Ościeżnice do drzwi Barański Optimo. Czym się różnią i ile kosztują?

Ościeżnice do drzwi Barański Optimo. Czym się różnią i ile kosztują?

01.06.2021

Zastanawiając się nad wyborem drzwi, myślimy przede wszystkim o skrzydle, czyli ich otwieranej części. W analizach i rachubach nie sposób jednak pominąć ościeżnicy – nieruchomej ramy, osadzonej w otworze ściennym, do której za pomocą zawiasów mocowane jest skrzydło.

Ościeżnice występują jednak w rozmaitych wariantach – nie tylko estetycznych, ale również konstrukcyjnych. Różnią się także znacząco pod względem ceny, w zależności od systemu zamykania zastosowanego w danym modelu.

W przypadku zakupu drzwi Barański Optimo klienci mają możliwość dokonania wyboru między drzwiami:

 • w systemie rozwiernym lub przesuwnym,
 • na ościeżnicy stałej lub regulowanej,
 • z zawiasami widocznymi lub ukrytymi.

Ościeżnica regulowana. Czym się charakteryzuje i jakie ma zalety?

W drzwiach wewnętrznych w systemie rozwiernym zwykle stosowane są ościeżnice regulowane przylgowe (z zawiasami widocznymi). Jak sama nazwa sugeruje, ościeżnica tego typu może być odpowiednio dobrana do szerokości muru w otworze montażowym. Ościeżnica regulowana okrywa całą wewnętrzną część muru. W przypadku drzwi Barański Optimo możliwe jest zamontowanie ościeżnicy na każdego rodzaju ścianie o grubości w przedziale od 75 do 500 mm. Ościeżnice do 300 mm dostępne są w jednym elemencie. Przy wymiarach z przedziału od 300 do 500 mm składają się z dwóch elementów, zespolonych widocznym łączeniem.

Po obu stronach skrzydła ościeżnica zakończona jest opaską maskującą w standardzie. Szerokość standardowej opaski maskującej wynosi 80 mm. Opaski mogą być połączone pod kątem 45° lub pod kątem 90°. W serii Barański Optimo oferuje jednak również wersję z poszerzoną opaską górną o wymiarze 120 mm, łączoną zawsze pod kątem 90°. Pozwala to na montaż ościeżnicy w wyższych otworach budowlanych.

Mając na uwadze estetykę drzwi z ościeżnicą, warto zastanowić się też nad wyborem między przylgową a bezprzylgową wersją ościeżnicy. W ostatnich latach popularność zyskuje ta ostatnia – pozwala ona na ukrycie zawiasów, co nadaje drzwiom atrakcyjny, bardziej nowoczesny wygląd.

Modern A.4 - folia 01 Biały Mat i Vertical A.2 - folia 06 Dąb Naturalny

Poniżej przedstawiamy zakresy szerokości oraz szczegółowe wymiary ościeżnic regulowanych w Barański Drzwi, które obowiązują dla wersji przylgowej jak i bezprzylgowej.

Cennik ościeżnicy regulowanej
Dane techniczne ościeżnicy regulowanej

Dane techniczne ościeżnicy regulowanej

Dane techniczne ościeżnicy regulowanej

Ościeżnica stała przylgowa. Czym się różni od regulowanej?

Ościeżnica stała przylgowa to tańsza alternatywa dla ościeżnicy regulowanej. Ma określoną stałą szerokość. Ościeżnica nie pokrywa całej szerokości muru otworu montażowego i nie jest wykończona po bokach drzwi opaskami ozdobnymi. W wyglądzie jest zatem znacznie bardziej uboga. Tego typu ościeżnice stosuje się ze względu na ich korzystną cenę lub też w przypadku bardzo szerokich murów, gdzie nie ma możliwości zastosowania opaski regulowanej.

Ościeżnice stałe są nieco trudniejsze w montażu, ponieważ wymagają idealnego dopasowania poszczególnych elementów: belek pionowych i górnej belki poziomej, które łączone są przy pomocy wkrętów.

Ościeżnice stałe czasami mogą być wzbogacone o dodatkowy ćwierćwałek lub o opaskę płaską zamawiane oddzielnie. Dzięki temu możliwe jest estetyczne zakończenie krawędzi ościeżnicy stałej. Ościeżnica stała dostępna jest wyłącznie w wariancie przylgowym.Cennik – ościeznicy stałej

Cennik – ościeżnicy stałejDane techniczne ościeżnicy stałej

Dane techniczne ościeżnicy stałej

Ościeżnice dla drzwi przesuwnych jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych

Osobną kategorię ościeżnic stanowią te przeznaczone do drzwi przesuwnych. Zgodnie z nazwą w takich konstrukcjach skrzydło nie jest otwierane do wnętrza lub na zewnątrz pomieszczenia (jak to bywa w systemach rozwiernych), ale przesuwane po prowadnicach równolegle do ściany. Występują dwa główne systemy przesuwne: naścienny oraz wewnątrzścienny.

>>Zobacz też: Szklana ościeżnica bezprzylgowa - nowinka technologiczna i designerska Barański Premium Drzwi zewnętrznych

Rozwiązanie przesuwne ma szereg zalet. W szczególności pozwala na montaż drzwi w pomieszczeniach, w których nie ma wystarczającej ilości miejsca na otwarcie skrzydła w „tradycyjny” sposób. W segmencie drzwi przesuwnych naściennych istnieje możliwość wyboru dwóch wariantów: jednoskrzydłowego lub dwuskrzydłowego.

Oto, jak prezentują się przykładowe drzwi jednoskrzydłowe przesuwne z ościeżnicą

drzwi jednoskrzydłowe przesuwne z ościeżnicą

W skład zestawu jednoskrzydłowego wchodzą:

 • skrzydło
 • ościeżnica tunelowa 
 • maskownica z systemem przesuwnym
 • odbojnica
 • inne akcesoria (jak pochwyty)

A tak wyglądają przykładowe drzwi dwuskrzydłowe przesuwne z ościeżnicą

drzwi dwuskrzydłowe przesuwne z ościeżnicą

W skład zestawu dwuskrzydłowego wchodzą:

 • skrzydła
 • ościeżnica tunelowa
 • maskownica z systemem przesuwnym
 • inne akcesoria (jak pochwyty)

Poniżej zakres muru dla ościeżnicy tunelowej stosowanej w systemach drzwi przesuwnych.

cennik dla ościeżnicy tunelowej stosowanej w systemach drzwi przesuwnych

Dane techniczne systemu przesuwnego naściennego

Dane techniczne systemu przesuwnego naściennego

Ościeżnice dla drzwi przesuwnych wewnątrzściennych

Bardziej zaawansowanym zabiegiem w przypadku drzwi przesuwnych jest ukrycie skrzydła w ścianie. Konstrukcja tego typu jest nie tylko bardzo wygodna pod względem użytkowym, ale również pozwala osiągnąć atrakcyjny efekt estetyczny. Jest jednak trudniejsza do zastosowania, ponieważ wymaga ingerencji w konstrukcję ściany, zaplanowania miejsca w ścianie na etapie jej konstrukcji lub dostawienia dodatkowej kartonowo-gipsowej ściany w celu zasłonięcia drzwi.

W przypadku drzwi przesuwnych wewnątrzściennych tradycyjna ościeżnica nie ma zastosowania. Zastępuje ją specjalistyczna kaseta systemu Eclisse Plus. Podobnie jak w przypadku systemu naściennego, również w konstrukcji wewnątrzściennej dostępne są dwa warianty: jednoskrzydłowy i dwuskrzydłowy.

Oto, jak wyglądają drzwi jednoskrzydłowe w systemie przesuwnym wewnątrzściennym.

drzwi jednoskrzydłowe w systemie przesuwnym wewnątrzściennym

W skład zestawu wchodzą:

 • skrzydło
 • elementy ościeżnicy z uszczelkami
 • kaseta systemu GIPS-KARTON
 • inne akcesoria (np. pochwyty)

A tak wygląda wariant dwuskrzydłowy.

drzwi dwuskrzydłowy w systemie przesuwnym wewnątrzściennym

W skład zestawu wchodzą:

 • skrzydła
 • elementy ościeżnicy z uszczelkami
 • kaseta systemu GIPS-KARTON
 • inne akcesoria (np. pochwyty)

Dane techniczne systemu wewnątrzściennego

Dane techniczne systemu wewnątrzściennego

Aktulane ceny poszczególnych ościeżnic zostały przedstawione w aktulanym katalogu Barański Optimo.

Podobne porady