Wymiana wkładki w drzwiach – jak ją przeprowadzić?

Wymiana wkładki w drzwiach – jak ją przeprowadzić?

12.04.2022

Wymiana wkładki w drzwiach nie jest skomplikowanym zadaniem, wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności. Stoisz przed koniecznością takiej wymiany? Sprawdź, co zrobić.

Wymiana wkładki w drzwiach to zadanie, które możesz przeprowadzić samodzielnie, bez wzywania fachowca. Powinieneś jednak się do niego przygotować – będą ci potrzebne zarówno narzędzia, jak i odrobina wiedzy. Jak postępować podczas pracy i na co zwrócić uwagę?

Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

Chcesz samodzielnie wymienić zamek w drzwiach wejściowych? W pierwszej kolejności niezbędny będzie demontaż części takich jak klamka, szyld zamka oraz wkładka. Cały mechanizm musisz odkręcić, podważyć śrubokrętem i wyjąć. Powstały otwór koniecznie oczyść! Dopiero po tym możesz mocować nowy zamek.

Jeśli stawiasz na zamek z wymienną wkładką, najpierw musisz zmocować kasetę zamka, a dopiero potem wkładkę i śruby mocujące. Ostatnią czynnością jest sprawdzenie – za pomocą klucza – czy wszystko działa. Możesz go przekręcić? Jeśli tak, to oznacza, że wymiana całego zamka zakończyła się sukcesem.

Wymiana wkładki w drzwiach – krok po kroku

Zdarzyło ci się zgubić klucze do drzwi? W wielu przypadkach wystarczy włożyć nową wkładkę. Jak postępować, gdy wystarczy wymiana tego elementu?

Jak prawidłowo wymienić wkładkę zamka?

Na początek usuń starą wkładkę do zamka. Jak? Odkręć ją śrubokrętem krzyżakowym, a następnie przesuń na zewnątrz. Aby dokonać tej czynności, musisz przekręcać kluczem w prawo i w lewo tak długo, aż uda się wyjąć tę część. Pamiętaj, że musisz dokładnie zmierzyć wkładkę, aby idealnie dopasować nową.

>>Zobacz też: Wymiana okleiny na drzwiach zewnętrznych – jak to zrobić?

Potrzebujesz pomocy przy montażu wkładki?

Boisz się, że nie poradzisz sobie z samodzielną wymianą wkładki zamka? Skorzystaj z pomocy specjalisty! Ślusarz szybko upora się z takim zadaniem. W polskich miastach nie brakuje fachowców, dzięki którym wymiana wkładki w drzwiach (lub zamka) przebiega szybko i sprawnie.

>>Zobacz też: Wymiana drzwi bez wymiany futryn. Stara futryna i nowe drzwi

Wymiana wkładki w drzwiach a oferta Barański Drzwi

Jeden z najbardziej znanych producentów drzwi w Polsce sporo uwagi poświęca elementom zabezpieczeń takim jak zamek do drzwi i solidna wkładka. Przy zakupie drzwi możesz wybrać takie rozwiązania jak listwowy ryglowy 3-punktowy lub zamek 4-punktowy z jedną wkładką albo dodatkową wkładką górną. Kolejny rygiel z górną wkładką możesz też dobrać do zamku automatycznego 4-punktowego, stosowanego w drzwiach o podwyższonej klasie antywłamaniowości (RC2).

Bez względu na to, czy korzystasz z drzwi antywłamaniowych, czy zwykłych drzwi wejściowych, musisz zadbać o szczegóły takie jak solidne śruby mocujące zamek czy wkładka. Od tego zależą przecież twoje bezpieczeństwo oraz psychiczny komfort. Koniecznie zwróć uwagę na jakość i trwałość wybranej wkładki zamka, jeśli zdecydowałeś się na wymianę.

Podobne porady