomiona np. kluczem prostym. Inne rodzaje zamków wpuszczanych to m.in. zapadkowy, który umożliwia zatrzaskowe zamknięcie skrzydła drzwiowego oraz zabezpiecza je przed otwarciem;
  • zamek skrzydłowy (wielopunktowy) – jeden klucz uruchamia od trzech do ośmiu zasuw w zależności od rodzaju zamka. Sprawdza się przede wszystkim w drzwiach zewnętrznych i antywłamaniowych;
  • zamek wierzchni – montuje się go na powierzchni drzwi bez konieczności wiercenia. Zamykany na zasuwę zamontowaną na ościeżnicy.
  • zamek oszczędnościowy – zamyka się go poprzez obrót klamką. Najczęściej można go spotkać w biurach i hotelach;
  • zamek hakowy – montuje się go wraz z uchwytami oraz zaczepami jako zamek do drzwi przesuwnych.

Wkładki cylindryczne do zamków

Wszystkie zamki są wyposażone we wkładki cylindryczne. Wyróżnia się:

  • wkładkę dwustronną – otwierana z obydwu stron kluczem. Na tej zasadzie działają przeważnie zamki do drzwi zewnętrznych;
  • wkładka z pokrętłem – z jednej strony znajduje się pokrętło pełniące funkcję stałego klucza;
  • wkładka jednostronna – zamek można przekręcić tylko z jednej strony, od zewnątrz.

Zamek zatrzaskowy a oferta Barański Drzwi

W ofercie Barański Drzwi znajdziesz najstaranniej wykonane modele drzwi wejściowych. Linia Simple charakteryzuje się nowoczesnym designem z delikatnymi frezowaniami oraz metodą szklenia w płycie. Zestaw standard zaopatrzony jest w skrzydło o grubości 78 mm, ościeżnicę o wymiarach 105x60 mm i ryglowy zamek listwowy 3-punktowy firmy GU. Warto też zwrócić uwagę na drzwi wejściowe linii Prestige Kamień, które znakomicie wpasowują się w elewacje domów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Modele tej linii od zewnętrznej strony zdobione są naturalnymi kamienianami, które tworzą gustowną kombinację z drewnem. Wszystkie przedstawione propozycje zostały przygotowane w ramach kolekcji Barański Premium.

Przy wyborze zamka do drzwi warto kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi. Postaw na swoje i domowników bezpieczeństwo, wybierając solidny zamek zatrzaskowy. Nie jest to tak ważne w przypadku zamka do drzwi wewnętrznych, gdzie warto zwrócić uwagę także na jego wygląd, który także wypływa na wystrój pomieszczenia.

Podobne porady