Pielęgnacja drzwi, czyli jak dbać o drzwi, aby dobrze służyły i pięknie wyglądały przez długie lata

Pielęgnacja drzwi, czyli jak dbać o drzwi, aby dobrze służyły i pięknie wyglądały przez długie lata

28.05.2021

Sposób pielęgnacji drzwi różni się w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz ich przeznaczenia, jednak pewne zasady są niezmienne dla wszystkich modeli. Największym wrogiem ich dobrej, długoletniej kondycji jest wilgoć. Nadmierne, długotrwałe wystawianie drzwi na zwiększoną wilgotność może powodować ich uszkodzenie i wypaczenie. Dlatego bardzo ważne jest, aby na przykład wybierając drzwi do łazienki zdecydować się na taki model, który zapewni odpowiednią wentylację tego pomieszczenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak wybrać drzwi do łazienki?Wnętrze łazienki i drzwi z podcięciem wentylacyjnym w dolnej części skrzydła

Podcięcie w drzwiach łazienkowych zapewni odpowiednią wentylację

Warto jednak pamiętać, że na wilgoć narażone są nie tylko drzwi do łazienki czy kuchni. Przy myciu podłogi należy uważać na kontakt drzwi z mokrym mopem - zawilgocony dół futryny także może doprowadzić do wypaczenia drzwi.

Z kolei w przypadku drzwi zewnętrznych niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej procedury montażu. Kluczowe jest to, by drzwi zostały zamontowane dopiero po zakończeniu prac mokrych w budynku. Jeśli montaż następuje wkrótce po ich sfinalizowaniu, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku. Świeżo wykończone wnętrze jeszcze przez pewien czas po zakończeniu prac remontowych zachowuje wilgoć, która przy braku wentylacji może doprowadzić do pęcznienia drewna, uszkodzenia powłoki lakierniczej i niszczenia drzwi.

Montaż drzwi przed ukończeniem prac mokrych to często popełniany błąd, szczególnie gdy przed zimą chce się budynek zamknąć, by móc kontynuować prace wewnątrz. To rozwiązanie może jednak doprowadzić do uszkodzenia drzwi nie tylko przez działanie wilgoci panującej w budynku, ale także poprzez nieuważne postępowanie ekip prowadzących prace mokre.

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, która w przypadku drzwi wewnętrznych mieści się w przedziale 20-25°C i jest standardową temperaturą domową. Dodatkowo, przy drzwiach zewnętrznych istotne jest zapewnienie niezbędnego dystansu od źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy podgrzewana podłoga - min. 150 cm od wewnętrznej strony drzwi. Niezachowanie go może skutkować uszkodzeniem drzwi - wypaczeniem skrzydła czy ościeżnicy.

Prawidłowa pielęgnacja drzwi

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest w tym wypadku unikanie preparatów nieprzeznaczonych do danej powierzchni. Jeśli nie dysponujemy specjalistycznymi preparatami do drzwi lakierowanych czy syntetycznych folii, najlepiej drzwi czyścić po prostu wilgotną ściereczką bez żadnych detergentów. Przy zachowaniu odpowiedniej regularności powinno to wystarczyć do usunięcia kurzu i bieżących zabrudzeń. Źle dobrane środki czyszczące mogą osłabić lub wręcz uszkodzić powierzchnię drzwi.

Pielęgnacja drzwi to także dbałość o zawiasy i zamki. Mniej więcej co pół roku warto posmarować je odpowiednimi, przeznaczonymi do tego celu olejami. Może to być olej silikonowy lub wazelina techniczna. Są to preparaty dostępne w niewielkich opakowaniach i aplikowane przez wyciskanie - czyli bardzo wygodne w użyciu. Tak jak w przypadku preparatów czyszczących, również użycie środka nieprzeznaczonego do stosowania na zawiasy może zniszczyć zawiasy i zamek.Wybór środków czyszczących do drzwi marki ADLER

Wybór środków czyszczących do drzwi marki ADLER

Istotną kwestią jest również wybór odpowiednich środków do pielęgnacji drzwi zewnętrznych, aby nie uszkodzić ich powierzchni i odpowiednio o nie zadbać. Warto postawić na sprawdzoną kompozycję składników chemicznych i sięgnąć np. po serię preparatów Adler, które doskonale poradzą sobie z powierzonym zadaniem. Adler TOP CLEANER bezlitośnie rozpuszcza brud i posiada silne właściwości odtłuszczające, natomiast Adler TOP FINISH usuwa plamy i tworzy warstwę chemiczną chroniącą przed wodą oraz zabrudzeniami. Oczyszczone drzwi o odświeżonej powierzchni będą cieszyć atrakcyjnym blaskiem.Pielęgnacja drzwi – przedstawienie detali

Właściwa pielęgnacja drzwi zapewni im atrakcyjny wygląd

Dbanie o części takie jak zawiasy, zamek lub prowadnice to również czynności niezbędne dla zachowania ich dobrej kondycji. W tym celu należy co pół roku smarować je odpowiednimi olejami np. Adler BESCHLAGEOL, który usprawnia działanie metalowych elementów ruchomych. Wskazane jest również, aby zwracać uwagę na codziennie użytkowanie drzwi – unikać gwałtownego szarpania i trzaskania.

Po trzecie: dobre maniery to podstawa

Być może zabrzmi to banalnie, ale ważnym elementem codziennej pielęgnacji drzwi jest traktowanie ich z… czułością. Staramy się nie trzaskać, nie szarpać. Podczas mycia podłóg mopem i odkurzania, uważamy, aby nagminnie nie uszkadzać brzegu framugi. Pamiętajmy aby nie wieszać ciężkich przedmiotów na skrzydle drzwi. Zawiasy posiadają określony udźwig przeznaczony do ciężaru skrzydła. Dodatkowe obciążenia mogą wpłynąć niekorzystnie na ich wygląd i funkcjonowanie. Przedmiotem, który często służy nam jako element do zawieszania jest także klamka. Zwróćmy także uwagę na tę część drzwi. Pozwoli nam to uniknąć przyszłych problemów z zamkiem. Te drobne detale synergicznie sprawią, że drzwi w naszym domu odwdzięczą się atrakcyjnym wyglądem przez długie lata.

Zastanawiasz się, jakie drzwi wybrać do swojego mieszkania przez długie lata wyglądały atrakcyjnie? Poznaj pełną ofertę Drzwi Barański.

Podobne porady