Nowoczesna boazeria. Drewniana boazeria we wnętrzach

Nowoczesna boazeria. Drewniana boazeria we wnętrzach

12.04.2022

Nowoczesna boazeria – jak ją wykorzystać w mieszkaniu? Sprawdź, jaka aranżacja wnętrz sprawdzi się przy drewnianej boazerii.

Nowoczesna boazeria zaprzecza przekonaniu, że to przestarzałe rozwiązanie, które nie może wyglądać dobrze. Wykończenie ścian tego rodzaju sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w dowolnym stylu. Zobacz, jak wykorzystać boazerię w aranżacji wnętrz.

 

Pamiętamy ją z czasów PRL-u, kiedy wraz z lakierowanymi meblościankami dominowała w niewielkich mieszkaniach. Nowoczesna boazeria wygląda jednak zupełnie inaczej i obecnie wykorzystywana jest w wielu aranżacjach. Może być modnym wykończeniem, które nadaje pomieszczeniu przytulności. Zobacz, jak możesz ją odczarować i wykorzystać w swoim domu!

 

Nowoczesna boazeria – czy to możliwe?

Boazeria może kojarzyć się przede wszystkim z ciemnymi wnętrzami wprost z PRL-u. Najwyższy czas to zmienić! Nowoczesna boazeria wygląda elegancko i pasuje do wnętrza w każdym stylu. Musisz jedynie umieć prawidłowo ją wykorzystać.

Wybierając nowoczesną boazerię, unikaj tych przestarzałych cienkich, żółtawych deseczek z widocznymi słojami. Naturalne drewno może być świetnym wyborem dla twojego domu, jednak wspomniany wzór szybko przytłoczy całe wnętrze.

 

Nowoczesna boazeria w aranżacji wnętrz

Nowoczesna boazeria może sprawdzić się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone. Taka dekoracyjna okładzina w prosty sposób pomoże nadać charakteru każdemu pomieszczeniu. Za jej pomocą można przyciągnąć spojrzenia w określone miejsce i odwrócić uwagę od innych. Deski wracają do łask, ale nie pokrywają już całych ścian pomieszczeń. W jaki więc sposób je rozmieszczać? Jak boazeria drewniana sprawdza się w różnych stylach?

 

Styl rustykalny

Styl rustykalny czerpie inspirację z tradycyjnych wiejskich domów i natury. Jest świetnym wyborem dla tych, którzy ponad wszystko cenią przytulne, domowe wnętrza, wprost emanujące rodzinną atmosferą. Drewniane panele boazerii idealnie wpiszą się w klimat rustykalnego domu. Możemy wykorzystać w nim zarówno klasyczną boazerię angielską, jak i panele ścienne w bardziej nowoczesnym wydaniu, na przykład białe proste deski, sztucznie sfatygowane.

 

Skąd wywodzi się styl rustykalny?

Historia stylu rustykalnego jako trendu w urządzaniu wnętrz sięga przełomu XIX i XX wieku i rozpoczyna się wraz z krzesłem ogrodowym wykonanym z jednej deski. Krzesło nazwane Adirondack (od gór o tej samej nazwie) szybko zdobyło popularność również poza Stanami Zjednoczonymi i stanowi uosobienie sielskości typowej dla stylu rustykalnego.

 

Cechy stylu rustykalnego we wnętrzach

Ten styl można rozpoznać po obecności natury we wnętrzach:

  • pod postacią naturalnych materiałów (np. drewno i wełna)
  • w formie świeżych i suszonych kwiatów w ramach dekoracji.

Meble w takim domu powinny być proste, wykonane z naturalnego drewna i wikliny. Mają kojarzyć się ze wsią. W tym stylu przeważają jasne kolory. Jest też dużo ozdób i dodatków nadających przestrzeni swojskiego charakteru.

 

Styl skandynawski

Styl ten łączy w sobie niemal minimalistyczną prostotę z domowym ciepłem. Charakterystyczne dla niego są jasne kolory i naturalne drewno (świetnie sprawdzą się również na ścianach). Boazeria w stylu skandynawskim może być ułożona w jodełkę na jednej ścianie lub poziomo, na podobieństwo belek w drewnianych domach rybackich.

 

Czym wyróżnia się styl skandynawski?

Wnętrza w stylu skandynawskim już od lat są w Polsce niezwykle popularne. Ta stylistyka wywodzi się z północnej Europy, gdzie powstała w latach 50. To rozwiązanie łączące w sobie prostotę, funkcjonalizm i tanią produkcję masową. W praktyce to jasne wnętrza pełne bieli, beży i szarości, a także barw naturalnego drewna, z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi.

 

Jak urządzić wnętrza w tym stylu?

Urządzając mieszkanie w tym stylu, wybieraj proste bryły mebli, które poza świetnym wyglądem są również wygodne i funkcjonalne. Centralnym punktem pomieszczenia może stać się np. znaleziony na aukcji wiekowy stolik do kawy czy półka. Ciekawe akcenty kolorystyczne to zaś morskie błękity, żółcie i zielenie.

 

Styl minimalistyczny

W stylu minimalistycznym boazerię należy wykorzystywać bardzo ostrożnie, bo jej nadmiarem łatwo można przytłoczyć pomieszczenie. Jednak drewniana okładzina może stać się pięknym elementem dekoracji. Wystarczy, że znajdzie się na jednej ścianie, z listewkami ułożonymi równolegle do ściany. W ten sposób doda pomieszczeniu charakteru. Może to być też sposób na wydzielenie na przykład jadalni w otwartej przestrzeni salonu.

 

Jakie są założenia tego stylu?

Styl minimalistyczny opiera się na przekonaniu, że mniej znaczy więcej. Każdy element ma być niezbędny i funkcjonalny. Najlepiej sprawdzi się u posiadaczy dużego metrażu, jako że potrzebuje przestrzeni. Urządzając mieszkanie w stylu minimalistycznym, chcesz stworzyć wrażenie czystego i otwartego wnętrza.

 

Na co postawić a czego unikać w aranżacji?

Bardzo ważne w tym stylu są bryły i geometryczne kształty (np. w akcesoriach czy w kształcie mebli). Liczy się każdy detal, nie możesz więc pozwolić sobie na zbędne bibeloty. Nie sprawdzą się tutaj także zróżnicowane kolory. Ogranicz się do wąskiej palety bardzo stonowanych barw – bieli, szarości i beży. Za akcent kolorystyczny mogą posłużyć ci rośliny. I pamiętaj – liczy się efekt końcowy, a nie poszczególne elementy.

 

Nowoczesna boazeria a oferta firmy Barański Drzwi

W domach pokrytych starą boazerią drzwi niejednokrotnie „zlewały” się ze ścianami, ponieważ były pokryte taką samą okleiną. Dzisiaj nie stosuje się już takich rozwiązań, a drzwi same w sobie mogą stanowić piękną ozdobę pomieszczenia. W ofercie firmy Barański Drzwi znajdziesz wiele produktów z linii drzwi Premium Wewnętrzne, które dopełnią wystrój wnętrza. Będzie tak niezależnie od tego, jakim stylem inspirowałeś się, urządzając swój dom. Linie takie jak Barcelona, Lupo czy Sevilla warto poznać i sprawdzić, które drzwi będą najlepiej pasowały do nowoczesnej boazerii.

 

Jak widzisz, boazeria nie musi być nudna ani przestarzała, jeśli wykorzystasz ją w odpowiedni sposób. W połączeniu z produktami z linii Premium Wewnętrzne firmy Barański Drzwi powinna się świetnie prezentować. Skorzystaj z naszych porad i urządź swoje wnętrze w zachwycającym stylu, z wykorzystaniem boazerii nowoczesnej.

 

Podobne porady

Wszystkie artykuły