VSG i szkło hartowane vs decormat. W firmie Barański stawiamy na jakość i bezpieczeństwo!

VSG i szkło hartowane vs decormat. W firmie Barański stawiamy na jakość i bezpieczeństwo!

01.02.2021

Szkło jest modne. Jego walory doceniają nie tylko architekci i specjaliści od wystroju wnętrz, ale również projektanci nowoczesnych drzwi. W firmie Barański stosujemy w tym zakresie najwyższe standardy – w trosce o jakość produktów i bezpieczeństwo klientów. Oto rozwiązania, jakie wykorzystujemy w drzwiach z kolekcji Optimo.

Szkło to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego designu. Na popularność tego materiału wpływa kilka czynników. Przeszklone powierzchnie powiększają optycznie przestrzeń, podnoszą jej walory estetyczne i zwiększają naświetlenie pomieszczeń – co jest wyjątkowo cenne pod naszą nie najlepiej nasłonecznioną szerokością geograficzną. Tego typu rozwiązania zacierają granicę między budynkiem a przestrzenią zewnętrzną, co daje szczególnie atrakcyjny efekt w domach położonych w otoczeniu zieleni.

 

Popularność powierzchni szklanych wyraża się również w trendach związanych z projektowaniem drzwi – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Decydując się na którąś z dostępnych na rynku ofert, warto jednak zwrócić uwagę na jej jakość. Niektóre przeszklenia mogą bowiem wydawać się kuszące pod względem cenowym, a jednocześnie okazać kiepskie pod względem materiałowym i konstrukcyjnym. A niskiej jakości szkło nie tylko wpływa na ogólną trwałość drzwi, ale może również narazić na szwank bezpieczeństwo domowników.

 

Decormat – rozwiązanie, którego warto unikać

Jedną z popularnych opcji jest decormat – szkło matowe o uniwersalnym zastosowaniu. Przypomina ono szkło mleczne lub piaskowe, choć wykonane jest przy użyciu innej technologii. Główną zaletą decormatu jest niska cena. Niestety nie rekompensuje ona wad charakterystycznych dla tej kategorii produktów. Jedną z nich jest trudność w konserwacji. Decormat z jednej strony jest gładki, ale z drugiej porowaty i matowy. Tego typu powierzchnia jest trudna do mycia, ponadto często wchodzi w reakcję ze środkami czyszczącymi, co może pozostawiać nieestetyczne ślady.

 

Jeszcze większą wadą decormatu jest jego niska trwałość. W efekcie nie nadaje się on do zastosowania w formie dużych tafli, ponieważ stosunkowo łatwo może ulec rozbiciu i spowodować poważne obrażenia u domowników. Tego typu szkło stanowi ryzyko szczególnie dla małych dzieci, które mogą łatwo stłuc szybę podczas nieostrożnej zabawy.

 

W drzwiach Barański stawiamy na szklenie o wysokiej jakości

Jako Barański zawsze staramy się pomóc klientom w wyborze najbardziej optymalnych rozwiązań. Odradzamy nie tylko materiały i technologie niskiej jakości, ale przede wszystkim te, których użytkowanie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia lub mienia. Dlatego w naszych drzwiach nie instalujemy decormatu, a jedynie przeszklenia, które spełniają wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa.

 

W drzwiach z kolekcji Optimo – chętnie wybieranych przez klientów, którzy poszukują wysokiej jakości w przyjaznej cenie – stosujemy dwa główna szkła: VSG o grubości 6 i 8 mm oraz Hartowane o grubości 8 mm.

 

8-milimetrowe szkło VSG dedykowane dla linii STYL

8-milimetrowe szkło VSG dedykowane dla linii STYL to połączenie świetnego designu i najwyższych standardów bezpieczeństwa

 

Szkło bezpieczne dla domowników: szyby VSG 6 mm, VSG 8 mm i hartowana 8 mm

VSG to tzw. szkło bezpieczne. Jest ono złożone z szyb laminowanych, czyli klejonych warstwowo. Tafle wchodzące w skład VSG zabezpieczone są bardzo wytrzymałą warstwą specjalnej folii. Dzięki temu w przypadku rozbicia szyba nie rozpryskuje się, tylko pęka, tworząc charakterystyczną pajęczynkę i pozostaje na swoim miejscu w ramie drzwi. To rozwiązanie nieporównywalnie bardziej bezpieczne niż decormat – w razie stłuczenia VSG praktycznie nie istnieje ryzyko okaleczenia. Ponadto szyba VSG jest gładka z obu stron, przez co jest łatwiejsza w utrzymaniu i czyszczeniu niż decormat.

 

Najpopularniejszym wariantem VSG jest szyba o grubości 6 mm, która występują w większości modeli, również z kolekcji Optimo. Składa się ona z dwóch niezależnych szyb o grubości 3 mm każda, przedzielonych folią, która poza tym, że zabezpiecza konstrukcję, nadaje jej również atrakcyjnego zabarwienia (dostępna jest również opcja bezbarwna). W ofercie Barański szklenia VSG dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych:

 • bezbarwne,
 • mleczne,
 • czarne,
 • grafitowe (dla wybranych modeli drzwi).

8-milimetrowa VSG jest skonstruowana podobnie, jak VSG 6 mm. Różnica dotyczy parametrów szyb „składowych” – każda z obu tafli ma grubość 4 mm. Szkło VSG 8 mm dedykowane jest dla linii STYL. Produkt występuje w trzech kolorach:

 • bezbarwny,
 • mleczny,
 • czarny.
Glass 03 12 czarny mat szkło hartowane

Szkło hartowane w barwie czarny mat zapewnia częściową przepuszczalność światła i podnosi walory estetyczne pomieszczenia

 

Szyba hartowana 8 mm – trwała i bezpieczna

Jeszcze bezpieczniejszym rozwiązaniem jest szyba hartowana o grubości 8 mm. To szkło, które – zgodnie z nazwą – zostało specjalnie zahartowane (wzmocnione) w procesie topienia i gwałtownego chłodzenia. Specyfika tej szyby polega nie tylko na jej wyjątkowej trwałości, ale również jej zachowaniu się po stłuczeniu. Pod wpływem uderzenia rozpada się ona na małe, ziarniste kawałki, które nie mogą spowodować obrażeń – w odróżnieniu od odłamków powstających po stłuczeniu zwykłego szkła. W ofercie Barański szkło hartowane 8 mm dedykowane jest do drzwi z linii GLASS i występuje w wariancie bezbarwnym oraz grafitu dymionego (przeziernym).

 

Piaskowanie, aplikacje, ramki i szprosy – zdobienia dla szyb hartowanych i VSG

Szklenie w drzwiach służy m.in. doświetleniu pomieszczeń, ale ma również funkcję estetyczną. Poza wyborem koloru szyb Barański zapewnia również możliwość zastosowania zdobień. Na szkło VSG oraz hartowane na życzenie klienta nakładamy różne formy aplikacji jednostronnych. Obecnie oferujemy:

 • aplikacje białe,
 • aplikacje czarne,
 • piaskowanie.

W przypadku linii STYL i GLASS stosujemy specjalne aplikacje zdefiniowane dla danego modelu. Aplikacje czarne oraz białe występują wyłącznie dla linii GLASS. Ponadto dla innych modeli możliwe jest zastosowanie trzech wzorów aplikacji piaskowanej:

 • ramki,
 • ramki podwójnej,
 • ozdobnego szprosu.

Krótkie podsumowanie wszystkich dostępnych opcji w kolekcji Barański Optimo

szklenie optimo w kolekcji Barański Optimo