Wymiary drzwi wewnętrznych – jak je sprawdzić?

Wymiary drzwi wewnętrznych – jak je sprawdzić?

12.04.2022

Wymiary drzwi wewnętrznych to podstawowy parametr, który należy wziąć pod uwagę, planując zakup nowego skrzydła do mieszkania. Wiele osób ma jednak wątpliwości, jak wymierzyć otwór drzwiowy, by dobrać odpowiedni model drzwi. Podpowiadamy!

Kończysz budowę domu, a może remontujesz mieszkanie? Planujesz zakup nowych lub wymianę starych drzwi? Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaki rozmiar będzie pasował do twojego pomieszczenia. Na pewno słyszałeś określenie „standardowe wymiary", ale niekoniecznie musisz wiedzieć, co oznaczają. Wybierając się do sklepu czy przeglądając katalogi producentów drzwi, zwrócisz uwagę na to, że skrzydło może mieć różną szerokość i wysokość. Choć bardziej może interesować cię kolor, materiał czy elementy dekoracyjne, wymiary są najważniejszym parametrem przy zakupie. Wielkość i rozmieszczenie drzwi uwzględnia się już na etapie projektu domu. Może cię to zaskoczy, ale wymiary drzwi wewnętrznych określono w przepisach budowlanych – standardowe mieszczą się w przedziale od 60 cm do 100 cm.

Wymiary drzwi wewnętrznych – 80 cm

Typowe wymiary drzwi to tzw. osiemdziesiątka. Oznacza to, że szerokość skrzydła drzwiowego wynosi 80 cm, natomiast cały zespół drzwiowy, a więc skrzydło z ościeżnicą ma zazwyczaj kilka centymetrów więcej, około 89 cm. Szerokość otworu pod tego typu drzwi będzie zależeć od rodzaju zastosowanej ościeżnicy, ta zaś dostosowana jest do grubości ściany. W przypadku ścian o nietypowej grubości zaleca się wybór ościeżnicy regulowanej. Otwór pod drzwi będzie miał około 88 cm szerokości i 206–207,5 cm wysokości. Jeśli użyto ościeżnicy stałej, otwór pod drzwi 80 cm będzie musiał być nieco większy – powinien mieć odpowiednio 91 cm i 207,5–209 cm. Zalety drzwi o tym rozmiarze to przede wszystkim wygoda użytkowania (wystarczająco szerokie przejście), duży wybór i łatwy dostęp do takich modeli, a także najszybszy proces realizacji i zazwyczaj atrakcyjna cena.

Skrzydło drzwi o szerokości 90 cm

Wysokość i szerokość drzwi pokojowych muszą współgrać z wielkością pomieszczeń, powinny być zawsze dopasowane proporcjonalnie do przestrzeni, której staną się dopełnieniem. Podczas gdy do mniejszych pokoi idealne będą osiemdziesiątki, w dużych salonach sprawdzą się szersze drzwi – 90 cm, a nawet tzw. setki. Wielkość otworu montażowego należy dostosować do rodzaju ościeżnicy – przy stałej będzie to 101 cm szerokości, przy regulowanej nieco mniej, ponieważ 98 cm. Podobnie mierzy się wysokość otworu, który będzie miał odpowiednio 207.5 cm lub 206 cm.

Modele drzwi 70 cm i 60 cm

Popularne wymiary drzwi to również tzw. sześćdziesiątki i siedemdziesiątki. Niektóre pomieszczenia wymagają zamontowania węższych skrzydeł. Najczęściej stosuje się je w spiżarniach, schowkach, garderobach i w łazienkach. Pomiarów otworu dokonuje się w identyczny sposób, jak przy pozostałych rodzajach drzwi.

Wysokość drzwi pokojowych

Wymiary otworów drzwiowych obejmują szerokość i wysokość – standardowa wielkość drugiego z parametrów to 2 metry. Ościeżnice dostępne są w kilku rozmiarach – 203, 206, 210 i 212 cm. W większości przypadków możesz je podcinać od dołu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dobierając drzwi idealne dla siebie, pamiętaj, że na rynku dostępne są również modele niestandardowe, które sprawdzą się np. w przypadku bardzo wysokich osób. Najważniejsza jest wygoda użytkownika, dlatego jeśli każde przejście przez drzwi ma zmuszać do schylania się, warto przemyśleć zamontowanie kompletu o wysokości np. 215 cm. Nowoczesne konstrukcje pozwalają na przygotowanie drzwi do mieszkania o wysokości nawet 300 cm!

Drzwi pokojowe dwuskrzydłowe

Drzwi do pomieszczeń złożone z dwóch skrzydeł powiększają optycznie przestrzeń, nadają jej niepowtarzalny urok, a jednocześnie są bardzo praktycznym rozwiązaniem – z łatwością przeniesiesz przez nie nawet meble. Jeśli marzysz o takim rozwiązaniu, zaplanuj je już na etapie tworzenia projektu, ponieważ w pomieszczeniach już istniejących ich montaż może być zbyt skomplikowany lub nawet niemożliwy. Drzwi dwuskrzydłowe dzielą się na przylgowe, bezprzylgowe, symetryczne i asymetryczne. Jeśli decydujesz się na skrzydła o jednakowych wymiarach, najczęściej trafisz na komplet 140 cm. Oczywiście w ofercie znajdziesz także skrzydła o łącznej szerokości 200 cm, a dla wyjątkowo wymagających nawet 250 cm.

Drzwi wejściowe – wymiary i montaż

Drzwi prowadzące do domu pełnią przede wszystkim funkcję użyteczną, mają chronić, stanowić barierę i strzec bezpieczeństwa domowników. Dopiero w dalszej kolejności mogą zdobić i pięknie wyglądać. Przepisy budowlane ściśle określają zasady montowania tego rodzaju drzwi. Wymiary powinny zgadzać się ze wspomnianymi przepisami – światło przejścia musi mieć przynajmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Jest to najmniejszy dopuszczalny wymiar drzwi zewnętrznych, jednak w wielu przypadkach nie zapewni on oczekiwanego komfortu. Lepiej zdecydować się na szersze skrzydło np. 100 cm. Również w tym przypadku należy pamiętać, że czym innym jest wymiar drzwi, a czym innym otworu w ścianie. Najważniejsza zasada mówi, że otwór w murze powinien być o 3 cm większy na szerokości i 5 cm na wysokości od wymiaru skrzydła wraz z ościeżnicą.

O czym pamiętać przy wyborze drzwi zewnętrznych i wewnętrznych?

Drzwi pełnią nie tylko funkcję użyteczną, ale bardzo często stanowią element aranżacji pomieszczenia, są dopełnieniem kompozycji. Ich wybór może więc wcale nie być taki łatwy. Czy będą to drzwi drewniane, czy przeszklone? Jedno-, czy dwuskrzydłowe, a może jednak drzwi przesuwne? Rodzaj musisz dopasować do charakteru wnętrza, wystroju, metrażu – wszystko ma znaczenie. Pod uwagę weź też jakość wykonania i materiału, ponieważ drzwi są elementem naprawdę intensywnie eksploatowanym. Jeśli chcesz, by służyły ci jak najdłużej, wybieraj jedynie te o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Kolejną ważną kwestią jest prawidłowe wymierzenie otworu na drzwi i dobór skrzydła o odpowiedniej wielkości.

>>Zobacz też: Drzwi na wymiar: o czym musisz pamiętać przy zakupie?

Jak zmierzyć otwór drzwiowy?

Jak zamontować drzwi? Najpierw wymierz gotowy otwór i dopasuj rodzaj ościeżnicy i wielkość skrzydła. Jak sprawdzić szerokość i wysokość drzwi wewnętrznych? Postępuj zgodnie z kilkoma prostymi zasadami:

  • jeśli nie ma zamontowanej futryny, wysokość mierz od podłogi do górnego rogu – pomiar wykonaj w kilku miejscach i zapisz najmniejszy uzyskany wynik;
  • jeśli jest już futryna, zmierz jej wysokość;
  • mierząc szerokość, postępuj analogicznie, jak w przypadku długości;
  • gdy wybierasz futrynę, zmierz grubość muru – dla ościeżnic regulowanych zapisz najmniejszy wynik, dla dopasowanych największy.

Oferta Barański – różnorodność wyboru

W ofercie Barański znajdziesz drzwi o standardowych wymiarach pasujące do każdego wnętrza. Szukasz rozwiązań w duchu klasycznym, ale z odrobiną nowoczesności? Wybierz skrzydła drzwiowe z linii Malaga – eleganckie, proste połączenie drewna i szkła. Uwielbiasz wnętrza o charakterze modernistycznym i minimalistycznym? Modele Glass spełnią wszystkie twoje oczekiwania. Jeśli szukasz propozycji skrojonych na twoją miarę, zajrzyj do katalogu Barański i wybierz drzwi o wymiarach i stylu pasującym do twojego wnętrza.

Podobne porady