Wymiana drzwi w bloku. Montaż drzwi wejściowych z futryną.

Wymiana drzwi w bloku. Montaż drzwi wejściowych z futryną.

22.02.2022

Wymiana drzwi w bloku wydaje się stosunkowo prostym przedsięwzięciem. Kiedy jednak przychodzi do montażu nowych skrzydeł, pracy często przybywa w zastraszającym tempie. Dowiedz się jak najwięcej o wymianie drzwi w bloku, a później nic cię nie zaskoczy!

Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku pełnią wiele funkcji. Odgradzają od części wspólnych na korytarzu, stanowią podstawowe zabezpieczenie antywłamaniowe, pomagają odnaleźć poszukiwany numer lokalu, wreszcie imponują sąsiadom reprezentacyjnym wyglądem. Właściciel mieszkania nie potrzebuje niczyjej zgody, by przeprowadzić wymianę drzwi w bloku. Jeżeli tylko nowe skrzydło drzwiowe spełnia określone warunki techniczne po zamontowaniu, masz praktycznie pełną swobodę. Przeczytaj i dowiedz się, jak powinna przebiegać wymiana drzwi w bloku.

Wymiana drzwi w bloku – ościeżnice

Futryny stanowią często największe wyzwanie przy wymianie drzwi w bloku. Kiedy mieszkaniec PRL-owskiego bloku z wielkiej płyty chce wymienić drzwi na nowe, często okazuje się, że ościeżnice zupełnie nie przystają do aktualnie obowiązujących standardów. Ich demontaż wymaga sporych umiejętności oraz profesjonalnego sprzętu. W przeciwnym wypadku łatwo o poważne uszkodzenia ścian.

Szerokość ościeżnic

Jest jeszcze kwestia szerokości futryn. Najpopularniejsze obecnie ościeżnice regulowane montuje się na ścianach o grubości minimum 7,5 cm. Dawne futryny na ścianach działowych często miały ok. 6 cm szerokości. Jeśli planujesz nie tylko założenie nowych drzwi do mieszkania, ale też montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą, rozważ wcześniejsze pogrubienie ścian. Na przykład za pomocą płyty gipsowo-kartonowej.

Czy da się zamontować nowe drzwi na starej futrynie?

Tak, taka wymiana drzwi wejściowych jest wykonalna. Jednak tylko pod pewnymi warunkami:

 • nowe drzwi muszą mieć identyczne wymiary i położenie zawiasów;
 • stare ościeżnice są zamontowane prosto;
 • futryna pozostaje w nienaruszonym stanie.

Rzadko kiedy wymiana drzwi w bloku kończy się na samej zmianie skrzydła. W przeszłości stosowano w budownictwie zupełnie inne standardy – począwszy od wymiarów otworów drzwiowych, a skończywszy na jakości wykonania prac budowlanych i remontowych.

Czy warto dokonywać przeróbek skrzydła drzwi?

Często dopasowanie nowych drzwi do starej futryny wymaga daleko idących modyfikacji skrzydła. Zdecydowanie odradzamy podobne przeróbki. Takie zmiany oznaczają utratę udzielonej przez producenta gwarancji na drzwi. Alternatywą będzie zastosowanie systemu obudowy ościeżnicy, przytwierdzanego do futryny pianką montażową.

Wymiana drzwi w bloku – montaż drzwi zewnętrznych w lokalu

Jeśli chcesz zrobić wszystko samodzielnie, upewnij się, że posiadasz odpowiedni zestaw montażowy. Przed założeniem nowej ościeżnicy i skrzydeł dokonaj wszystkich niezbędnych pomiarów. W przypadku otwierania drzwi na zewnątrz ważne są pozostające na korytarzu przestrzenie. Kiedy wymieniasz drzwi w bloku, musisz pozostawić:

 • 120–140 cm szerokości klatki schodowej;
 • 80–90 cm szerokości wyjścia z innych pomieszczeń.

Konkretna wartość zależy od tego, ile osób może korzystać z danej drogi ewakuacji. Jeśli montując drzwi, nie dotrzymasz tych wielkości, nadzór budowlany zobowiąże cię do przywrócenia na klatce stanu zgodnego z prawem.

Stare drzwi – co zrobić z niepotrzebnymi ościeżnicami i skrzydłem?

Demontażem skrzydeł oraz futryny zajmują się profesjonalne ekipy remontowe, niejednokrotnie rekomendowane przez producentów drzwi. Podstawową techniką usuwania ościeżnic jest tzw. wycinanie na mokro – niczego nie trzeba skuwać i nie dochodzi do zapylenia klatki schodowej. Po demontażu starych drzwi i ościeżnic należy jeszcze odpowiednio postąpić z odpadami budowlano-remontowymi. Nie nadają się one do żadnego z kubłów na śmieci – trzeba przewieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych własnym pojazdem lub wynajętym kontenerem. Upewnij się, że wynajęta firma podpisze z tobą stosowną umowę, a zabrane z mieszkania odpady nie trafią do lasu!

Remont mieszkania podczas montażu drzwi wejściowych

Wymiana drzwi wewnętrznych i zewnętrznych w bloku często wiąże się z pewnymi komplikacjami. Podczas prac odkrywane są najróżniejsze usterki budowlane, które warto naprawić. A czasami nadzór budowlany wręcz każe to zrobić. W parze z wymianą drzwi w bloku często idą:

 • wyrównanie krzywizn ścian;
 • poprawienie uskoków podłogi;
 • zniszczenie płytek na posadzce;
 • pęknięcia w murze/płycie.

Powierzenie wymiany drzwi w bloku profesjonalnej ekipie montażowej redukuje ryzyko poważniejszych zniszczeń do minimum.

>>Zobacz też: Wymiana drzwi wejściowych na nowe – kiedy zlecić montaż?

Przymierzasz się do wymiany drzwi wejściowych? Zobacz katalogi Barański drzwi!

Znajdziesz w nich skrzydła o podwyższonym standardzie jakości oraz wszelkie niezbędne akcesoria. Najciekawsze propozycje znajdziesz w liniach z kategorii Barański Smart. Polecamy zwłaszcza drzwi antywłamaniowe klasy RC2 – każdy model możemy wyposażyć w niezawodne zabezpieczenia! Pod kątem estetycznym masz szeroki wybór, od nowoczesnej linii Modern po klasykę w najlepszym wydaniu, czyli linię Classic. Wykonujemy również drzwi na wymiar, z wykończeniami i dodatkami wybranymi przez Klienta.

Nowe drzwi w mieszkaniu. Co powinny mieć?

Wybór konkretnego modelu drzwi z pewnością nie jest łatwy. Zobacz, czym kierować się przy zakupie. Według nas nowe drzwi powinny:

 • zapewniać wysoki poziom izolacji cieplnej;
 • doskonale tłumić dźwięki z zewnątrz oraz od wewnątrz mieszkania;
 • posiadać przynajmniej podstawowe zabezpieczenia antywłamaniowe;
 • posiadać certyfikat przeciwpożarowości.

Wymiana drzwi w bloku zajmuje fachowcom od 2 do 4 godzin. Czas pracy może się wydłużyć, jeżeli stan techniczny ścian pozostawia sporo do życzenia. Czasami prosta chęć zmiany koloru drzwi kończy się remontem z prawdziwego zdarzenia! Jakość oraz trwałość nowego, lepszego efektu końcowego zwykle są tego warte. Tym bardziej, kiedy za montaż drzwi odpowiadają eksperci tacy, jak w firmie Barański drzwi!

Podobne porady