Odbojnik do drzwi - jakie są rodzaje stoperów drzwiowych?

Odbojnik do drzwi - jakie są rodzaje stoperów drzwiowych?

08.03.2022

Chcesz uchronić ściany od śladów po odbitej klamce? Kup odbojnik do drzwi! Jest to bardzo praktyczny przedmiot, który zapobiega wszelkim zarysowaniom i wgnieceniom w ścianach czy meblach. Sprawdź, jakie wyróżnia się stopery do drzwi i z czego są wykonywane!

Odbojnik do drzwi pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczającą, ale coraz częściej wybierany jest on jako element dekoracji. Masz już dość poobijanych ścian? Zobacz, jaki stoper będzie dla ciebie najlepszym wyborem!

Odbojnik do drzwi – jaką pełni funkcję?

Odbojnik do drzwi to niewielkie, ale bardzo przydatne akcesorium. Jego głównym zadaniem jest zatrzymanie skrzydła drzwi i tym samym uniemożliwienie im uderzenia o ścianę lub mebel. Odbojnik chroni te powierzchnie przed niepotrzebnymi zadrapaniami, zarysowaiami czy nawet wgnieceniami. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych wydatków wynikających z prac remontowych. Te akcesoria do drzwi można zamontować na przykład na ścianie lub na podłodze. Ich wybór jest bardzo duży i możesz je nawet kupić online w sklepie internetowym. Jeśli przeszkadzają ci ślady po klamce na ścianie, koniecznie pomyśl o kupnie ogranicznika.

Jak wybrać najlepszy odbojnik drzwiowy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Chcesz uchronić drzwi i ściany przed zadrapaniami i zdecydowałeś się na odbojnik do drzwi? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed jego zakupem!

Materiał wykonania

Jest to najważniejsza kwestia, ponieważ to od materiału zależy, czy ogranicznik będzie odporny na uderzenia. Najlepszym materiałem w tym wypadku jest guma.

Rodzaj

Istnieje kilka rodzajów stoperów, które różnią się miejscem zamontowania. Najchętniej wybierane są ograiczniki podłogowe.

Kolor

Jeśli chcesz ukryć ogranicznik – wybierz czarny kolor, jednak gdy zależy ci na dodatkowym efekcie dekoracyjnym, zdecyduj się na bardziej intensywny odcień.

Kształt

Największą popularnością cieszą się odbojniki okrągłe, ale występują też w wersji stożkowej czy parabolicznej.

Odbojnik ścienny czy podłogowy do drzwi? Rodzaje ograniczników

W sklepach dostępny jest szeroki wybór odbojników. Obecnie wyróżnia się ich następujące rodzaje:

 • podłogowy – można go przykręcić lub przykleić, wersja wkręcana jest bardzo wytrzymała, z kolei odbojniki samoprzylepne mogą po pewnym czasie się po prostu odkleić;
 • ścienny – występuje w dwóch wersjach: przyklejanej i wkręcanej;
 • wolnostojący – używany jest w miejscach, w których nie ma możliwości wkręcenia lub przyklejenia stopera;
 • z magnesem – wyposażony jest w magnes, który przyciąga do siebie klamkę;
 • montowany na klamkę – może być wkładany lub zaczepiany, nie narusza konstrukcji podłogi lub ściany.

Z jakiego materiału może być wykonany stoper do drzwi?

Odbojnik do drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych może być wykonany z różnych materiałów. Obecnie najpopularniejsze są te wykonane z gumy. Charakteryzują się one trwałością, są ciche i świetnie amortyzują. Oprócz nich w sklepach dostępne są także stopery stworzone z:

 • tworzyw sztucznych;
 • silikonu;
 • stali nierdzewnej;
 • aluminium;
 • mosiądzu;
 • drewna.

Pamiętaj, że to od materiału będzie zależało czy twój odbojnik będzie wytrzymały i odporny na wszelkie uszkodzenia.

Odbojnik jako forma dekoracji

Odbojnik oprócz tego, że chroni meble i ściany przed obiciami, może także służyć jako dodatek dekoracyjny. Występuje on w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można go dopasować do każdej aranżacji. Decydując się na ciekawą kolorystykę, możesz zrobić z niego ciekawą dekorację. Stoper w kształcie figurki będzie świetnie komponował się w pomieszczeniu w stylu skandynawskim. Natomiast prosty kształt i stonowany kolor będzie idealny do mieszkań w stylu minimalistycznym. Ciekawym rozwiązaniem są także odbojniki imitujące kamienie.

Ile kosztuje odbojnik do drzwi?

Zastanawia cię koszt odbojnika do drzwi? Jest on zależny od rodzaju stopera. Najtańsze są klasyczne modele, które można szybko przykleić ich cena zaczyna się już od kilku złotych. Trochę więcej będziesz musiał zapłacić za odbojniki wolnostojące – około 50 złotych. Stopery w nietypowych kształtach (na przykład pojazdy, zwierzęta) dostępne są za około 80 złotych. Najdroższe są te, które imitują różne materiały, takie jak kamienie. Ich koszt rozpoczyna się od 100 złotych.

Odbojnik do drzwi w ofercie Barański Drzwi

Odbojnik do drzwi możesz nabyć już podczas zakupu nowych skrzydeł. Coraz częściej sprzedawcy oferują zakup stopera jako dopasowany dodatek do całego zestawu. Tak jest w przypadku firmy Barański Drzwi, która jest producentem wysokiej jakości drzwi. W katalogu marki znajdziesz wiele atrakcyjnych modeli. Są to między innymi:

 • Grande A.0, Linia Grande – cechuje się nowoczesną stylizacją w postaci masywnego i solidnego wyglądu;
 • Vertical D.1, Linia Vertical – wyróżnia się pionową stylizacją nawiązującą do skandynawskiego stylu;
 • Baron B.1, Linia Baron – odznacza się technologią głębokiego frezowania.

Do każdego z nich można dopasować odpowiedni ogranicznik, który będzie się doskonale komponował zarówno z drzwiami, jak i całością pomieszczenia.

Odbojnik do drzwi jest świetnym rozwiązaniem nie tylko do domu. Może on być wykorzystany także w biurze, sklepie, gabinecie i w wielu innych miejscach, w których ściany i meble mogą być narażone na powstawanie obić czy zarysowań.

Podobne porady