Zamek zatrzaskowy – jak działa, ile kosztuje?

Zamek zatrzaskowy – jak działa, ile kosztuje?

12.04.2022

Zamek zatrzaskowy – dzięki niemu drzwi zamkniesz bez klucza. Sprawdź plusy i minusy takiego rozwiązania w drzwiach wejściowych!

Zamek w drzwiach wejściowych jest niezbędny. Zabezpieczenia wejścia do domu możemy podzielić ze względu na sposób ich ryglowania – tutaj zalicza się m.in. zamek zatrzaskowy. Sprawdź, jaki rodzaj zamka najlepiej będzie pasować do twojego mieszkania!

 

Dzięki mocnemu zamkowi poczujesz się bezpiecznie we własnym domu. W sklepach możesz znaleźć wiele rodzajów zamków drzwiowych, a jednym z nich jest zamek zatrzaskowy. Sprawdź, z czego wynika jego skuteczność.

 

Zamek zatrzaskowy – produkt godny uwagi

Jak działa zamek zatrzaskowy? Kiedy zatrzaśniesz drzwi, układ zamykania uruchamia się samoczynnie. Najczęściej spotkasz taki model w dwóch wersjach:

  • mechanicznej – otwiera się go przy pomocy klucza;
  • szyfrowej  – wpisuje się kod w zamontowaną obok wejścia centralkę.

Zamki zatrzaskowe sprawdzają się w drzwiach do mieszkań oraz przy wejściach do klatek schodowych. Idea zastosowania takiego zamka jest słuszna i przydatna, o ile zawsze będziesz pamiętać o zabraniu ze sobą kluczy. Po zatrzaśnięciu drzwi nie otworzysz ich za pomocą klamki.

W sklepach znajdziesz szeroki wybór modeli zamków zatrzaskowych. Różnią się one danymi technicznymi. Przykładowo, meblowe zamki zatrzaskowe z wymiennym bębenkiem, dostępne w wersji lewo- i prawostronnej, świetnie sprawdzą się do szaf i schowków na rzeczy prywatne używanych w szkołach, firmach lub w centrach fitnessu. Cena zamków zatrzaskowych zależy głównie od ich paramentów. Im bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, tym więcej zapłacisz za produkt.

 

Rodzaje zamków zatrzaskowych

Ten typ zamków można podzielić ze względu na rodzaj rodzajów mechanizmu oraz sposób montażu:

  • zamek wpuszczany – montuje się go wewnątrz drzwi. Zasuwa może być uruchomiona np. kluczem prostym. Inne rodzaje zamków wpuszczanych to m.in. zapadkowy, który umożliwia zatrzaskowe zamknięcie skrzydła drzwiowego oraz zabezpiecza je przed otwarciem;
  • zamek skrzydłowy (wielopunktowy) – jeden klucz uruchamia od trzech do ośmiu zasuw w zależności od rodzaju zamka. Sprawdza się przede wszystkim w drzwiach zewnętrznych i antywłamaniowych;
  • zamek wierzchni – montuje się go na powierzchni drzwi bez konieczności wiercenia. Zamykany na zasuwę zamontowaną na ościeżnicy.
  • zamek oszczędnościowy – zamyka się go poprzez obrót klamką. Najczęściej można go spotkać w biurach i hotelach;
  • zamek hakowy – montuje się go wraz z uchwytami oraz zaczepami jako zamek do drzwi przesuwnych.

 

Wkładki cylindryczne do zamków

Wszystkie zamki są wyposażone we wkładki cylindryczne. Wyróżnia się:

  • wkładkę dwustronną – otwierana z obydwu stron kluczem. Na tej zasadzie działają przeważnie zamki do drzwi zewnętrznych;
  • wkładka z pokrętłem – z jednej strony znajduje się pokrętło pełniące funkcję stałego klucza;
  • wkładka jednostronna – zamek można przekręcić tylko z jednej strony, od zewnątrz.

 

Zamek zatrzaskowy a oferta Barański Drzwi

W ofercie Barański Drzwi znajdziesz najstaranniej wykonane modele drzwi wejściowych. Linia Simple charakteryzuje się nowoczesnym designem z delikatnymi frezowaniami oraz metodą szklenia w płycie. Zestaw standard zaopatrzony jest w skrzydło o grubości 78 mm, ościeżnicę o wymiarach 105x60 mm i ryglowy zamek listwowy 3-punktowy firmy GU. Warto też zwrócić uwagę na drzwi wejściowe linii Prestige Kamień, które znakomicie wpasowują się w elewacje domów zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Modele tej linii od zewnętrznej strony zdobione są naturalnymi kamienianami, które tworzą gustowną kombinację z drewnem. Wszystkie przedstawione propozycje zostały przygotowane w ramach kolekcji Barański Premium.

 

Przy wyborze zamka do drzwi warto kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi. Postaw na swoje i domowników bezpieczeństwo, wybierając solidny zamek zatrzaskowy. Nie jest to tak ważne w przypadku zamka do drzwi wewnętrznych, gdzie warto zwrócić uwagę także na jego wygląd, który także wypływa na wystrój pomieszczenia.

Podobne porady

Wszystkie artykuły