Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu?

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu?

28.01.2021

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

Zastanawiasz się, jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać? Przeczytaj i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wejściowych. Przeprowadzimy cię, krok po kroku, przez proces decyzyjny i pomożemy dobrać drzwi do twojego domu.

Sprawdź, na jakie elementy zwracać uwagę przy wyborze dobrych drzwi wejściowych do domu. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu jednorodzinnego lub mieszkania i być usatysfakcjonowanym ze swojego wyboru.

Model skrzydła – nie tylko design, ale także konstrukcja

Pierwszym krokiem jest wybór modelu skrzydła. Warto także zwrócić uwagę na konstrukcję drzwi. W ofercie firmy Barański posiadamy zarówno drzwi zewnętrzne drewniane płytowe, jak i płycinowe. Te pierwsze składają się z jednolitej płyty, natomiast drugie – z ramy i wypełnienia – które nazywane jest płyciną. Pod względem wizualnym drzwi płytowe są jednolite, choć mogą mieć żłobienia czy wypukłe elementy ozdobne, np. aplikacje retro. Natomiast drzwi wykonane z płyciny posiadają bardziej urozmaiconą powierzchnię i nawiązują do stylu klasycznego, dworkowego czy retro.

Konstrukcja drzwi a przenikanie ciepła

Warto także zaznaczyć istotną różnicę w kwestii przenikalności cieplnej pomiędzy dwiema konstrukcjami. Choć wszystkie nasze drzwi wejściowe wypadają bardzo dobrze pod względem izolacji termicznej, to drzwi płytowe z zasady osiągają lepsze parametry, jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła.

Wykończenie – czyli jaką sklejkę wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na drzwi w technologii płytowej, czeka cię jeszcze jeden dodatkowy wybór: rodzaj sklejki wykończeniowej. Z zewnątrz drzwi pokryte są wodoodpornym obłogiem dębowym, który dostępny jest w trzech rodzajach oraz dwóch możliwych ułożeniach. Jego rodzaje to:

 • dąb prosty – opcja w standardzie, sklejka ma naturalną strukturę prostych podłużnych paneli dębowych;
 • dąb flader – na sklejce wyraźne są kwieciste wzory naturalnych słoi, które przybierają niestandardowe kształty;
 • dąb sękaty – sklejka jeszcze ciekawsza niż dąb flader. Charakteryzują ją wyraźne naturalne sęki dębowe.

Okleina flader oraz sękata popularne są bardzo z jasnymi kolorami lazur, jak np. kolor dąb natura. Dzięki temu zostaje podkreślona natura drewna i piękno forniru.

Możliwe ułożenia:

 • pionowe – standardowe;
 • poziome – dostępne jako opcja, przy wielu modelach szczególnie polecane z racji na aspekty wizualne. Modele jak np. Maverick 601 wyglądają genialnie właśnie w takim ułożeniu.

Kolor – struktura drewna czy wyjątkowy kolor?

Po wybraniu modelu skrzydła i wykończenia przychodzi czas na decyzję o kolorze. Jeśli chodzi o wzór drewna, to wszystkie nasze drzwi do domów są z zewnątrz wykończone wodoodpornym dębem. Standardowo występuje on w 13 wersjach lazurów, czyli kolorów oddających strukturę i piękno drewna.

Wykończenie drewnianych drzwi zewnętrznych - paleta lazur

Farby kryjące

Możesz także zdecydować się na farbę kryjącą. W takim przypadku struktura drewna nie będzie, aż tak mocno widoczna. Zyskasz natomiast unikatowy kolor drzwi. W tym przypadku wybór jest niezwykle szeroki, ponieważ drzwi mogą być wykończone kolorem z palety RAL, a w jej standardowej wersji jest ich aż 194. Szarości, granaty czy zielenie pomogą ci podkreślić unikatowy charakter domu. Nasi klienci coraz częściej decydują się właśnie na takie rozwiązanie.

Szklenie

Na ostateczny wygląd skrzydła drzwi ogromny wpływ ma także wybór rodzaju szklenia. Możesz zdecydować się na szkło nowoczesne, które dostępne jest w 10 różnych wersjach lub tradycyjne – witraż z możliwością konfiguracji.

Szkło nowoczesne w drzwiach zewnętrznych

Przezierność szkła

Szkła – pod względem przezierności – dzieli się na:

 • całkowicie przezierne: brąz refleks, grafit refleks, brąz refleks wypukły;
 • częściowo przezierne: piaskowane refleks, lustro weneckie, dyskretne (z częścią przezierną oraz częścią ozdobną nieprzezierną) – ten ostatni rodzaj szczególnie rekomendujemy do nowoczesnych elewacji;
 • nieprzezierne: szkło mleczne.

Witraże rekomendowane są do drzwi szczególnych i tak też nich podchodzimy. Witraże indywidualnie dopasowujemy pod drzwi klienta. Jeśli masz swoją wizję przeszklenia, to z przyjemnością ją zrealizujemy.

Jakie drzwi zewnętrzne? Skrzydło z dostawkami

Kolejnym krokiem w wyborze drzwi zewnętrznych jest konfiguracja konstrukcji. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się drzwi składające się nie tylko z jednego skrzydła, ale także dostawek bocznych oraz naświetla górnego. Poprzez takie „powiększenie” drzwi wejściowych można stworzyć zachwycające aranżacje. Więcej piszemy o tym w artykule: Drzwi zewnętrzne z dostawką.

Konfiguracja konstrukcji

Możliwości konfiguracji jest dużo: możesz zdecydować się na skrzydło z jedną dostawką, skrzydło z dwiema dostawkami oraz skrzydło z dwiema dostawkami i naświetlem górnym. Zarówno dostawki, jak i naświetla można idealnie dopasować do stylu skrzydła. Wybór tak naprawdę ogranicza się do tego, jakiej wielkości jest otwór pod drzwi i jakie są fizyczne możliwości montażu.

Drzwi zewnętrzne z dwiema dostawkami

Drzwi zewnętrzne z dwiema dostawkami

Wybór ościeżnicy do drzwi wejściowych

Skoro najważniejsze decyzje estetyczne dotyczące skrzydła i konstrukcji masz już za sobą, to teraz przychodzi czas na wybór ościeżnicy i dodatków, które także wpływają na ostateczny wygląd aranżacji. Pierwsza decyzja powinna dotyczyć przylgowości ościeżnicy: czy chcesz zdecydować się na model przylgowy (z widocznymi zawiasami, bardziej tradycyjny i polecany do stylu klasycznego oraz retro) czy bezprzylgowy (zawiasy ukryte, rozwiązanie rekomendowane do aranżacji nowoczesnych).

Dodatki

Kolejna kwestia to wybór dodatków: obróbek na mur lub opasek ozdobnych od wewnątrz, lub zewnątrz. Elementem dekoracyjnym, wspaniale komponującym się z nowoczesnymi aranżacjami, jest wykończenie ościeżnicy szkłem dyskretnym, czyli wybór tzw. ościeżnicy bezprzylgowej Glass. Więcej o tym rozwiązaniu piszemy w artykule: Ościeżnica szklana bezprzylgowa - nowinka technologiczna i designerska Barański Premium.

Nowoczesne drzwi zewnętrzne z ościeżnicą szklaną

Okucia do drzwi zewnętrznych: zamek i klamka

W przypadku okuć kluczowe są dwie kwestie:

 • Jaki zamek chcesz wybrać?
 • Która klamka lub antaba będzie najlepiej komponowała się z całością aranżacji?

Zamek do drzwi zewnętrznych

W ofercie posiadamy zamek ryglowy 3-puntkowy, ryglowy 4-punktwy, listwowy automat 3-punktowy lub listwowy automat 4-punktowy. W Barański Premium stosujemy wyłącznie zamki listwowe wielopunktowe. W ich przypadku przekręcenie klucza powoduje wysunięcie się kilku rygli, które „trzymają” drzwi na całej ich wysokości. Takie rozwiązanie zwiększa znacznie antywłamaniowe właściwości drzwi wejściowych do mieszkania, a także ogranicza ryzyko wystąpienia wypaczeń skrzydła.

Klamka

Która klamka lub antaba będzie najlepiej komponowała się z całością aranżacji? Do wyboru są klamki w różnych stylach, z szyldami w różnych kształtach i kolorach: inox, tytan, stare złoto czy czarny. Antaby, czyli pochwyty, polecamy szczególnie do nowoczesnych aranżacji. Są one dostępne w kilku standardowych długościach, kolorach oraz wzorach.

Dodatki funkcjonalne i ozdobne

Ostatnim krokiem podczas wyboru drzwi zewnętrznych jest decyzja dotycząca dodatków. Do tej grupy zaliczamy wizjer, okapnik, kopniak, próg drewniany, adapter podprogowy, a także nietypowe ozdoby, czyli piaskowanie numeru domu na szkle lub aplikacje retro na jedną, lub dwie strony drzwi. Pełną listę dodatków wraz z cenami znajdziesz w naszym katalogu.

Drzwi zewnętrzne retro - przedstawienie dodatków

Drzwi zewnętrzne retro ze szprosami, ozdobnymi aplikacjami i listwami

Jakie drzwi wejściowe do Twojego domu?

Dla ułatwienia zebraliśmy w formie listy parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drzwi. Nad pewnymi kwestiami możesz zastanowić się jeszcze zanim udasz się do jednego z naszych salonów, jednak nie jest to niezbędne – nasi specjaliści krok po kroku poprowadzą cię przez proces wyboru odpowiedniego modelu.

 • model skrzydła;
 • wykończenie (rodzaj sklejki) i kolor (paleta lazurów lub RAL);
 • szklenie skrzydła;
 • dostawki boczne – rodzaj (w ościeżnicy, w imitacji skrzydła stała lub ruchoma);
 • naświetle górne (rodzaj szkła);
 • przylgowość ościeżnicy (przylgowa czy bezprzylgowa);
 • dodatki do ościeżnicy (np. opaski, wykończenie szkłem, czyli ościeżnica bezprzylgowa Glass);
 • zamek;
 • model i kolor klamki lub antaby;
 • dodatki (np. wizjer, próg drewniany, aplikacja retro).

Własny projekt

Koniecznie będzie również określenie wymiaru otworu, w którym mają być montowane drzwi oraz grubość muru. Informacje o standardowych wymiarach skrzydeł, dostawek, naświetla czy opasek znajdziesz w naszym katalogu i na stronie, więc jeśli chcesz, wstępnie możesz sam zaprojektować własną aranżację. Tak czy inaczej, nasi montażyści oczywiście wykonują pomiary przed zakupem drzwi i biorą pod uwagę także fizyczne możliwości montażu, by móc doradzić najbardziej odpowiedni model.

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać z katalogu Barański?

Obejrzyj nasz katalog Drzwi zewnętrzne Barański Premium lub modele dostępne na stronie internetowej w kategorii drzwi zewnętrzne. Wybierz pozycje, które najbardziej Ci się podobają i będą pasować do stylu elewacji. Do domów w stylu tradycyjnym szczególnie polecamy linię Classic, Classic Plus oraz Retro, natomiast do projektów nowoczesnych Modern Inox, Maverick i Prestige Glass. W liniach Simple, Simple Inox oraz Prestige Kamień znajdują się propozycje odpowiednie do każdego stylu elewacji. 

W przypadku pytań prosimy o kontakt. A jeśli szukasz też drzwi wewnętrznych, to zapraszamy do naszego poradnika: Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Podobne porady