zdjęcie

Pakiety ozdobne i dodatki do drzwi Optimo. Jakie mają zastosowanie i jak je wybrać?

07.06.2021

Drzwi tylko pozornie są prostą konstrukcją. W istocie składają się z wielu elementów, których właściwy dobór ma wpływ na optymalny efekt końcowy. Należą do nich również dodatki i ozdoby, takie jak listwy nakładkowe, naświetla czy nasadki.

Wybierając drzwi, rozważamy przede wszystkim odpowiedni model skrzydła. Zazwyczaj w drugiej kolejności zastanawiamy się nad ościeżnicą. Jednak na walory funkcjonalne oraz wizualne drzwi istotny wpływ mają również okucia i rozmaite dodatki, takie jak pakiety ozdobne, opaski, naświetla, listwy czy dostawki. Te niepozorne elementy mogą diametralnie zmienić wygląd drzwi i zapewnić im wyjątkowy design. Omówimy pokrótce te „ozdobniki” na przykładzie dodatków do drzwi z linii Barański Optimo.

 

Pakiety ozdobne – sposób na podniesienie walorów wizualnych ościeżnicy

1. Prestige I

 

Pakiet obejmuje dodatkowe listwy nakładkowe, montowane z boku drzwi na standardowych opaskach bocznych. Na górę nakładane jest korona – ozdoba nawiązująca do architektury klasycznej, znana również z wnętrz angielskich. Dodaje ona drzwiom szczególnej elegancji.

 

Prestige I pakiety ozdobne

 

Wszystkie elementy opatrzone są wzorem dopasowanym do modeli linii PRESTIGE – i to właśnie z nimi tworzą najbardziej efektowną kompozycję. Atrakcyjny efekt wizualny można jednak uzyskać również w połączeniu z dowolnymi innymi drzwiami z serii Barański Optimo.

 

2. Prestige II

 

To pakiet bardzo zbliżony do Prestige I, ale lżejszy – również w sensie estetycznym. Zamiast montowanej na górze korony zawiera nakładkę w postaci listwy, analogiczną do tych instalowanych na bocznych belkach ościeżnicy. Zestaw Prestige II, podobnie jak Prestige I, ma zastosowanie zarówno w przypadku drzwi przylgowych, jak i bezprzylgowych.

 

Prestige II pakiety ozdobne

 

3. Retro I

 

Charakterystycznym elementem tego pakietu są dodatkowe listwy nakładkowe, montowane na bocznych częściach ościeżnicy za pomocą standardowych opasek. Na górę nakładane jest korona, podobnie jak w przypadku pakietu Prestige I.

 

Retro I pakiety ozdobne

 

Wzór, którym ozdobione są elementy zestaw, dopasowany jest stylistycznie do modeli linii RETRO, z którymi komponuje się najlepiej. Korzystny efekt estetyczny można jednak uzyskać również w połączeniu z innymi drzwiami z serii Barański Optimo.

 

4. Retro II

 

Podobnie jak w przypadku pakietów Prestige, Retro II jest zestawem bardzo podobnym do Retro I, a główna różnica polega na większej „lekkości” tego pierwszego rozwiązania. W Retro II korona zastąpiona została nakładką w postaci listwy, analogiczną do listw zamontowanych na pionowych częściach ościeżnicy. Oba zestawy Retro mogą być instalowane zarówno na drzwiach przylgowych, jak i bezprzylgowych.

 

Retro II pakiety ozdobne

 

Opaski Delux – opcja dla zwolenników nowoczesnego minimalizmu

 

Pakiety pozwalają na bardziej kompleksowe i dekoracyjne ozdobienie ościeżnicy. Z kolei opaski Delux mogą bardziej przypaść do gustu zwolennikom nowoczesności i minimalistycznego stylu. To rozwiązanie polegające na poszerzeniu opaski górnej z 8 cm do 12 cm. Daje ono ciekawy, a zarazem dyskretny efekt wizualny. Pozwala także dopasować drzwi do otworów w murze o rozmiarach większych niż standardowe.

 

opaska delux oraz opaska standard

Opaska Delux 12 cm​; łącznie typu B (90°) oraz Opaska Standard 8 cm​; łącznie typu B (90°)

 

Listwy przypodłogowe – element designu i zabezpieczenie ścian

 

Ciekawym elementem wystroju wnętrz są listwy przypodłogowe. Nie są one integralnie związane z drzwiami czy ościeżnicą, ale mogą stanowić dla nich efektowne uzupełnienie. Oczywiście pod warunkiem, że będą dopasowane do stylistyki drzwi. Wskazane jest zastosowanie tego samego koloru i tej samej folii, choć udane połączenie rożnych barw również może dać efektowną kompozycję.

 

Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe mogą stanowić ciekawy element designu, a dodatkowo zabezpieczają dolne partie ściany

 

W serii Barański Optimo wszystkie listwy przypodłogowe wykonane są z zielonego MDF. To materiał wilgocioodporny, niewchłaniający wody. Dzięki temu nie istnieje ryzyko “picia wody” przez listwę podczas mycia podłóg. Nie grozi nam zatem ryzyko puchnięcia ościeżnic, a w konsekwencji ich zniszczenia. W efekcie listwy sprawdzają się nie tylko jako element designu pomieszczenia, ale również skuteczna warstwa ochronna, zabezpieczająca dolne partie ścian przed zabrudzeniami, uszkodzeniami, a także wilgocią.

 

Naświetla i dostawki – atrakcyjne dodatki i „wypełniacze”

 

Możliwości rozbudowywania drzwi ze względów funkcjonalnych bądź estetycznych jest oczywiście więcej. Przykładowo, gdy ściany mają niestandardowy wymiar, a otwór drzwiowy nadmiarowe gabaryty, pustą przestrzeń mogą wypełnić naświetla: górne lub narożne. To niezależne elementy przeszklone, które tworzą spójną konstrukcję w połączeniu z ościeżnicą. Aby naświetla jako całość przegrody prezentowały się estetycznie, montowane są na tym samym profilu ościeżnicy drzwiowej i mają ten sam zakres regulacji.

 

Naświetla składają się z ramy i wypełniającego je szkła VSG 6 mm mlecznego lub bezbarwnego. Za dopłatą możliwe jest jednak zastosowanie szkła czarnego lub dymionego grafitu. Takie rozwiązanie pozwoli oddzielić od siebie dwa pokoje przy jednoczesnym odpowiednim doświetleniu jednego z nich.

 

Wymiary naświetli oraz ich ceny dla ościeżnicy regulowanej i stałej przedstawiają poniższe grafiki:

Warianty połączeń, wymiary oraz cena dla naświetli w wariancie ościeżnicy regulowanej

Warianty połączeń, wymiary oraz cena dla naświetli w wariancie ościeżnicy regulowanej

Warianty połączeń, wymiary oraz cena dla naświetli w wariancie ościeżnicy stałej

Warianty połączeń, wymiary oraz cena dla naświetli w wariancie ościeżnicy stałej

 

Okucia: klamki, tuleje, nasadki – estetyczna „wisienka na torcie”

 

Na walory estetyczne drzwi wpływ mają również okucia – dlatego warto dobierać je z dbałością o detal. Do stylu drzwi należy dopasować przede wszystkim klamkę, która jest elementem wyróżniającym się na tle całej konstrukcji. I tak do drzwi nowoczesnych będą pasowały raczej nowoczesne, minimalistyczne klamki, a do tradycyjnych – te o wyglądzie klasycznym. Pod względem kolorów wybór jest spory. W ofercie Barański dostępne są m.in. chrom, grafit, mosiądz antyczny i czerń.

 

Klamka DECO

W ofercie Barański dostępne są klamki zarówno w stylu nowoczesnym, klasycznym, jak i dekoracyjnym

 

Kolejnym elementem okucia, który ma wpływ na estetykę drzwi, są nasadki na zawiasy. Oryginalnie mają one metaliczny kolor, ale dostępne są również inne warianty. Zarówno model, jak i barwę warto dopasować do stylu klamki.

 

W przypadku drzwi łazienkowych lub oddzielających pomieszczenia, w których istotną rolę odgrywa wentylacja, wskazany jest montaż tulei wentylacyjnych.

 

Wszystkie dodatki do drzwi Optimo można sprawdzić TUTAJ.

 

 

Podobne porady

Wszystkie artykuły