Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

16.02.2022

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rozmiar otworów drzwiowych jest w pewnym stopniu ujednolicony. Te standardowe wymiary drzwi musisz wziąć pod uwagę już na etapie planowania budowy. Zobacz, jakie są typowe rozmiary drzwi wewnętrznych i wejściowych!

Wybór odpowiednich drzwi nie zawsze jest łatwy. Ich rozmiar zależy od szerokości i wysokości otworu drzwiowego. Dzięki znajomości standardowych wymiarów drzwi będziesz mógł dobrać właściwy model. Musisz jednak pamiętać, że wymiary drzwi zewnętrznych i wewnętrznych różnią się od siebie.

Standardowy wymiar drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrze stanowią wejście do budynku. Wysokość i szerokość otworów montażowych, w których drzwi będą się znajdować, to:

  • co najmniej 90 cm szerokości ościeżnicy w świetle;
  • co najmniej 200 cm wysokości ościeżnicy w świetle.

Drzwi wejściowe muszą być bardzo funkcjonalne, dlatego samo przejście powinno mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm. Taki typowy wymiar drzwi wejściowych jest określony przez przepisy budowlane. Warto jednak zastanowić się nad zakupem większych drzwi – najbardziej komfortowe będą te o szerokości 100 cm i wysokości 210 cm. Ułatwią wnoszenie nowych mebli i pozwolą na swobodne przechodzenie wysokim osobom.

A może drzwi dwuskrzydłowe?

Dwuskrzydłowe drzwi wejściowe to bardzo ciekawe rozwiązanie. Takie modele są zdecydowanie szersze od typowych drzwi i często ich design jest bardziej efektowny. Ich szerokość wynosi przeważnie 140 cm, ale bez problemu kupisz też takie w rozmiarze 200 cm. Drzwi złożone z dwóch skrzydeł są obecnie bardzo modne, dlatego warto rozważyć ich montaż w domu.

Wymiary drzwi wewnętrznych

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych także są jasno określone. Oto one:

  • minimum 80 cm szerokości ościeżnicy w świetle;
  • co najmniej 200 cm wysokości ościeżnicy w świetle.

Drzwi stosowane we wnętrzach są często nazywane osiemdziesiątkami, bo to właśnie ich najczęściej spotykana szerokość. Drzwi 80tki cm to wystarczający rozmiar, żeby móc komfortowo poruszać się po własnym domu. Węższe skrzydła drzwi – np. 70 cm – są stosowane tylko jako wejścia do pomieszczeń technicznych i socjalnych jak garderoby, spiżarnie czy kotłownie.

Drzwi przesuwne – typowe wymiary

We wnętrzu domu możesz też zdecydować się na drzwi przesuwne. Będą one dobrym zamiennikiem tradycyjnych drzwi jednoskrzydłowych uchylnych. Ich szerokość to najczęściej 80 cm. Możliwy jest też wybór drzwi złożonych z dwóch skrzydeł, nawet o szerokości powyżej 240 cm.

Ościeżnica stała i regulowana – czym są?

Ościeżnice stałe nie mają możliwości regulacji. Nadają się do montażu w przypadku, gdy wymiar otworu jest precyzyjnie wymierzony, a ściany – proste. Jest to bardzo popularna konstrukcja. Ościeżnice regulowane są skonstruowane w taki sposób, że możliwa jest zmiana ich szerokości i dopasowanie do wysokości otworu. Mowa tutaj jednak o zakresie nie większym niż 2 cm.

Co jeszcze musisz wiedzieć o wymiarach drzwi?

Określając szerokość drzwi, musisz pamiętać o tym, że w przypadku ościeżnicy wymiary powinny być mniejsze niż otwór na nią. Profesjonalnie jest to nazywane luzem montażowym. Jego szerokość powinna wynosić 2 cm. Luz przy montażu drzwi jest niezbędny, aby ościeżnica miała swobodę ruchów, która jest związana z kurczliwością w wyniku zmian temperatury.

Standardowe wymiary drzwi w ofercie firmy Barański drzwi

Firma Barański ma bogatą ofertę drzwi w różnych rozmiarach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wysoka jakość i mnogość stylów pozwolą dopasować model drzwi zgodny z twoimi potrzebami. Najnowocześniejsze rozwiązanie techniczne zapewnią długoletnie i bezproblemowe użytkowanie produktów.

Znajomość standardowych wymiarów drzwi będzie bardzo pomocna podczas projektowania wymarzonego domu. Poruszanie się po jego wnętrzu powinno być jak komfortowe, dlatego musisz zwracać uwagę na nawet najmniejsze detale! Zadbaj o to, aby szerokość i wysokość drzwi wewnętrznych i zewnętrznych była dopasowana do twoich potrzeb.

Podobne porady