Styl kolonialny we wnętrzach – przykłady mebli i aranżacji

Styl kolonialny we wnętrzach – przykłady mebli i aranżacji

15.02.2022

Jak wygląda styl kolonialny we wnętrzach? Zobacz egzotyczne aranżacje! Sprawdź, czy dodatki i meble kolonialne do Ciebie pasują!

Styl kolonialny powstał w XIX wieku głównie pod wpływem podbojów Brytyjczyków. Egzotyczne pamiątki z dalekich podróży zdobiły liczne rezydencje, domy, mieszkania. Zobacz, jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym i w jaki sposób dodać mu osobistego charakteru!

 

Głównymi wyznacznikami kolonialnych aranżacji są naturalne materiały oraz specyficzne motywy dekoracyjne. Cały nurt mieści w sobie mnóstwo estetycznych pomysłów i nawiązań. Styl kolonialny nie opiera się wyłącznie na azjatyckiej czy afrykańskiej egzotyce – równie wiele czerpie z czasów wiktoriańskich. Do tego dochodzą nowe propozycje designerów, którzy w swoich pracach mocno inspirują się dawno minioną epoką. Niektóre nowoczesne aranżacje mają zaskakująco dużo wspólnego z XIX-wieczną estetyką.

 

Egzotyczny styl kolonialny we wnętrzach. Najważniejsze cechy, meble i dodatki

Po pierwsze – ma być elegancko i bez przesadnej skromności. Po drugie – niezbędne są wyraziste nawiązania do dalekich krain, żeby już na pierwszy rzut oka było widać obycie gospodarza z różnymi kulturami. Dwa stulecia temu styl kolonialny świadczył o klasie społecznej oraz statusie majątkowym. Dziś reprezentuje bardziej zainteresowanie innymi ludźmi i otwarcie właśnie na egzotyczne kultury. Kolonialny klimat budują przede wszystkim:

 • masywne meble z litego drewna w odcieniach brązu;
 • naturalne materiały i tkaniny;
 • orientalne, etniczne motywy dekoracji;
 • przedmioty nawiązujące do ekspedycji;
 • egzotyczne rośliny;
 • szeroka paleta kolorów.

 

Meble w stylu kolonialnym

Jest to podstawowy wyróżnik tego typu aranżacji. Stylizowane sprzęty często prezentują elegancję i wręcz prowokacyjny przepych. Wnętrza kolonialne nie mogą się obyć bez ciężkich mebli wykonanych z naturalnego ciemnego drewna. Dotyczy to nie tylko przepastnych szaf, ale też komód, gablot, regałów, stołów czy krzeseł. Do produkcji drewnianych mebli w stylu kolonialnym najczęściej wykorzystuje się:

 • drzewo sandałowe;
 • heban;
 • mahoń;
 • palisander;
 • wenge.

 

Z kolei kolonialne meble wypoczynkowe niemal obligatoryjnie muszą mieć obicia z prawdziwej skóry. Fotel, kanapa czy leżak pokryty syntetykiem – nawet z aksamitną narzutą – nie wchodzi tutaj w grę.

 

Dekoracje w stylu kolonialnym

Ważne, by były one jak najbardziej naturalne i najlepiej tworzone ręcznie. Pozorne niedoskonałości nadają im indywidualnego charakteru. Egzotyczne drewno to świetny materiał do wyrobu mebli, ale także pięknych ram do obrazów, fotografii czy luster. Z kolei lżejsze dodatki powstają z naturalnych tekstyliów. Najpopularniejsze dekoracje to:

 • rzeźby;
 • narzuty;
 • dywany;
 • poduszki;
 • świeczniki;
 • naczynia.

 

Styl kolonialny nie może się też obejść bez tropikalnych roślin. Rzecz jasna trzymanych w glinianych donicach udekorowanych geometrycznymi wzorami.

 

Najpopularniejsze odmiany i wariacje stylu kolonialnego

Każda aranżacja jest na swój sposób wyjątkowa. Dziś łatwiej podróżować, a nawet sprowadzać ciemne meble z najdalszych zakątków świata. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pokój inspirowany Ameryką Południową, Australią i kulturą Inuitów reprezentował styl kolonialny. Jednak to zupełnie inne rejony w największym stopniu przyczyniły się jego rozwoju. Orient oraz Afryka odcisnęły zdecydowanie silniejsze piętno na współczesnym wyobrażeniu piękna oraz tajemniczej dzikości.

 

Orientalny styl kolonialny

Jest to niezwykle szerokie pojęcie. W końcu "Wschód" dla Europejczyków to zarówno kraje arabskie, jak też Indie, Chiny, Japonia czy Australia. Choć nie wszystkie te regiony Azji były brytyjskimi koloniami, to ich mieszkańcy często prowadzili z wyspiarzami intensywną wymianę handlową. Dlatego tak trudno jednoznacznie wskazać konkretny zestaw cech w orientalnym stylu kolonialnym. Aktualnie panuje moda na indyjskie ozdoby i meble kolonialne. Być może w przyszłości aranżacje stylizowane na Bliski lub Daleki Wschód zyskają większą popularność.

 

Afrykański styl kolonialny

To z Czarnego Lądu pochodzi większość egzotycznych gatunków drewna, z jakich powstają kolonialne meble. Wreszcie afrykańskie plemiona przez wieki rzadziej komunikowały się z Europejczykami niż Arabowie, Hindusi czy skośnoocy Azjaci. Długo niedostępne rejony budziły większe pożądanie kolonizatorów, a obca ornamentyka (i bogactwo) z natury rzeczy budziła olbrzymie zainteresowanie. Tak powstał styl kolonialny czerpiący z dziedzictwa Afryki, niezmiennie zachwycający swoją niepowtarzalnością.

 

Egzotyczne dodatki. Najładniejsze dekoracje do wystroju wnętrz w stylu kolonialnym

Każdy, nawet najmniejszy element, wpływa na ostateczny rezultat. Poniżej znajdziesz najchętniej wybierane dodatki w stylu kolonialnym:

 • ręcznie rzeźbione, rytualne maski;
 • figurki wykonane z drewna;
 • symbole kultów religijnych;
 • regionalne rękodzieło;
 • lokalne stroje lub elementy ubioru;
 • stare mapy (stylizowane lub zabytkowe);
 • dawne przyrządy nawigacyjne, pomiarowe i obserwacyjne;
 • autentyczne pamiątki z podróży po Azji, Afryce czy Amerykach;
 • trofea myśliwskie.

 

Należy jeszcze wspomnieć o egzotycznych zwierzętach – rajskich ptakach, jadowitych wężach, pająkach itd. Naturalnie żywych stworzeń nie wolno traktować wyłącznie jako ozdobników. Trudno jednocześnie ukryć, że wiele gatunków kupuje się głównie ze względu na ich atrakcyjny, niecodzienny wygląd. Za element wystroju takiego wnętrza można za to uznać np. pozłacaną klatkę, albo inspirowaną nią pufę.

 

Mieszkanie w stylu kolonialnym – pomysły na aranżacje

Przykładów na realizacje można znaleźć mnóstwo, często zupełnie niepodobnych do siebie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Styl kolonialny łączy w sobie wpływy różnych kultur oraz praktycznie wszystkie kolory Ziemi. Poniższe propozycje nie są żadnym wiążącym wyznacznikiem. Do swojego wnętrza możesz wybrać zupełnie inne meble kolonialne oraz oryginalne, kolorowe ozdoby.

 

Salon w stylu kolonialnym

Przestronne pomieszczenie daje projektantom wnętrz największe pole do popisu. Jako podstawowe wyposażenie niech posłużą meble wiktoriańskie, np. stół, szafa oraz kredens z gablotą. Za to już fotele oraz krzesła powinny być wykonane z lżejszego materiału. Bardzo dobrym wyborem będą rattan albo bambus. Bogato zdobione misy, pokryte ornamentami tkaniny na ścianach oraz pozostałe bibeloty stworzą tak lubiany klimat obecności w dalekim, fascynującym kraju. Doskonale pasuje do nich indyjski dywan z wełny lub jedwabiu.

 

Sypialnia w stylu kolonialnym

Dla własnego komfortu należy ograniczyć liczbę wzorzystych ozdób. Zbyt bogate wzornictwo w sypialni może dawać zbyt dużo bodźców przed snem. Tym razem za kolonialne wnętrze odpowiadają przede wszystkim szafki nocne oraz eleganckie, masywne łóżko z egzotycznego drewna. Najlepiej z baldachimem i zwiewnymi, półprzezroczystymi zasłonami. Ściany powinny być w jednolitym, stonowanym kolorze – kremowa biel, beż, brązy lub ciemne zielenie pasują do stylu kolonialnego idealnie. Dla podkreślenia nastroju ustaw lampę z ażurowym kloszem.

 

Biuro w stylu kolonialnym

Jest to rozwiązanie idealne dla ciebie, jeśli podczas codziennej pracy czujesz się niczym kolonizator odkrywający obce kultury. Gabinet musi być nie tylko funkcjonalny, ale też reprezentacyjny. Odpowiednio wprowadzony styl kolonialny zapewni odpowiednie wrażenie, a do tego zapewni warunki sprzyjające koncentracji oraz poszukiwaniu kreatywnych inspiracji. Podstawowym wyposażeniem będzie duże, ciemne biurko z drewna egzotycznego. Na ścianach sprawdzą się orientalne drobiazgi, rzecz jasna przywiezione z delegacji biznesowych, a ponadto regał na branżowe książki. Nie może też zabraknąć komfortowego miejsca dla gości – jeden czy dwa skórzane fotele powinny być wystarczające. Przyda się też luksusowy szezlong do krótkiego odpoczynku.

 

Drzwi pasujące do wnętrza w stylu kolonialnym. Nasze propozycje!

Ze stylem kolonialnym nieodłącznie wiążą się wysoka jakość wykonania oraz dbałość o szczegóły. Tej zasady trzymamy się w firmie Barański drzwi. W naszych pracowniach wykorzystuje się naturalne materiały oraz piękne, funkcjonalne dodatki wysokiej jakości. Ze stylem kolonialnym najlepiej komponuje się Merkury – linia drzwi wewnętrznych Premium. Dębowe wykończenie i ozdobne opaski już na pierwszy rzut oka kojarzą się z salonami i gabinetami z czasów świetności Imperium Brytyjskiego.

 

Na tym oferta Barański drzwi się nie kończy. Zachęcamy do obejrzenia aktualnych katalogów, a także skorzystania z możliwości realizacji projektu twojego autorstwa! Jeśli podoba ci się styl kolonialny, u nas bez problemu znajdziesz drzwi idealnie do niego dopasowane.