Nowoczesna boazeria. Drewniana boazeria we wnętrzach

Nowoczesna boazeria. Drewniana boazeria we wnętrzach

12.04.2022

Nowoczesna boazeria zaprzecza przekonaniu, że to przestarzałe rozwiązanie, które nie może wyglądać dobrze. Wykończenie ścian tego rodzaju sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w dowolnym stylu. Zobacz, jak wykorzystać boazerię w aranżacji wnętrz.

Pamiętamy ją z czasów PRL-u, kiedy wraz z lakierowanymi meblościankami dominowała w niewielkich mieszkaniach. Nowoczesna boazeria wygląda jednak zupełnie inaczej i obecnie wykorzystywana jest w wielu aranżacjach. Może być modnym wykończeniem, które nadaje pomieszczeniu przytulności. Zobacz, jak możesz ją odczarować i wykorzystać w swoim domu!

Nowoczesna boazeria – czy to możliwe?

Boazeria może kojarzyć się przede wszystkim z ciemnymi wnętrzami wprost z PRL-u. Najwyższy czas to zmienić! Nowoczesna boazeria wygląda elegancko i pasuje do wnętrza w każdym stylu. Musisz jedynie umieć prawidłowo ją wykorzystać.

Wybierając nowoczesną boazerię, unikaj tych przestarzałych cienkich, żółtawych deseczek z widocznymi słojami. Naturalne drewno może być świetnym wyborem dla twojego domu, jednak wspomniany wzór szybko przytłoczy całe wnętrze.

Nowoczesna boazeria w aranżacji wnętrz

Nowoczesna boazeria może sprawdzić się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone. Taka dekoracyjna okładzina w prosty sposób pomoże nadać charakteru każdemu pomieszczeniu. Za jej pomocą można przyciągnąć spojrzenia w określone miejsce i odwrócić uwagę od innych. Deski wracają do łask, ale nie pokrywają już całych ścian pomieszczeń. W jaki więc sposób je rozmieszczać? Jak boazeria drewniana sprawdza się w różnych stylach?

Styl rustykalny

Styl rustykalny czerpie inspirację z tradycyjnych wiejskich domów i natury. Jest świetnym wyborem dla tych, którzy ponad wszystko cenią przytulne, domowe wnętrza, wprost emanujące rodzinną atmosferą. Drewniane panele boazerii idealnie wpiszą się w klimat rustykalnego domu. Możemy wykorzystać w nim zarówno klasyczną boazerię angielską, jak i panele ścienne w bardziej nowoczesnym wydaniu, na przykład białe proste deski, sztucznie sfatygowane.

Skąd wywodzi się styl rustykalny?

Historia stylu rustykalnego jako trendu w urządzaniu wnętrz sięga przełomu XIX i XX wieku i rozpoczyna się wraz z krzesłem ogrodowym wykonanym z jednej deski. Krzesło nazwane Adirondack (od gór o tej samej nazwie) szybko zdobyło popularność również poza Stanami Zjednoczonymi i stanowi uosobienie sielskości typowej dla stylu rustykalnego.

Cechy stylu rustykalnego we wnętrzach

Ten styl można rozpoznać po obecności natury we wnętrzach:

  • pod postacią naturalnych materiałów (np. drewno i wełna)
  • w formie świeżych i suszonych kwiatów w ramach dekoracji.

Meble w takim domu powinny być proste, wykonane z naturalnego drewna i wikliny. Mają kojarzyć się ze wsią. W tym stylu przeważają jasne kolory. Jest też dużo ozdób i dodatków nadających przestrzeni swojskiego charakteru.

Styl skandynawski

Styl ten łączy w sobie niemal minimalistyczną prostotę z domowym ciepłem. Charakterystyczne dla niego są jasne kolory i naturalne drewno (świetnie sprawdzą się również na ścianach). Boazeria w stylu skandynawskim może być ułożona w jodełkę na jednej ścianie lub poziomo, na podobieństwo belek w drewnianych domach rybackich.

Czym wyróżnia się styl skandynawski?

Wnętrza w stylu skandynawskim już od lat są w Polsce niezwykle popularne. Ta stylistyka wywodzi się z północnej Europy, gdzie powstała w latach 50. To rozwiązanie łączące w sobie prostotę, funkcjonalizm i tanią produkcję masową. W praktyce to jasne wnętrza pełne bieli, beży i szarości, a także barw naturalnego drewna, z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi.

Jak urządzić wnętrza w tym stylu?

Urządzając mieszkanie w tym stylu, wybieraj proste bryły mebli, które poza świetnym wyglądem są również wygodne i funkcjonalne. Centralnym punktem pomieszczenia może stać się np. znaleziony na aukcji wiekowy stolik do kawy czy półka. Ciekawe akcenty kolorystyczne to zaś morskie błękity, żółcie i zielenie.

Styl minimalistyczny

W stylu minimalistycznym boazerię należy wykorzystywać bardzo ostrożnie, bo jej nadmiarem łatwo można przytłoczyć pomieszczenie. Jednak drewniana okładzina może stać się pięknym elementem dekoracji. Wystarczy, że znajdzie się na jednej ścianie, z listewkami ułożonymi równolegle do ściany. W ten sposób doda pomieszczeniu charakteru. Może to być też sposób na wydzielenie na przykład jadalni w otwartej przestrzeni salonu.

>>Zobacz też: Drzwi francuskie – drewniane okna i drzwi w jednym

Jakie są założenia tego stylu?

Styl minimalistyczny opiera się na przekonaniu, że mniej znaczy więcej. Każdy element ma być niezbędny i funkcjonalny. Najlepiej sprawdzi się u posiadaczy dużego metrażu, jako że potrzebuje przestrzeni. Urządzając mieszkanie w stylu minimalistycznym, chcesz stworzyć wrażenie czystego i otwartego wnętrza.

Na co postawić a czego unikać w aranżacji?

Bardzo ważne w tym stylu są bryły i geometryczne kształty (np. w akcesoriach czy w kształcie mebli). Liczy się każdy detal, nie możesz więc pozwolić sobie na zbędne bibeloty. Nie sprawdzą się tutaj także zróżnicowane kolory. Ogranicz się do wąskiej palety bardzo stonowanych barw – bieli, szarości i beży. Za akcent kolorystyczny mogą posłużyć ci rośliny. I pamiętaj – liczy się efekt końcowy, a nie poszczególne elementy.

Nowoczesna boazeria a oferta firmy Barański Drzwi

W domach pokrytych starą boazerią drzwi niejednokrotnie „zlewały” się ze ścianami, ponieważ były pokryte taką samą okleiną. Dzisiaj nie stosuje się już takich rozwiązań, a drzwi same w sobie mogą stanowić piękną ozdobę pomieszczenia. W ofercie firmy Barański Drzwi znajdziesz wiele produktów z linii drzwi Premium Wewnętrzne, które dopełnią wystrój wnętrza. Będzie tak niezależnie od tego, jakim stylem inspirowałeś się, urządzając swój dom. Linie takie jak Barcelona, Lupo czy Sevilla warto poznać i sprawdzić, które drzwi będą najlepiej pasowały do nowoczesnej boazerii.

Jak widzisz, boazeria nie musi być nudna ani przestarzała, jeśli wykorzystasz ją w odpowiedni sposób. W połączeniu z produktami z linii Premium Wewnętrzne firmy Barański Drzwi powinna się świetnie prezentować. Skorzystaj z naszych porad i urządź swoje wnętrze w zachwycającym stylu, z wykorzystaniem boazerii nowoczesnej.

Podobne porady