Skrzypiące drzwi – czym nasmarować zawias? Sposoby na skrzypiące drzwi

Skrzypiące drzwi – czym nasmarować zawias? Sposoby na skrzypiące drzwi

21.03.2022

Skrzypiące drzwi to problem, który może poważnie zepsuć atmosferę w domu. Czym i jak smarować drzwi, aby pozbyć się nieprzyjemnego dla ucha dźwięku podczas ich otwierania i zamykania? Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze sposoby!

Skrzypiące drzwi są zwykle efektem nieprawidłowo działających zawiasów. Smar, którym są one nasmarowane, z czasem traci swoje właściwości. W związku z tym podczas otwierania i zamykania skrzydła w zawiasach wzrasta tarcie i pojawia się nieprzyjemny dźwięk. Na szczęście są sposoby, które mogą temu zaradzić.

Skrzypiące drzwi – skąd bierze się problem?

Jednym z najbardziej prozaicznych powodów, dla których twoje drzwi wydają dźwięki podczas otwierania, jest zużycie smaru w zawiasach. Wynika to z częstej eksploatacji drzwi i jest to sytuacja, na którą nie masz wpływu. Po kilku latach wszystkie zawiasy wymagają powtórnego smarowania. Do tego musisz wziąć pod uwagę też inne czynniki takie jak:

  • wilgoć;
  • temperatura;
  • kurz;
  • brud.

Zanieczyszczenia potrafią latami gromadzić się w szczelinach drzwi, z czasem powodując trudność w ich otwieraniu i zamykaniu. Jeżeli będziesz regularnie sprawdzał stan zawiasów, uda ci się uniknąć tego problemu i skrzypiące drzwi nie staną się twoją udręką.

Czym smarować drzwi?

Drzwi możesz naoliwić przy użyciu dwóch technik:

  • za pomocą środków specjalnie do tego przeznaczonych;
  • domowymi sposobami.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów smarujących, które można zakupić w sklepach budowlano-remontowych. Możesz zaopatrzyć się w smar do zawiasów, olej silikonowy lub wazelinę techniczną. Opakowania są wyposażone w dozowniki, ułatwiające precyzyjną aplikację środków. Możesz też wypróbować znanych produktów w sprayu, dostępnych na stacjach benzynowych, np. WD-40.

Jeżeli chcesz spróbować innych środków, możesz skorzystać np. z masła, oleju jadalnego. Domowe środki na skrzypiące zawiasy nie zawsze są jednak godne polecenia. Pamiętaj, że masło lub margaryna butwieją, co odczujesz po przykrym zapachu unoszącym się w mieszkaniu.

Jak prawidłowo smarować zawiasy?

Znawcy tematu radzą, aby smarować zawiasy, kiedy skrzydło drzwi jest lekko uniesione. Jeśli nie możesz skorzystać z pomocy drugiej osoby, wsuń pod nie

listewkę. Pamiętaj, żeby zrobić to ostrożnie, tak, aby drzwi nie wypadły z zawiasów – ich ponowne zamontowanie może okazać się trudnym zadaniem.

W trakcie oliwienia zawiasów warto zabezpieczyć przed ewentualnym zabrudzeniem podłogę. Następnie możesz przystąpić do właściwej czynności. Unieś skrzypiące drzwi i na górny zawias nanieś smar. Podłóż szmatkę, na którą spłynie nadmiar produktu. Wytrzyj ewentualne zbrudzenia ościeżnicy i ścian. W ten sam sposób nasmaruj dolny zawias. Na koniec drzwi opuścić, po czym spróbuj je kilka razy otworzyć i zamknąć, aby smar dobrze się rozprowadził po całym zawiasie. Problem skrzypiących drzwi powinien być wyeliminowany.

Skrzypiące drzwi? Już nie! Postaw na jakość produktów Barański Drzwi

Właściwe obchodzenie się z drzwiami sprawi, że będą ci służyć przez wiele lat. Co to znaczy w praktyce? Pamiętaj, że nie powinno się na nich wieszać ciężkich rzeczy. Dodatkowe obciążanie może źle wpłynąć na ich funkcjonowanie – zawiasy drzwiowe mają określony udźwig. Warto też postawić na produkty, które wyróżnia wysoka jakość, takie jak te z oferty Drzwi Barański. Zwróć uwagę na drzwi Barański Optimo z linii Prestige – charakteryzuje się ona klasycznym wzornictwem pasującym zarówno do nowoczesnych, jak i stylowych wnętrz. Modele linii Prestige wyróżniają się niepowtarzalnym wykończeniem ram przyszybowych, w postaci wyraźnego, ozdobnego frezu, jak Prestige B.1. Zastosowanie innowacyjnej technologii połączenia ozdobnych elementów z ramą skrzydła stanowi gwarancję trwałości i wyjątkowo estetycznego wyglądu. Ciekawie prezentuje się też linia drzwi Classic. Drzwi wyróżniają się połączeniem klasycznej, frezowanej płyciny z nowoczesnym, prostym zakończeniem ramy, jak w modelu Classic E.A.

Jeżeli chcesz uniknąć probelu skrzypiących drzwi, zawiasy warto smarować profilaktycznie – raz na kilka tygodni. W ten sposób zapobiegniesz powstaniu uciążliwego problemu. Preparatu smarującego warto użyć już wtedy, gdy drzwi trudniej się otwierają i zamykają, nawet jeśli nie wydają dźwięków.

Podobne porady