Wykończenie drzwi Smart. Folia lub gładki RAL

Wykończenie drzwi Smart. Folia lub gładki RAL

06.07.2021

Drzwi Barański Smart przeznaczone są do zadań specjalnych. W zależności od modelu zapewniają podwyższoną ochronę przed włamaniem lub pożarem. Dodatkowo ze względu na swoją grubość i zaawansowaną konstrukcję stanowią również efektywne zabezpieczenie przed hałasem i ucieczką ciepła. Jednak parametry techniczne to nie wszystko.

Gdy wybieramy drzwi do mieszkania, lokalu czy całego budynku, bierzemy również pod uwagę ich estetykę. Wprawdzie drzwi Smart zostały zaprojektowane z dbałością o design, ale to klient decyduje o finalnym efekcie związanym z wykończeniem stolarki. Zasadniczo do wyboru są dwie opcje: folia i gładki RAL. Jednak w obu przypadkach dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań w zakresie wzorów i kolorów.

Folia PCV – rozwiązanie estetyczne i ekonomiczne

Jedną z zalet pierwszego wariantu jest niższa cena. Polega on na nałożeniu syntetycznej folii z PCV na powierzchnię płyty HDF, która pokrywa zewnętrzną warstwę drzwi. Rozwiązanie jest korzystne również pod względem estetycznym, ponieważ zapewnia powtarzalność wzoru i pozwala uniknąć asymetrii i niedoskonałości, które często pojawiają się na naturalnych fornirach drewnianych.

W ofercie firmy Barański dostępnych jest blisko dwadzieścia różnych folii wykończeniowych z rozmaitymi wzorami. Wśród nich są m.in. folie imitujące drewno (np. dąb) czy beton, a także okleiny bez określonej struktury (np. czarna lub antracytowa).

Do wykańczania drzwi Smart wykorzystywane są folie o wysokiej gramaturze, a więc grube, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Więcej na temat folii wykończeniowych pisaliśmy w osobnym tekście.MODERN S 05

Drzwi klatkowe Modern z użyciem folii

Gładki RAL – 194 barwy w podstawowej wersji palety

Alternatywnym rozwiązaniem w stosunku do folii jest gładki RAL, czyli lakierowanie drzwi, niestosowane w przypadku nakładania okleiny. W tym wariancie lakier nakładany jest trzykrotnie na płytę HDF, co zapewnia trwałość i jednolitość wykończenia. W standardowej wersji oferty dostępne są cztery kolory: antracytowy RAL 7016, biały RAL 9016 i dwa odcienie szarości: RAL 7040 oraz RAL 7047.

Istnieje jednak możliwość pomalowania drzwi na dowolny inny kolor z wzornika RAL. Paleta w podstawowej wersji liczy aż 194 barwy. Możliwości jest więc sporo, tym bardziej że nie każde drzwi zamawiane do danego mieszkania, domu czy lokalu muszą być w tym samym kolorze.

W jednym ze zleceń, realizowanym dla przedszkola, wykańczaliśmy czworo drzwi w czterech różnych kolorach: zielonym, różowym, niebieskim i żółtym. Tego typu połączenia mogą niesamowicie ożywić i ocieplić przestrzeń.

Podobne porady