Wygłuszanie drzwi – jak poprawnie wygłuszyć drzwi wejściowe?

Wygłuszanie drzwi – jak poprawnie wygłuszyć drzwi wejściowe?

08.03.2022

Skuteczne wygłuszanie drzwi wpływa na twój komfort, ponieważ odcina uciążliwe i rozpraszające hałasy dochodzące z zewnątrz. Chcesz wiedzieć, jakie są sposoby na skuteczne wyciszenie drzwi wejściowych i wewnętrznych? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Wygłuszanie drzwi staje się koniecznością, gdy nadmiernie przepuszczają one męczące dźwięki z zewnątrz. Jeśli zależy ci na ciszy i spokoju w swoim domu lub mieszkaniu, to sprawdź, w jaki sposób możesz samodzielnie zadbać o izolację akustyczną swoich drzwi.

Dlaczego wygłuszanie drzwi zewnętrznych jest ważne?

Zastanawiasz się, dlaczego warto wygłuszać wejściowe drzwi? To zza nich dociera najwięcej hałasów, które zakłócają spokój domowników. Są to różnego rodzaju dźwięki z podwórka lub klatki schodowej. Działa to też w drugą stronę, choćby w przypadku odgłosów takich jak szczekanie psa czy głośna muzyka dobiegająca z mieszkania. W obu sytuacjach może stać się to uciążliwe oraz niekomfortowe, a w efekcie powodować niepokój czy nawet problemy ze snem. Dlatego wykonuje się wygłuszanie drzwi zewnętrznych, które w znaczącym stopniu ogranicza przenikanie hałasów.

Jakie są przyczyny niewłaściwego wyciszenia drzwi wejściowych?

Za nieprawidłowe wygłuszenie drzwi odpowiadają:

  • niewłaściwy montaż ościeżnicy – źle zamontowana ościeżnica może tworzyć luki między futryną a frontem, co niekorzystnie wpływa na akustykę, a dodatkowo przyczynia się do ucieczki ciepła;
  • niestabilny próg wejściowy – ten element powinien przylegać do drzwi. Jeśli się rusza, kruszy i ma jakieś uszkodzenia, to należy go koniecznie wymienić;
  • zużyte uszczelki drzwiowe – jeśli odklejają się albo kruszą, to tworzą szczeliny przepuszczające dźwięki. Trzeba je czym prędzej wymienić na nowe.

Warto co jakiś czas sprawdzać stan powyższych elementów.

Czy istnieją skuteczne sposoby na wygłuszenie drzwi?

Wejściowe drzwi są prawidłowo zamontowane, próg i uszczelki w dobrym stanie, a odgłosy dobiegające z zewnątrz nadal pozostają głośne i uciążliwe? Możesz temu zaradzić! Istnieje kilka sprawdzonych metod na skuteczne wyciszenie drzwi do mieszkania. Polegają one na położeniu na ich powierzchni dodatkowej warstwy izolującej. Mowa tutaj o takich rozwiązaniach jak:

  • tapicerka drzwiowa;
  • mata wygłuszająca;
  • tapeta akustyczna;
  • piankowa izolacja akustyczna.

Dowiedz się, na czym one polegają i wybierz najlepszą z metod. Sprawdź też, na co zwrócić uwagę, wymieniając uszczelki.

Wybór odpowiednich uszczelek – z czego powinny być wykonane?

Przed przystąpieniem do wyciszania drzwi musisz pamiętać, żeby odpowiednio je uszczelnić. Jest to istotna kwestia, która wpływa na skuteczność dodatkowego wygłuszania. Wszystkie zniszczone uszczelki koniecznie zdemontuj i przyklej nowe. Zwróć uwagę na to, aby były one wykonane z gumy EPDM lub silikonu – te materiały charakteryzują się większą trwałością. Jest to bardzo ważne, bo zazwyczaj wejściowe drzwi są ciężkie, przez co tworzywo uszczelniające szybko się wyrabia i zużywa. Kupując uszczelki z grubszego materiału, uchronisz się przed ich częstymi wymianami.

Tapicerka drzwiowa – najpopularniejsza metoda wygłuszenia drzwi

Jedną z najpowszechniejszych metod wygłuszania wejściowych drzwi jest zastosowanie tapicerki drzwiowej. Jest to nie tylko skuteczny, ale i estetyczny sposób. Gotowe tapicerki kupisz w sklepie, ale możesz też zamówić je u tapicera. Są one wykonane najczęściej z pianki poliuretanowej i pokryte skajem lub skórą. W ich wnętrzu znajduje się gąbka wygłuszająca.

Zaletą tego rozwiązania jest łatwy montaż. Co więcej, tapicerki dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, dlatego na pewno wybierzesz coś pasującego do aranżacji. Nie tylko zyskasz ciszę, ale i odświeżysz wygląd starego frontu.

Mata wygłuszająca – najłatwiejszy sposób wyciszania drzwi

Stosowanie mat tłumiących jest równie skuteczne. Maty są samoprzylepne i mają niewielką grubość. Wykonuje się je z materiałów syntetycznych.

Przed montażem musisz oczyścić drzwi i usunąć z nich nierówności – ich powierzchnia nie może mieć ubytków ani wgłębień, ponieważ będą one wpływały na skuteczność wygłuszenia. Po naklejeniu maty STP trzeba ją wygładzić oraz usunąć nadmiar za pomocą nożyka tapicerskiego. Zadbaj też o obwód drzwi, oklejając go dodatkowymi zabezpieczeniami takimi jak paski z winylu lub taśma neoprenowa. Dzięki temu zwiększysz przyczepność maty i wzmocnisz izolację dźwiękową.

Tapeta akustyczna – wysokie właściwości dźwiękoszczelne

Kolejnym skutecznym sposobem na wygłuszanie drzwi zewnętrznych jest zastosowanie tapety akustycznej. Wykonana jest ona z winylu, korka lub włókien poliestrowych. Wyróżnia się wysokimi właściwościami dźwiękoszczelnymi. Jej montaż jest łatwy dzięki warstwie samoprzylepnej. Od maty różni się tym, że często ma bardziej estetyczny, przyjazny, kolorowy design. Decydując się na tapetę akustyczną, możesz nie tylko wyciszyć drzwi do mieszkania, ale i zmienić ich wygląd, na przykład wybierając jeden z dekoracyjnych wzorów. Taki rodzaj wygłuszenia można często spotkać w urzędach i szkołach.

Piankowa izolacja akustyczna – nowoczesny sposób tłumienia dźwięku

Piankowa izolacja akustyczna jest nowym sposobem tłumienia dźwięków. To odmianą maty tłumiącej, choć znacznie od niej skuteczniejsza. Jest wykonywana z kauczuku, przez co ma nieestetyczny wygląd. Dlatego zazwyczaj nakleja się na nią dodatkowe wykończenie w postaci fototapety lub tkaniny obiciowej.

Jej zaletami są łatwy montaż oraz lekkość. Przykleja się ją na całej powierzchni drzwi, tak aby dokładnie przylegała do futryny. Skrzydło należy oczywiście wcześniej oczyścić i usunąć wszelkie nierówności, a dziury wypełnić szpachlą. Piankę można łatwo docinać, co znacząco ułatwia jej aplikację.

Czym wygłuszać drzwi wewnętrzne?

Sposobów na wygłuszenie drzwi wejściowych jest wiele. Zdarza się jednak, że odgłosy panujące w domu są na tyle głośne, że pojawia się potrzeba wygłuszenia drzwi wewnętrznych. Jak pomóc domownikom i zwiększyć ich komfort? Czym wykonać uszczelnienie drzwi? Możesz wykorzystać takie same rozwiązania jak w przypadku zewnętrznych drzwi. Najłatwiejsze wydaje się użycie tapety akustycznej, ale pomocne też będą maty lub pianki wygłuszające. Czasami wystarczająca może okazać się po prostu wymiana progów, uszczelek lub taśm.

Wygłuszanie drzwi w ofercie Barański Drzwi

Szukasz idealnych drzwi, które ograniczą odgłosy docierające z zewnątrz? Zapoznaj się z ofertą Barański Drzwi. Producent zadbał nie tylko o najwyższą jakość tworzonych produktów, ale i o ich wygłuszenie. Przykładem są tutaj drzwi klatkowe i techniczne S 202 z Linii Classic, które mają ponadczasowy design. Warto też zwrócić uwagę na drzwi S 109 z Linii Inox, przygotowane w nowoczesnym stylu. Jeśli cenisz sobie minimalizm we wnętrzu, zainteresują cię drzwi S23 z Linii Modern, które mają gładką powierzchnię. Decydując się na produkty od firmy Barański Drzwi, otrzymujesz gwarancję niezawodności, ciszy i spokoju.

Istnieje kilka skutecznych sposobów na wygłuszanie drzwi. Wszystkie procesy możesz przeprowadzić samodzielnie, ponieważ nie są one trudne. Jeśli jednak uznasz, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem, to zdecyduj się na zakup nowych dźwiękoszczelnych drzwi do swojego domu lub mieszkania.

Podobne porady