Szkło przezierne czy nieprzezierne? Jak dobrać przeszklenie do drzwi zewnętrznych

Szkło przezierne czy nieprzezierne? Jak dobrać przeszklenie do drzwi zewnętrznych

02.02.2021

Szklenia stosowane w drzwiach zewnętrznych stanowią efektowny element designu. Przydają domowi nowoczesnego kolorytu, choć mogą również podkreślać klasyczny styl budynku. Pozwalają także zwiększyć ilość naturalnego światła przenikającego do wnętrza – z korzyścią dla komfortu lokatorów i jakości domowej przestrzeni.

Wybór odpowiedniego przeszklenia do drzwi zewnętrznych nie jest jednak łatwy. Na rynku dostępna jest duża ilość rozwiązań, co utrudnia podjęcie właściwej decyzji. Główne wyzwanie polega na dopasowaniu rodzaju szkła do stylistyki drzwi, a także potrzeb i upodobań domowników. Wstępne wątpliwości pomoże rozwiać odpowiednia klasyfikacja przeszkleń, która wskaże na podstawowe różnice między dostępnymi opcjami i naprowadzi klienta na właściwy trop.

Szkło całkowicie przezierne

Zgodnie z nazwą szkło całkowicie przezierne zapewnia największą przenikalność światła. Dzięki temu umożliwia nasłonecznienie pomieszczeń w większym stopniu niż innego typu przeszklenia. Jednak również to rozwiązanie dzieli się na kilka podkategorii.

Najbardziej podstawowym wariantem szkła całkowicie przeziernego jest brąz refleks. Wyróżnia się on lekkim odcieniem w kolorze herbaty przy zachowaniu całkowitej przezierności. Zabarwienie jest bardzo subtelne. Zapewnia ono atrakcyjny wizualnie efekt w postaci lekkiego refleksu, polegający na częściowym odbijaniu się otoczenia. Co istotne, ten rodzaj szkła pasuje praktycznie do każdego szklenia.DB 200a grafit refleks

Grafit refleks to popularna opcja szklenia, która pasuje m.in. do drzwi o niebieskich odcieniach palety RAL

Inną odmianą szkła całkowicie przeziernego jest grafit refleks. To wersja bliźniacza opcji brąz refleks. Różnica polega na tym, że odcień szyby wpada w grafit – również delikatny i częściowo odbijający otoczenie. Grafit refleks wskazany jest dla drzwi o niebieskich odcieniach palety RAL, np. drzwi antracytowych RAL 7016.

Warto wymienić również szkło typu brąz refleks wypukły. To znacznie rzadziej stosowana wersja szyby brąz refleks. Przeznaczona jest niemal wyłącznie dla tradycyjnego, starodawnego wzornictwa.

Szkło częściowo przezierne

Szkło całkowicie przezierne nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na większej prywatności lub chcemy ograniczyć przenikalność świetlną szklanych elementów drzwi, warto rozważyć wybór szkła częściowo przeziernego. W obrębie tej kategorii również dostępnych jest kilka opcji.DB 206a - jasny orzech

Szkło piaskowane refleks jako oryginalna kompozycja

Do najbardziej popularnych należy szkło piaskowane refleks. W przypadku tego typu materiału część szyby jest piaskowana (nieprzezierna), a część przezierna. Pozwala to na tworzenie oryginalnych kompozycji. Przykładowo przeszklenie może składać się z piaskowanych pasków lub pojedynczych bądź podwójnych ramek. Eksperci firmy Barański chętnie doradzą, jak dobrać najbardziej atrakcyjne rozwiązanie do danego rodzaju i stylu drzwi.DB 601 Lusto weneckie

Lustra weneckie odbijają światło od jaśniejszej strony, lecz pozostają przezierne od strony ciemniejszej

Kolejne popularne rozwiązanie to lustro weneckie. Odbija ono światło, gdy na zewnątrz budynku jest jaśniej niż w jego wnętrzu. W takiej sytuacji lustro weneckie jest nieprzezierne od zewnątrz. Z kolei gdy w pomieszczeniu jest jaśniej niż na zewnątrz, lustro staje się nieprzezierne od wewnątrz. Tego typu szklenie sprawdza się szczególnie dobrze w dostawkach ze szprosami ozdobnymi.

Osobną kategorią szyb częściowo przeziernych są szklenia dyskretne. To szeroka gama rozwiązań, w ramach który można wyróżnić następujące opcje:

  • dyskretne brąz refleks,
  • dyskretne grafit refleks,
  • dyskretne lustrzane,
  • dyskretne lustro weneckie w głębi.

DB 515 Dyskretne grafit refleks

Szklenie dyskretne to połączenie nieprzeziernej szyby ozdobnej ze szkleniem przeziernym

Urok szklenia dyskretnego polega na tym, że część szyby ma charakter ozdobny i jest nieprzezierna (jest malowana na czarno od spodu). Z kolei część przezierna de facto stanowi odpowiednik zwykłego szklenia. Szkło dyskretne jest bardzo popularne w drzwiach nowoczesnych. Występuje w liniach Prestige Glass i Maverick. Jest również dostępne jako opcja do zastosowania w dostawkach bocznych

Szklenie nieprzezierne i nietypowe

Poza szkleniami przeziernymi i częściowo przeziernymi klienci mają do dyspozycji również szklenie całkowicie nieprzezierne, a także rozwiązania nietypowe. To pierwsze – zgodnie z nazwą – nie przepuszcza światła. Jest to szkło o mlecznej barwie, przez które nie widać przestrzeni po drugiej stronie drzwi.Witraż G

Witraże G pasują do drzwi retro w nowoczesnym wydaniu

Z kolei rozwiązania nietypowe to przede wszystkim witraże. Stanowią one dość szeroką kategorię, mieszczącą w sobie rozwiązania o rozmaitych walorach estetycznych. W ofercie Barański prezentujemy jedynie przykładowe produkty tego typu – mogą one zostać zmodyfikowane stosownie do upodobań klientów. Polecamy w szczególności witraże F oraz G, które cechują się elegancją i pasują do drzwi retro w nowoczesnym wydaniu.

zestawienie szkleń w Barański Drzwi

Podobne porady