Samozamykacz do drzwi – działanie i funkcja urządzenia

Samozamykacz do drzwi – działanie i funkcja urządzenia

15.02.2022

Samozamykacz do drzwi to przydane akcesorium, dzięki któremu unikniesz przykrych konsekwencji ciągłego trzaskania drzwiami. Jeśli pozostają one w ciągłym ruchu, koniecznie wypróbuj sposób na regulację ich pracy!

Drzwi do niektórych pomieszczeń przez sporą część czasu zostają zamknięte, inne z kolei wciąż otwarte zapraszają do środka. Jednak w miejscach, które charakteryzuje spore natężenie ruchu, są one nieustannie otwierane i zamykane. Skrzydło drzwiowe może uderzać o futrynę, ścianę, z impetem zatrzymywać się na ościeżnicy, powodując otarcia czy uszkodzenia poszczególnych powierzchni, z którymi się styka. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto wypróbować nieskomplikowany mechanizm samozamykacza. Dzięki blokadzie drzwi zamykają się automatycznie, wolno, nie powodując trzaśnięcia i nie niszcząc elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie samozamykacza przyniesie ci jednak znacznie więcej korzyści. Jesteś ciekaw, jakie jeszcze zalety ma taki mechanizm? Przekonaj się!

Jak działa samozamykacz do drzwi?

Samozamykacze mają za zadanie zamknąć drzwi w kontrolowany sposób, zapobiegając ich trzaskaniu, a w konsekwencji uszkodzeniu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń – mechaniczne i elektromechaniczne. Pierwsze z nich jest bardzo popularne i na pewno wiele razy miałeś okazję obserwować jego działanie. Zasada jest prosta, ponieważ akcesorium wykorzystuje do zamknięcia siłę włożoną w otwarcie drzwi. Ta kumuluje się w elemencie samozamykacza, jakim jest specjalna sprężyna zamykająca następnie skrzydło (moment oddania zgromadzonej energii). Istotnym elementem urządzenia jest amortyzator hydrauliczny, który zabezpiecza przed niekontrolowanym otwarciem drzwi i ich gwałtownym zamknięciem. Samozamykacz elektromechaniczny działa dzięki wbudowanym czujkom.

Samozamykacz – rodzaje urządzeń

Choć samozamykacz może ci się wydawać małym, niepozornym akcesorium, również w tej grupie urządzeń istnieje spora różnorodność. Chciałabyś móc decydować o tym, jak pracuje samozamykacz? Nic prostszego! Wybierz model sprężynowy z regulacją prędkości zamykania. Sam ustaw odpowiadające ci parametry – jak szybko i z jaką mocą mają zamykać się drzwi. Pamiętaj, że wiele rodzajów samozamykaczy zostało uzbrojonych w dodatkową funkcję przeciwwiatrową, która zapobiega gwałtownemu szarpnięciu przez nagły podmuch wiatru. Samozamykacze znajdują zastosowanie także w przypadku drzwi przesuwnych zarówno pokojowych, jak i tych w szafach. W tym przypadku niezbędna jest specjalna prowadnica, na której montuje się urządzenie spowalniające ruch drzwi.

Samozamykacz do drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe, które muszą być montowane w budynkach użyteczności publicznej, powinny być wyposażone w samozamykacz – w tym przypadku jest to element obowiązkowy. Zamykacz dopasowuje się do konkretnego rodzaju drzwi, biorąc pod uwagę ich ciężar, masywność, szerokość. Używa się mechanizmów ramiennych lub szynowych. Dostępne są również urządzenia tzw. ukryte. W niektóre zamykacze wbudowano zestawy elektromagnesów przytrzymujących drzwi wraz z centralą sterującą. Mechanizm działa na zasadzie automatycznego zwolnienia blokady w razie wykrycia zagrożenia pożarowego przez czujniki i zatrzaśnięcia drzwi. Od tej chwili stają się one naturalną barierą dla rozprzestrzeniającego się ognia i dymu.

Samozamykacz drzwi szklanych

Samozamykacze drzwiowe stosuje się również w przypadku skrzydeł wykonanych ze szkła. Wybierając akcesorium trzeba pamiętać, że musi ono działać niezwykle delikatnie i z odpowiednią prędkością, by użytkowanie drzwi było bezpieczne i nie groziło rozbiciem czy uszkodzeniem szyby. Dobrze, jeśli mechanizm będzie uzbrojony w blokadę otwarcia chroniącą np. przed szarpnięciem drzwi przez podmuch wiatru, przeciągiem itp.

Samozamykacz a drzwi wejściowe

Samozamykacze stosuje się przy drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych. Oczywiście modele wejściowe są znacznie bardziej masywne, ciężkie, solidne, dlatego samozamykacz musi być odpowiednio dobrany. Warto wybierać rodzaj zamykacza przystosowany do popularnych systemów antywłamaniowych oraz przeciwpożarowych (z blokadą otwarcia), spełniający normy europejskie. Znaną marką oferującą tego typu akcesoria jest ASSA ABLOY proponująca samozamykacze wyposażone w trzy zawory regulujące prędkość zamykania.

Jak wygląda montaż samozamykacza?

Aby twój samozamykacz pracował prawidłowo i chronił drzwi, musisz zadbać o prawidłowy montaż urządzenia. Akcesorium możesz przymocować na ościeżnicy lub od strony zawiasów. W drzwiach i ościeżnicy należy nawiercić otwory – istotny jest wybór odpowiedniego miejsca, ponieważ musisz uwzględnić kąt otwierania drzwi. Wyjątkiem są modele szklane – tu możesz zastosować samozamykacze niewymagające nawiercania powierzchni szyby. Ważną kwestią jest również wyregulowanie długości ramienia urządzenia, które musi być umocowane prostopadle do ramy drzwi. Kolejnym etapem jest ustawienie odpowiadającej ci prędkości, z jaką drzwi są zamykane i domykane (robisz to dokręcając zawory hydrauliczne). Pamiętaj, że wszelkie cenne wskazówki są umieszczone w instrukcji dołączonej do samozamykacza.

Samozamykacz – najważniejsze zalety

Blokadę możesz zamontować na każdych drzwiach, jeśli tylko uznasz, że jest to konieczne. Taki ogranicznik ma wiele zalet:

  • chroni drzwi, futrynę, ścianę;
  • zapobiega trzaskaniu drzwiami;
  • ogranicza straty ciepła w pomieszczeniach;
  • zapobiega przytrzaśnięciu (to szczególnie istotne w domach z małymi dziećmi i zwierzętami).

Jest niezbędny w przypadku drzwi przeciwpożarowych i dymoszczelnych, przydaje się w pomieszczeniach użyteczności publicznej, gdzie panuje wzmożony ruch, a prędkość zamykania drzwi ma znaczenie.

Drzwi Barański z samozamykaczem

Szukasz rozwiązania, które spełni twoje wymagania? Potrzebujesz modelu drzwi pasującego do wystroju, ale także funkcjonalnego i praktycznego? Marka Barański oferuje ci wszystko, czego potrzebujesz. Solidną konstrukcję, nietuzinkowy design, bogactwo detali i perfekcjonizm wykończenia. Do wnętrza urządzonego w stylu minimalizmu wybierz drzwi z linii Barcelona charakteryzujące się prostotą i oryginalnością. Aby jeszcze bardziej cieszyć się wyborem, zamontuj samozamykacz, dzięki któremu użytkowanie drzwi będzie jeszcze przyjemniejsze. Jeśli wolisz modele klasyczne, z dodatkowymi zdobieniami, sięgnij po katalog produktów z linii Lupo, do których możesz dopasować np. samozamykacz marki GEZE. Ciesz się pięknem i spokojem!

Podobne porady