Podcięcie drzwi - jak zadbać o wentylację pomieszczenia?

Podcięcie drzwi - jak zadbać o wentylację pomieszczenia?

21.03.2022

Podcięcie drzwi jest bardzo ważne w przypadku drzwi łazienkowych. Pełni ono funkcję zabezpieczającą przed gromadzeniem się wilgoci w tym pomieszczeniu. Czy można samodzielnie przyciąć drzwi, jakie są rodzaje podcięcia – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Podcięcie drzwi do łazienki oprócz tego, że chroni przed gromadzeniem się pary wodnej wewnątrz pomieszczenia, to jest też koniecznością wynikającą z przepisów prawa budowlanego.

Czy skracanie drzwi wewnętrznych jest możliwe?

Zastanawiasz się nad tym, czy można skracać drzwi? Oczywiście, że można! Problem ocierania ich o podłogę możesz bardzo łatwo rozwiązać. Musisz tylko zadbać o to, żeby zakupione skrzydła były przygotowane do skrótu. Zwróć też uwagę na ich konstrukcję, czasem dolna belka uniemożliwia wykonanie cięcia. Na rynku dostępne są również modele, których nie można przyciąć – są to na przykład skrzydła metalowe. Ważne są też zalecenia producenta, ponieważ czasami narzuca on ograniczenia w modyfikacji długości drzwi i jeśli je zlekceważysz, to możesz stracić gwarancję.

Wentylacja w łazience – przepisy prawa

Przepisy prawa budowlanego dokładnie określają wymiary skrzydła do łazienki. Ich wysokość powinna wynosić 2 m, a szerokość 80 cm. Nie powinno w nich też zabraknąć otworów wentylacyjnych, dzięki którym nadmiar wilgoci będzie odprowadzany na zewnątrz. Bardzo ważne jest także to, aby nie zasłaniać tych otworów. Co ważne, w przepisach nie zostało ujęte to, jaki charakter powinny mieć otwory wentylacyjne. Dlatego każdy może sam zdecydować, które rozwiązanie będzie dla niego najkorzystniejsze.

Kratka wentylacyjna w drzwiach wc

Najstarszym, a zarazem klasycznym rozwiązaniem wentylacji w łazience jest kratka. Może się ona kojarzyć z budownictwem z wielkiej płyty, gdyż to właśnie w takich budynkach drzwi do łazienki z takimi wkładkami były standardowo wstawiane. Ten element wentylacji montowany jest zazwyczaj na dole skrzydła. Obecnie nie jest już aż tak popularny, ponieważ wygląda mało estetycznie, zwłaszcza że jest to element wykonany z tworzywa sztucznego. Bardzo łatwo zbiera się też na nim kurz, co też nie namawia do zastosowania takiej wkładki.

Tuleje wentylacyjne w drzwiach łazienkowych

Kratki wentylacyjne z powodzeniem zostały wyparte przez okrągłe tuleje, które stały się najpopularniejszym rozwiązaniem prawidłowej wentylacji w łazience. Montowane są one na dole drzwi i zazwyczaj nie posiadają żadnej zasłony. Jeśli je odpowiednio rozmieścisz, to nie będą się one w ogóle rzucały w oczy. Najlepiej prezentują się na skrzydłach o jednolitym wzorze.

Podcięcie wentylacyjne – najlepsze rozwiązanie?

Podcięcie wentylacyjne w łazience jest nowoczesnym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest to szczelina wyfrezowana w dolnej części drzwi. Zazwyczaj zajmuje ona całą jego szerokość, ale zdarza się, że jest mniejsza. Jeśli jest wykonana prawidłowo, to praktycznie jest niezauważalna. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetyczny wygląd i nowoczesne aranżacje. Drzwi wyposażone w takie podcięcie nie tylko spełniają swoją rolę w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci, ale i wpływają na wygląd mieszkania.

>>Zobacz też: Otwory wentylacyjne w drzwiach – co musisz o nich wiedzieć?

Przycinanie drzwi – krok po kroku

Bez względu na to, czy chcesz skrócić długość drzwi, czy wykonać podcięcie wentylacyjne, warto wiedzieć, jak prawidłowo to wykonać:

  • przygotowanie stanowiska – przygotuj miejsce, w którym będziesz mógł położyć drzwi w poziomie (najlepszy będzie stół), zadbaj także o niezbędne akcesoria i narzędzia, takie jak: ołówek, taśma oraz pilarka tarczowa;
  • właściwe pomiary – sprawdź dokładnie wszystkie wymiary ościeżnicy (jej wysokość i szerokość);
  • podcięcie – odmierz wysokość na skrzydle (zrób to od górnego wymiaru we wcięciu w drzwiach), przyklej taśmę na linii cięcia i wytnij wymagany element drzwi.

Podcięcie drzwi – przykłady

Szukasz drzwi do łazienki? Sprawdź ofertę Barański Drzwi. Firma wykonuje podcięcie drzwi praktycznie we wszystkich dostępnych modelach. Dodatkowo wybrać możesz rodzaj podcięcia wentylacyjnego – na przykład płytowe, Glass lub Focus. Przeglądając katalog z pewnością zwrócisz uwagę na model Modern A.2 z Linii Modern, które zachwyca solidną konstrukcją oraz nowoczesną estetyką. Dużym powodzeniem cieszy się również model Grande B.0 z Linii Grande, który także wyróżnia się nowoczesną stylizacją. Jeśli lubisz tradycyjne wzornictwo, to powinien zainteresować cię model Classic A.2 z Linii Classic.

Teraz już wiesz, że podcięcie drzwi jest możliwe. Bez względu na to, czy chcesz skrócić skrzydło, czy wykonać w nim podcięcie wentylacyjne możesz to wykonać samodzielnie bądź kupić drzwi z gotowym podcięciem.

Podobne porady