Styl vintage. Aranżacje retro. Wnętrze w stylu vintage

Styl vintage. Aranżacje retro. Wnętrze w stylu vintage

08.03.2022

Styl vintage bije dziś na głowę wszystkie inne, czy to w modzie, czy w architekturze wnętrz. Dowiedz się, jak wprowadzić go do swojej przestrzeni, wykorzystując stare meble i proste dodatki. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu vintage.

To, jak postrzegane są nowoczesne wnętrza, nieustannie się zmienia.Najnowsze trendy coraz częściej inspirowane są przeszłością i jej najlepszymi, najładniejszymi elementami. Czym charakteryzuje się styl vintage? Poznaj wszystkie odsłony tego wystroju i dowiedz się, w jaki sposób wprowadzić go do swoich wnętrz.

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Vintage to zamiłowanie do estetyki minionego wieku. To określenie nie odnosi się do żadnej określonej dekady, chociaż jego miłośnicy najczęściej sięgają po stylistykę z lat 50., 60. i 70. XX wieku, używając również elementów z lat 20. czy 30.

Ten rodzaj wystroju wnętrz nie polega jednak na odtwarzaniu starych wnętrz. Stylistyka vintage to połączenie nowoczesnych elementów wystroju z tymi pochodzącymi z minionych lat. Meble vintage mogą zarówno być odrestaurowanymi autentykami, jak i wytworami współczesnych fabryk, jedynie naśladującymi styl poprzednich dekad.

Jak łączyć dodatki w stylu vintage?

Aranżacje wnętrz w tym stylu nie muszą trzymać się określonego wzoru. Możesz pozwolić sobie na dużą dowolność, jeśli chodzi o dobór i łączenie elementów vintage. Niezależnie od tego, czy wolisz wnętrza ciepłe i pełne drobiazgów, minimalistyczne i chłodne, kolorowe czy monochromatyczne, możesz osiągnąć pożądany efekt i jednocześnie odwołać się do estetyki minionej epoki.

Kolory w przestrzeniach retro

Urządzanie mieszkania to także ogromna dbałość o kolory. W zależności od palety barw, jakiej użyjesz, możesz osiągnąć drastycznie odmienny efekt. Aranżując wnętrze w stylu retro, musisz przede wszystkim zadbać, aby było kolorowe. Biele i szarości nadadzą przestrzeni dużo surowszego, minimalistycznego wyglądu.

W stylowym wnętrzu vintage należy korzystać z kolorów takich, jak ciepłe brązy, pomarańczowy, żółty i głębokie zielenie. Jeśli chcesz użyć wzorów najlepiej wykorzystać te proste, geometryczne.

Polski vintage

Styl vintage w polskim wykonaniu nawiązuje zazwyczaj do wzornictwa i stylistyki lat 50. i 60. XX wieku. To charakterystyczne fotele, komody i szafki na wysoki połysk, a także dodatki polskiej produkcji – plakaty, czy ceramika. Coraz częściej sięga się również po kryształowe przedmioty – naczynia, wazony, ozdoby.

Do tego stylu bardzo często lgną ludzie młodzi. Sięganie do tego designu przez taką właśnie grupę wiekową może prowadzić do ciekawych obserwacji. Wiele mówi to o potrzebie poszukiwania swojej tożsamości w korzeniach, wyjątkowo obecnej u młodych pokoleń.

Jak urządzić wnętrze w stylu vintage?

W urządzaniu wnętrza w stylu vintage najważniejsze jest umiejętne zachowanie równowagi pomiędzy tym, co stare, a tym, co nowoczesne. Należy opierać się na przedmiotach codziennego użytku, ponieważ to one nadają przestrzeni prawdziwego klimatu. Dodatki powinny jedynie go podkreślać, nie przytłaczając przy tym wnętrza.

Wnętrza vintage doskonale sprawdzają się zarówno w domach, jak i mieszkaniach, w nowej zabudowie i starych kamienicach o wysokich sufitach.

Mieszkanie w stylu vintage

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy styl retro jest dla ciebie odpowiedni, możesz zacząć jego wprowadzanie od samych dodatków. Styl nowoczesny świetnie przełamują „perskie” dywany, nadając ciepła nawet bardzo minimalistom wnętrzom. Ciekawym rozwiązaniem będą również lustra w metalowych, dużych ramach w stylu początku XX wieku.

Łazienka i kuchnia retro

Trudniejsze jest stworzenie łazienki, czy kuchni w stylu vintage. To decyzja, którą dobrze jest podjąć przy remoncie generalnym, by wprowadzić do tej przestrzeni duże przedmioty z duszą. Ciekawy efekt w kuchni osiągniesz dzięki lodówce stylizowanej na lata 50., czy innych kuchennych akcesoriów w tym stylu. Kluczem są tu obłe kształty i pastelowe kolory.

Aby stworzyć łazienkę w stylu vintage, możesz wykorzystać silnie kontrastujące kafelki, na przykład czarne i białe. Efekt cofnięcia się w czasie, a przy tym ogromnej elegancji, dodadzą wanna na lwich nogach i lustra w efektownych ramach.

Jak urządzić salon w stylu vintage?

Tworząc salon vintage, inspiruj się wnętrzami z lat 60. i 70. XX wieku. Elementy, które nadadzą twojej przestrzeni takiego klimatu to między innymi drewniane meble na wysoki połysk, między innymi meblościanki, a raczej ich części – komody, szafki i regały na książki. Zarówno te lekkie, na wysokich nóżkach, jak i te bardziej zabudowane są coraz bardziej popularne. Również wśród mebli wypoczynkowych znajdziesz takie, które świetnie wpisują się w ten styl. Kanapy i fotele na charakterystycznych drewnianych nóżkach pod kątem, to coś, w co warto wyposażyć swój salon.

Bądź eko! Postaw na vintage!

Budując retro klimat w swojej przestrzeni, warto postawić na kilka autentycznych elementów. To podejście nie tylko pozwoli ci osiągnąć świetny efekt, ale również gwarantuje, że zachowasz się w duchu eko. Odnawianie mebli i używanie starych autentyków to zachowanie, które pozwala na zminimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów.

Pojedyncze meble odziedziczone po dziadkach, znalezione na strychu bądź wyszperane na internetowych aukcjach idealnie nadadzą się do eksperymentów i stanowią dobry początek w urządzaniu swojej przestrzeni w stylu vintage.

>>Zobacz też: Pochwyty w stylu amerykańskim – idealne dla drzwi w stylu retro

Pamiętaj o umiarze

Stworzenie aranżacji mieszkania w stylu vintage wymaga nie tylko odpowiednich mebli i dodatków, ale także odpowiedniego wyważenia. Może to być trudne, szczególnie kiedy już zaczniesz „polować” na retro perełki na bazarkach i aukcjach internetowych. Niestety, przesyt takich mebli czy elementów dekoracyjnych może szybko doprowadzić do chaosu. Aby prawidłowo i efektownie je wyeksponować, meble vintage warto łączyć z minimalistyczną aranżacją.

Produkty w stylu vintage w ofercie Barański Drzwi

W ofercie firmy Barański znajdziesz drzwi w stylu retro, które idealnie dopełnią aranżacji w twoim mieszkaniu. To ciężkie, wytrzymałe drzwi, które tłumią hałas dużo lepiej niż wiele modeli dostępnych na rynku. Za swoją jakość nie płacą stylem – możesz wybierać pomiędzy wykończeniami dębowymi i fladrowymi lub lakierowaną płytą MDF i HDF. We wnętrzu vintage świetnie sprawdzą się drzwi wewnętrzne na przykład z linii Retro, Merkury, czy Prestige. Z Barański Drzwi możesz zrealizować własne wizje dotyczące tego, jak mają wyglądać twoje drzwi. Masz możliwość wyboru z ponad 200 kolorów oraz dobrej jakości dodatków, doskonale dopasowanych do twoich potrzeb.

Podobne porady