Otwory wentylacyjne w drzwiach – co musisz o nich wiedzieć?

Otwory wentylacyjne w drzwiach – co musisz o nich wiedzieć?

16.02.2022

Właściwie wykonany system wentylacyjny pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza. Jest to niezbędne, aby zapewnić domownikom zdrowie i dobre samopoczucie. Zobacz, dlaczego powinieneś zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne w drzwiach!

Cyrkulacja to inaczej wymiana zużytego powietrza na świeże. Jest ona bardzo ważna w kontekście ludzkiego zdrowia, a także wpływa na stan samej konstrukcji. Dobrze wentylowany budynek nie jest narażony na zawilgocenie ścian i sufitów. Cyrkulacja powietrza jest jedną z najważniejszych rzeczy, o które powinieneś zadbać w swoim domu. Możesz to zrobić, stosując odpowiednie otwory wentylacyjne w drzwiach.

Wentylacja drzwi łazienkowych

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym otwory wentylacyjne w drzwiach są szczególnie ważne. Powodem tego są warunki, które panują wewnątrz – przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza.

Przepisy prawa regulują wymiary i umiejscowienie otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych. Powinny one znajdować się w dolnej ich części i mieć przekrój nie mniejszy niż 0,022 m² powierzchni. Należy wspomnieć, że ta wartość uwzględnia też szczelinę między drzwiami a podłogą. Takie rozwiązanie zapewnia zwykle odpowiednią cyrkulację powietrza. Oto, na co wpływa ona w łazience:

  • twoje ręczniki nie będą wiecznie wilgotne;
  • na ścianach nie powstaną grzyb i pleśń;
  • w pomieszczeniu nie będzie panował zaduch.

Pamiętaj też o tym, że według przepisów drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz.

Wentylacja w drzwiach łazienkowych – jaki rodzaj wybrać?

Wentylacja do drzwi łazienkowych najczęściej przyjmuje formę kratki wentylacyjnej lub kilku tulei umieszczonych w dolnej części skrzydła. Drzwi do łazienki są również o kilka centymetrów krótsze od pozostałych drzwi wewnętrznych. Wentylacja w drzwiach łazienkowych występuje w trzech rodzajach:

  • kratka wentylacyjna – jest dobrym rozwiązaniem, ale najmniej estetycznym z tu wymienionych;
  • tuleje wentylacyjne – są dyskretne, ale sprawdzają się raczej w klasycznych aranżacjach;
  • podcięcie wentylacyjne – daje najlepszy efekt estetyczny i działa równie dobrze, co pozostałe sposoby.

Otwory wentylacyjne w pozostałych pomieszczeniach – czy warto?

Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych to nie wszystko. Musisz zadbać o to, żeby w pozostałej części domu także panowała odpowiednia wymiana powietrza. Zaleca się, żeby wszystkie drzwi były wyposażone w odpowiednie otwory, które ją zapewnią. Najczęściej wystarczy szczelina, która nazywana jest też podcięciem wentylacyjnym. Wygląda, jak sama nazwa mówi, jak wąskie nacięcie dolnej części drzwi. Nie psuje ich wyglądu, a czasami wręcz dodaje uroku i specyficznego charakteru. Często widywane są także tuleje wentylacyjne do drzwi oraz – znacznie rzadziej – kratki.

Otwory wentylacyjne w drzwiach od Barański drzwi

Firma Barański w swojej ofercie ma drzwi dopasowane do różnych rodzajów pomieszczeń, a jednocześnie takie, które pozytywnie wpłyną na wymianę powietrza. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że drzwi wytrzymają wiele lat bez konieczności naprawy. W ofercie firmy Barański drzwi wybierzesz odpowiednie drzwi do twojego mieszkania. Nieistotne, czy wykończone jest w stylu klasycznym, loftowym czy industrialnym – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach jest ważna dla zdrowia twojego, jak i twoich bliskich. Zyska na niej również sam budynek. Pamiętaj, że dbałość o takie kwestie pozwoli na uniknięcie dużych kosztów w przyszłości.

Podobne porady