Styl eklektyczny we wnętrzach. Na czym polega taka aranżacja?

Styl eklektyczny we wnętrzach. Na czym polega taka aranżacja?

08.03.2022

Eklektyzm, czyli łączenie stylów, to idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych, lubiących wielkie wyzwania. Nie lubisz utartych schematów? Sprawdź, jak urządzić wnętrze w takim właśnie stylu.

Styl eklektyczny nie ma konkretnych zasad, których musisz przestrzegać. Są jednak pewne wytyczne, do których warto się zastosować. Co musisz wiedzieć o takim sposobie urządzania wnętrz? Podpowiadamy!

Styl eklektyczny dawniej i dziś

Moda na łączenie ze sobą różnych stylów nie zaczęła się wczoraj. Warto prześledzić, jak ewoluował ten sposób urządzania domów.

Meble eklektyczne, czyli narodziny stylu

Styl eklektyczny we wnętrzach zagościł już w XIX wieku, jednak znacznie różnił się od tego, z którego obecnie korzystają projektanci wnętrz. Dawniej jego podstawą była zdobiąca meble snycerka inspirowana sztuką z różnych okresów historycznych. Dawny eklektyzm stawiał na ciężkie meble z pięknymi dekoracjami, rozstawianymi według dość utartego schematu. Rozkładany stół w centralnej części pomieszczenia, wokół niego eklektyczne krzesła, pod ścianami komoda lub kredens – tak jeszcze niedawno prezentował się styl eklektyczny w salonie.

Styl eklektyczny w XXI wieku

Współczesny eklektyzm pozbawiony jest sztywnych ram, a wnętrza urządzane w taki sposób bazują na kontrastach tworzonych poprzez dobór mebli i dekoracji reprezentujących różne style i epoki historyczne. Aranżacja wnętrza eklektycznego przypomina układanie puzzli, gdzie z mieszaniny różnych dodatków ma powstać wystrój o spójnym charakterze. Ważnym zadaniem jest wybór mebli i dodatków, które mają znaleźć się w pomieszczeniu. Pamiętaj, że ich nadmiar sprawi, że zapanuje tam bałagan. Eklektyczna estetyka to umiar, umiejętne łączenie starego z nowym oraz wykorzystywanie różnych faktur, materiałów oraz barw.

>>Zobacz też: Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Jak zachować spójność w eklektycznym wnętrzu?

Eklektyczny styl to liczne kontrasty, dzięki którym możesz osiągnąć wspaniały efekt aranżacyjny. Ten styl wnętrzarski wymaga jednak zachowania umiaru oraz szukania wspólnego mianownika między meblami i przedmiotami, które – pozornie – nie mają ze sobą nic wspólnego.

Wybierz styl bazowy lub motyw przewodni

Łączenie różnych stylów stanie się łatwiejsze, gdy pracę nad urządzaniem wnętrza zaczniesz od określenia głównego motywu lub stylu, który stanie się punktem wyjścia dla eklektycznej aranżacji. Lubisz podróże? Mieszkanie może stać się świetnym miejscem do prezentowania pamiątek z wypraw. Kolekcjonujesz antyki? Spraw, by w nowoczesnym wnętrzu stały się one główną ozdobą. A może chcesz podkreślić dekoracyjność mebli retro i zaprezentować je na minimalistycznym tle? Nie jest istotne, co wybierzesz, ale ważne, by główny motyw nie został przytłumiony przez inne dodatki.

>>Zobacz też: Powrót do natury, czyli modne drzwi w stylu rustykalnym

Barwa, która łączy

Kolorystyka również może się sprawdzić jako motyw przewodni. Zwykle jako podstawa służą jasne barwy, dzięki którym łatwiej jest uniknąć chaosu. Sporo jednak zależy od charakteru pomieszczenia. O ile jasna barwa świetnie sprawdzi się w sypialni, to w salonie możesz już postawić na nieco mocniejsze akcenty kolorystyczne.

Unikaj zbyt silnych kontrastów

Jeśli chcesz, by wnętrze miało harmonijny charakter, unikaj przesadnych kontrastów. Zbyt masywny stół otoczony lekkimi krzesełkami nie jest w tym wypadku dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że tworzenie zestawień opartych na przeciwieństwach wymaga od ciebie sporego wyczucia, a drobny błąd może się negatywnie odbić na wyglądzie całego pomieszczenia.

Jakich zasad możesz przestrzegać w trakcie prac?

Choć styl eklektyczny to propozycja dla osób nielubiących się stosować do rygorystycznych zasad, do kilku porad warto się dostosować.

Oto najważniejsze wskazówki:

  • korzystaj z różnych materiałów, pozornie do siebie niepasujących. Wzorzyste płytki i surowa cegła mogą się okazać najlepszym sposobem na eklektyczną kuchnię;
  • zrezygnuj z kompletów. Niech na twojej sofie każda poduszka wygląda inaczej, a tradycyjną narzutę niech zastąpi patchhwork;
  • nie bój się łączyć wzorów, kolorów i faktur;
  • wykorzystaj stare meble lub łącz ze sobą różne elementy mebli modułowych tak, by w twoim domu zapanował kontrolowany chaos.

Styl eklektyczny w mieszkaniu. Porady i inspiracje

Znasz już najważniejsze wytyczne, których warto przestrzegać podczas urządzania poszczególnych wnętrz, a więc pora na praktyczne przykłady. Jak eklektyzm może wyglądać z poszczególnych pomieszczeniach?

Jakie style możesz łączyć we wnętrzach eklektycznych?

Możliwości masz sporo, ponieważ nie obowiązują tu żadne ograniczenia. Styl skandynawski możesz zestawić z boho, ale możesz też industrialny charakter wnętrz urozmaicić dodatkami typowymi dla stylu glamour. A może zastanawiasz się, czy połączyć styl retro i minimalizm? Jeśli unikniesz wstawiania przypadkowych mebli i zaakcentujesz odpowiednio wiodący styl, w każdej kombinacji osiągniesz ciekawe efekty.

Salon w stylu eklektycznym?

Eklektyczny salon wymaga korzystania z różnych stylistyk. Jak to osiągnąć? Wystarczy postawić obok siebie kontrastujące ze sobą meble wypoczynkowe. Niech sofę i fotele połączy lekkość, a dzieli barwa i styl. Łącz ciepłe drewno z chłodną cegłą, powieś industrialną lampę nad klasycznym stołem. Korzystaj z prawa do dużej swobody aranżacji i twórz własne kontrasty.

Sypialnia eklektyczna: czym możesz się zainspirować?

Pokój, który ma służyć przede wszystkim jako miejsce wypoczynku i rekreacji, wymaga szczególnej troski. Wystrój wnętrza w takim przypadku powinien skupić się wokół jasnej barwy, np. bieli. Jakie więc kontrasty możesz tu zastosować? Niech obok współczesnego łóżka znajdzie się miejsce stary nocny stolik lub lampkę w stylu retro.

Eklektyzm w nowoczesnej kuchni

Kuchnia ma być pomieszczeniem praktycznym i funkcjonalnym, a także wyposażonym w odpowiednie sprzęty. Chcesz postawić na meble w stylu nowoczesnym? Przełam nudę starą lampą lub stołem z naturalnego drewna, postaraj się też wykorzystać dekoracyjną moc tkanin. Dzięki nim w prosty sposób zmienisz charakter wnętrza kuchennego i zadbasz o jego różnorodność.

Styl eklektyczny – co oferuje Barański Drzwi?

Wnętrze w stylu eklektycznym wymaga starannego doboru wszystkich elementów wyposażenia. Podczas eksperymentowania z łączeniem mebli i dodatków nie możesz zapomnieć o tym, jak wielki wpływ na ostateczną aranżację mają drzwi. Zwykle są to skrzydła o dość prostej i uniwersalnej zarazem formie, które będą pasowały do każdego wnętrza i znajdujących się z nim dodatków.

Jeśli priorytetem jest dla ciebie wysoka jakość i trwałość, postaw na model Prestige B.1, który pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Jeśli do eklektycznego wnętrza chcesz wprowadzić styl retro, możesz wykorzystać model Retro B.1, w którym zastosowano klasyczne wzornictwo. A może drzwi mają wprowadzić do klasycznego wnętrza odrobinę nowoczesności? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą drzwi Classic A.2, które przyciągają uwagę frezowaną płyciną i ramą o bardzo prostej, współczesnej formie.

Eklektyzm we współczesnych wnętrzach sprawdza się doskonale. Jeśli wykażesz się kreatywnością i umiarem, możesz w ten sposób urządzić wyjątkowe mieszkanie. Jeśli masz wyczucie stylu, połączenie różnych elementów wystroju w spójną całość nie sprawi ci większych problemów. Ważne, by piękno, wygoda i harmonia łączyły się tu ze sobą, a ostateczny efekt zachwycał spójnością.

Podobne porady