Wymiana drzwi bez wymiany futryn. Stara futryna i nowe drzwi

Wymiana drzwi bez wymiany futryn. Stara futryna i nowe drzwi

22.02.2022

Sprawdź, jak wygląda wymiana drzwi bez wymiany futryn. Jak wymienić drzwi wewnętrzne i zamontować nowe drzwi na stare futryny?

Wymiana drzwi bez wymiany futryn to sposób pozwalający na odświeżenie mieszkania bez przeprowadzania generalnego remontu. W jakich sytuacjach będzie to możliwe? Kiedy można zamontować drzwi na stare ościeżnice? Sprawdź, jak to zrobić!

 

Drzwi, szczególnie te w blokach, dość często ulegają uszkodzeniom lub się wypaczają. Wymiana skrzydła drzwiowego to nie tylko spory wydatek, ale również konieczność naruszania ściany. Czy da się tego uniknąć? Jak dopasować nowe drzwi do starej ościeżnicy? Sprawdź, jak wygląda wymiana drzwi bez wymiany futryn w bloku i domu.

 

Jak zamontować nowe drzwi wewnętrzne i zewnętrzne?

Podczas montowania nowych drzwi musisz upewnić się, że są one dokładnie dopasowane do rozmiaru otworu drzwiowego i futryny. W ten sposób unikniesz ich wypaczania, ale też zagwarantujesz najlepszą izolację termiczną i akustyczną. Chociaż da się dopasować drzwi do starej futryny, warto rozważyć ich całkowitą wymianę, szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych. Nie jest to proces tak trudny, jak można by przypuszczać, szczególnie jeśli zdecydujesz się na ich wycięcie na mokro, co pozwoli uniknąć zapylenia mieszkania.

Standardowe wymiary otworu futryny to 200 cm wysokości i 90 cm szerokości. Taki model najłatwiej znajdziesz do zastąpienia starego, dlatego wymiana drzwi w bloku powinna być możliwa bez zmiany ościeżnic. Gorzej, jeśli wymiary rozmijają się z normą, co często zdarza się w domach jednorodzinnych i kamienicach. Pomiar przed montażem drzwi najlepiej powierzyć specjaliście.

 

Wymiana drzwi bez wymiany futryn

Wymiana drzwi wewnętrznych i zewnętrznych będzie możliwa bez ruszania starych futryn tylko w określonych przypadkach. Jeśli na przykład mieszkasz w nowym budownictwie i masz drzwi o standardowym wymiarze, możesz znaleźć inne, które będą pasować do twoich starych ościeżnic. Pamiętaj jednak, że to dopasowanie musi być naprawdę dokładne.

Zanim podejmiesz się tego kroku, sprawdź też stan starych futryn. Jeżeli się wypaczyły, montaż nowych drzwi może okazać się niemożliwy albo od razu doprowadzi do problemów z nowych skrzydłem drzwiowym. Jeśli jednak wszystko z nimi w porządku, jak najbardziej możesz przeprowadzić wymianę drzwi bez wymiany futryn. Unikniesz w ten sposób nie tylko większych kosztów, ale też bałaganu związanego ze skomplikowanymi pracami budowlanymi.

 

Wymiana drzwi bez wymiany futryn a modele w ofercie Barański Drzwi

Firma Barański oferuje drzwi o wysokim standardzie, wykonane z drewna sosnowego oraz materiałów drewnopochodnych. Oferowane drzwi wewnętrzne Premium wykończone są naturalnym fornirem z dębu, prostym lub fladrem. Z kolei w asortymencie z kolekcji drzwi wewnętrznych Optimo znajdziesz modele okleinowe, które dopasujesz zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych czy rustykalnych. W zestawie z nimi dostępne są ościeżnice dopasowane do twoich potrzeb. Jeśli planujesz założyć drzwi Barański na stare futryny, pozwól najpierw specjaliście ocenić, czy będzie to możliwe.

 

Pamiętaj, że prawidłowy montaż drzwi jeden z elementów koniecznych dla zachowania ich funkcjonalności. Choć wymiana drzwi bez wymiany futryn jest możliwa, to nie zawsze będzie długofalowo korzystna.