Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych w budynku i łazience

Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych w budynku i łazience

21.03.2022

Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych to tylko jedna z istotnych kwestii, którą trzeba uwzględnić, projektując budynek lub łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Dowiedz się, jak zapewnić swobodne przemieszczanie się i funkcjonowanie osobom na wózkach.

Jaka powinna być odpowiednia szerokość drzwi dla niepełnosprawnych? Skąd brać szczegółowe wytyczne? Otóż reguluje je ustawa Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tymi dokumentami szerokość drzwi dla niepełnosprawnych nie może być mniejsza, niż 90 centymetrów. Dotyczy to nie tylko budynków użyteczności publicznej, ale również wejść obiektów mieszkalnych.

Projektowanie przestrzeni bez barier dla osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim

Prawo to nie jedyne źródło wskazówek, których wdrożenie pomaga niepełnosprawnym w swobodnym poruszaniu się. Wiele organizacji pozarządowych wydało publikacje, które zawierają bezcenne informacje dla projektantów i architektów. Przystosowanie starszych budynków do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich często wymaga sporo pracy. Otwory drzwiowe w kamienicach czy blokach zwykle są zdecydowanie za wąskie, by zamontować w nich skrzydło spełniające aktualne wymogi. Wtedy należy je odpowiednio poszerzyć, zwykle o 20–30 centymetrów.

Jaka powinna być szerokość drzwi dla niepełnosprawnych według przepisów?

Minimalna szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych wynosi 90 centymetrów. Najważniejsze punkty z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 kwietnia 2019 r. brzmią następująco:

  • § 61. 1. Położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu, w tym również osobom niepełnosprawnym;
  • § 62. 1. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m; 
  • § 62. 2. W wejściach do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych mogą być zastosowane drzwi obrotowe lub wahadłowe, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub rozsuwanych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych, oraz spełnienia wymagań § 240 (warunki techniczne wyjść ewakuacyjnych – przyp. aut.);
  • § 62. 3. W drzwiach, o których mowa w ust. 1, oraz w drzwiach do mieszkań i pomieszczeń mieszkalnych w budynku zamieszkania zbiorowego wysokość progów nie może przekraczać 0,02 m.

Nie tylko szerokość – drzwi dla niepełnosprawnych mają też inne warunki techniczne

Minimalne wymiary skrzydła drzwi nie wystarczą, by osobie na wózku zapewnić swobodne poruszanie się po budynku mieszkalnym lub obiektach użyteczności publicznej. Drzwi przeznaczone dla osób niepełnosprawnych często mają również:

  • zakres ruchu skrzydła szerszy niż 90°;
  • stosunkowo niedużą wagę;
  • dłuższe klamki (wymagają mniejszej siły nacisku do otwarcia);
  • dodatkową poręcz po stronie wewnętrznej.

Odpowiednie drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych

W niektórych pomieszczeniach klamki na drzwiach można zastąpić pionowymi uchwytami. Podobnie jak poręcze, powinny znajdować się na wysokości od 70 do maksymalnie 130 centymetrów od podłoża. Jakie jest ich optymalne położenie w drzwiach spełniających potrzeby niepełnosprawnych? Najczęściej uznaje się, że klamki, pochwyty i podobne elementy na wysokości 85 cm zapewniają maksymalny poziom wygody.

Produkty Barański Drzwi spełniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Od wielu lat uczestniczymy w projektach, które mają na celu likwidację barier architektonicznych. Dostępność dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach ma dla nas ogromne znaczenie. Jesteśmy w stanie zaprojektować i wykonać drzwi, które spełnią szczególne, indywidualne wymagania Klienta. Drzwi dla niepełnosprawnych mogą być równie piękne i solidne, co funkcjonalne!

U nas znajdziesz drzwi odpowiednie dla wszystkich

Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych musi zapewniać swobodny dostęp do pomieszczenia. Wjazd osoby niepełnosprawnej na wózku musi odbywać się bez przeszkód i zahaczania kołami lub rękami o ościeżnice. Nie należy zapominać przy tym o komfortowym otwieraniu skrzydła. Jeśli szerokość drzwi dla niepełnosprawnych będzie zbyt duża, ich otwarcie może przysporzyć sporych trudności. Jak sobie z tym radzimy? Poprzez odpowiednie projektowanie pozostałych elementów, w tym ościeżnic i zawiasów.

>>Zobacz też: Ościeżnica drzwi – futryna stała czy ościeżnica regulowana?

Podobne porady