Wymiana drzwi wejściowych na nowe – kiedy zlecić montaż?

Wymiana drzwi wejściowych na nowe – kiedy zlecić montaż?

16.02.2022

Wymiana drzwi wejściowych na nowe. Dowiedz się, jak i kiedy wymienić stare drzwi

Drzwi zewnętrzne zużywają się znacznie szybciej niż te wewnętrzne – są narażone na pogodę, opady atmosferyczne i inne czynniki, które mogą prowadzić do ich szybkiego uszkodzenia. Kiedy czeka cię wymiana drzwi wejściowych i jak to zrobić?

Wymiana drzwi wejściowych powinna zostać przeprowadzona przy okazji generalnego remontu lub przed nadchodzącą zimą. Pamiętaj, że niezadowolenie z ich wyglądu to jedno – drzwi zewnętrzne pełnią też bardzo istotną funkcję przeszkody dla hałasu i temperatury panującej na zewnątrz. Izolacja termiczna to parametr, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym – prawidłowo dobrane i nowoczesne drzwi mogą znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jak i kiedy wymienić stare drzwi wejściowe? Odpowiadamy!

Czy wymiana drzwi wejściowych w starych budynkach jest konieczna?

Normy dotyczące budownictwa zmieniają się co kilka lat – przed projektantami współczesnych budynków stawia się już znacznie wyższe wymagania niż jeszcze kilkanaście temu. Jeśli twoje drzwi wejściowe masz już od dłuższego czasu, niemal na pewno nie spełniają nawet kilkuletnich norm. To przekłada się na ich wadliwe funkcjonowanie.

Ważne parametry dla drzwi wejściowych

Chociaż cena jest oczywiście jednym z najważniejszych czynników, którymi kierujesz się przy wyborze nowej konstrukcji, zwróć też uwagę na dwa istotne parametry:

  • izolację akustyczną;
  • izolację termiczną.

Nie zapominaj też o tym, że drzwi powinny być antywłamaniowe!

Izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych

Izolacja akustyczna (także dla drzwi wewnętrznych) jest określana parametrem Rw i wyrażana w decybelach (dB). Im wyższy współczynnik Rw, tym lepiej. Wskazuje on, o ile decybeli zostanie zredukowany hałas dobiegający z zewnątrz. Dla przykładu dźwięk o natężeniu 70 dB przez drzwi wejściowe o Rw = 40 po przejściu przez drzwi będzie miał natężenie 30 dB.

Izolacja termiczna drzwi zewnętrznych

Parametr izolacji termicznej to Ud i jest wyrażany w jednostce W/(m2K). Im mniejsza jego wartość, tym lepiej – od stycznia 2021 roku parametr dla drzwi w ścianach zewnętrznych wynosi 1,3 W. Jeszcze w 2014 roku maksymalne Ud wynosiło aż 2,6 W/(m2K). Im starsze drzwi, tym większe straty ciepła, co wymiernie przekłada się na twoje rachunki za ogrzewanie. Jeśli chcesz uszczelnić dom, montaż drzwi z odpowiednio niską izolacją termiczną będzie bardzo dobrym pomysłem.

Wymiana drzwi wejściowych – jak ją przeprowadzić?

Montaż drzwi zewnętrznych nie jest trudny, jednak wymaga przygotowań i zastosowania odpowiednich rozwiązań. Przedstawiamy proces montażu drzwi zewnętrznych krok po kroku:

  1. Niezbędny będzie montaż nowej ościeżnicy – raczej mało prawdopodobne, że stara jest w doskonałym stanie i pozwoli ci bezproblemowo zamontować drzwi. Możliwe też, że obecna futryna po prostu nie będzie spełniać parametrów dla wybranego przez ciebie produktu.
  2. Wykonaj dokładne pomiary – wszelkie błędy popełnione na tym etapie mogą wręcz uniemożliwić późniejszy montaż nowych drzwi! Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, skorzystaj z usługi specjalisty.
  3. Sprawdź dokładnie, jakie są ściany wewnętrzne. W ścianach jednowarstwowych drzwi powinny być umocowane pośrodku grubości muru. W dwuwarstwowych – możliwie blisko zewnętrznej krawędzi. W przypadku ścian trójwarstwowych montaż powinien być przeprowadzany w warstwie ocieplenia (jest on zarazem najbardziej skomplikowany i lepiej zostawić go specjalistom).
  4. Umieść ościeżnicę w przygotowanym otworze drzwiowym i unieruchom ją – skorzystaj z podkładek i klinów. Sprawdź, czy zachowane są kąty proste pionu i poziomu między słupami ościeżnicy a nadprożem.
  5. Wywierć otwory w ościeżnicy. Wywierć otwory w ścianie (od strony zawiasów) i wbij w nie kołki oraz dokręć śruby.
  6. Załóż skrzydło drzwiowe. Dzięki temu ocenisz, czy ościeżnica jest poprawnie zamontowana, a same drzwi zamykają się bezproblemowo. Jeśli to konieczne, popraw zamocowanie ościeżnicy. Po zakończeniu tego etapu nie demontuj drzwi.
  7. Oklej futrynę taśmą malarską i wtłocz piankę montażową w otwór między murem a ościeżnicą. Pamiętaj, że pianka zwiększa swoją objętość po aplikacji, dlatego wypełnij szczelinę w połowie. Po godzinie, gdy pianka zaschnie, odetnij jej nadmiar.
  8. Jeśli przeprowadziłeś montaż prawidłowo, a skrzydło drzwi otwiera się bez problemu, możesz założyć szyldy, klamki oraz wkładki.

Wymiana drzwi zewnętrznych nie jest trudnym zadaniem, ale na pewno wymaga odrobiny wiedzy i narzędzi – jeśli nigdy wcześniej nie przeprowadzałeś tego typu prac, rozważ wynajęcie specjalistów. Wszelkie problemy powstałe na etapie wymiany starych drzwi na nowe mogą okazać się kosztowne w późniejszej naprawie! Wiele sklepów oferuje zakup drzwi z montażem – skorzystaj z takiej oferty, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko pójdzie tak, jak trzeba.

Wymiana drzwi wejściowych z Barański Drzwi

Szukasz nowych drzwi wejściowych? W naszej ofercie znajdziesz całą kolekcję produktów z tej kategorii. Oferujemy produkty najwyższej jakości o współczynniku przenikalności cieplnej nawet na poziomie 0,7 W/(m2K). Jeśli szukasz wysokiej jakości drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, w naszej bogatej ofercie z pewnością znajdziesz model, który spełni twoje oczekiwania.

Podobne porady