Styl art déco. Meble i wnętrze w stylu art déco

Styl art déco. Meble i wnętrze w stylu art déco

15.02.2022

Styl art déco, czyli sztuka dekorowania, wywodzi się z okresu 20-lecia międzywojennego i opiera na wrażeniu luksusu i kontrastowych połączeniach wzorów geometrycznych i kolorów. Jak go rozpoznać? Dowiedz się, jak urządzić wnętrze w tym klimacie.

Geometryczne wzory, masywne meble i dodatki, marmury i złocenia – to cechy charakteryzujące styl art déco. Styl ten, zarówno w architekturze, jak i sztuce, stał się popularny w latach 20. i to właśnie z nim kojarzony jest ten okres w historii. Sprawdź, czym wyróżniają się aranżacje art déco i jak można je osiągnąć we własnym mieszkaniu.

Czym jest styl art déco?

Art déco to nurt obecny nie tylko w architekturze, ale również w sztuce. Powstał jako odpowiedź na secesję, pełną obłych kształtów i asymetryczności oraz ogólnego braku dyscypliny przestrzennej. Art déco łączy w sobie nowoczesność oraz luksusowe materiały, a szczególnie widoczny jest w architekturze, sztuce dekoracyjnej i wzornictwie. Twórcy art déco odwoływali się do klasycznych, historycznych form, sięgając jednocześnie po nowoczesne, modernistyczne motywy. Styl charakteryzuje się świetnie wykonanymi przedmiotami z aksamitu, jedwabiu, marmuru, z ozdobnymi złoceniami.

Jak rozpoznać art déco?

Nie trzeba być znawcą architektury, czy projektantem wnętrz, aby rozpoznać styl art déco we wnętrzach. Z jednej strony minimalizm i symetria, z drugiej – duże, geometryczne elementy w intensywnych kolorach tworzą bardzo charakterystyczną stylistykę.

W rozpoznaniu tego stylu pomogą nawiązania do lat 20. i 30. XX wieku, jako że właśnie wtedy zyskiwał on największą popularność. Poznać go można również po ogromnej wadze, jaką przykłada do geometrii i symetrii. Objawia się to nie tylko we wzorach i dodatkach, ale również bryłach mebli i ich ustawieniach.

Kolorystyka art déco

Charakterystyka stylu art déco to również kolory – zestawienia stonowanych brązów, szarości oraz bieli ze szlachetną, szmaragdową zielenią, intensywną pomarańczą i żółcią. To także charakterystyczne drewno na wysoki połysk.

Jak urządzić wnętrze w stylu art déco?

Urządzając wnętrze w stylu art déco, warto pamiętać przede wszystkim o jakości wybieranych mebli i dekoracji. Jest to styl dla perfekcjonistów, którzy uwielbiają symetrię i elegancję, a jednocześnie nie boją się utrzymania mieszkania w innej kolorystyce niż biele i neutralne barwy.

Wnętrza art déco najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach o wysokich sufitach, które nie zostaną przytłoczone przez masywne, kolorowe meble i duże, wyraziste wzory. Warto też mieć przestrzeń na tyle dużą, aby móc bawić się ustawieniami mebli, odkrywając nowe osie symetrii.

Jakie meble w stylu art déco wybrać?

Wybierając meble art déco, szukaj ciekawych kształtów geometrycznych: nietypowe bryły foteli i kanap zazwyczaj są obłe, zaokrąglone są również kąty stołów, stolików i komód. Fotel czy kanapa dobrane specjalnie do salonu w stylu art déco powinien kontrastować ze ścianami, a jednocześnie mieć nieco przygaszony kolor. Może także mieć zaokrąglone oparcie i podłokietniki lub obicie z materiału takiego jak welur.

Meble wykonane z drewna, takie jak szafy czy stoły, również zwracają na siebie uwagę. Aby stworzyć wnętrze w nurcie art déco, warto sięgać po meble na wysoki połysk lub pomalowane na złoto.

Dodatki w stylu art déco

W aranżacjach w stylu art déco nie może zabraknąć dodatków i wykończeń, które podkreślą to, jak prezentują się meble. Stylowe, robiące wrażenie dodatki w tym klimacie to przede wszystkim żyrandole i duże, okrągłe, szklane klosze. Również klosze awangardowe, metalowe, przypominające bardziej rzeźby niż elementy wyposażenia, świetnie będą pasować do wnętrz w stylu art déco. Jako dodatki sprawdzą się też ciemne tapety w geometryczne wzory. Dodatki z marmuru, kości słoniowej, złota i aksamitu nadadzą wnętrzu wrażenie luksusu. Jednak i z nimi nie można przesadzić, bo ich nadmiar szybko zacznie wyglądać kiczowato.

Produkty w stylu art déco w ofercie Barański Drzwi

We wnętrzu art déco ważne są wszystkie szczegóły, od najdrobniejszych dodatków po elementy architektoniczne. Drzwi, które dopełnią wystrój w twoim domu, znajdziesz w ofercie firmy Barański. W liniach Retro oraz Prestige znajdziesz produkty, które idealnie dopasują się do wnętrz pełnych symetrycznych kształtów i prostych linii, które jednocześnie przywołują skojarzenia z 20-leciem międzywojennym. To drzwi wysokiej jakości, o konstrukcji opartej o prawdziwe drewno sosnowe i wytrzymałych na ścieranie okleinach. Barański Drzwi to także dodatki dopasowane pod względem designu i możliwość wyboru z ponad 200 kolorów.

Podobne porady