Jakie drzwi do łazienki wybrać? Wskazówki i porady

Jakie drzwi do łazienki wybrać? Wskazówki i porady

05.02.2021

Łazienka to specyficzna przestrzeń w domu, która rządzi się własnymi prawami. Wybór odpowiednich drzwi do tej przestrzeni to nie tylko kwestia estetyki, lecz również funkcjonalności. Jakie drzwi do łazienki wybrać? Przeczytaj nasz poradnik!

Głównym celem drzwi łazienkowych jest zapewnianie poczucia prywatności. Drzwi do łazienki odpowiadają też za właściwą wentylację wnętrza. Jakie drzwi do łazienki wybrać? Dowiedz się, jakie cechy powinny posiadać, aby mogły prawidłowo spełniać swe zadanie.

Po pierwsze: wentylacja

Wybór odpowiednich drzwi do łazienki może wydawać się banalny, jednak w tym wypadku należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim drzwi do tak specyficznego pomieszczenia, jakim jest łazienka, pełnią ważną funkcję – odpowiadają za prawidłową wentylację. W miejscu, w którym przez większość czasu jest bardzo wilgotno, konieczna jest właściwa cyrkulacja powietrza.MDF wilgocioodporny w ościeżnicy – Barański OPTIMO

MDF wilgocioodporny w ościeżnicy – Barański OPTIMO

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Prawidłowy obieg powietrza zapobiega występowaniu grzybów i pleśni, które szczególnie łatwo rozwijają się w wilgotnym środowisku, i towarzyszącego im nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią wentylację łazienki, wilgotne powietrze może negatywnie wpłynąć na stan drzwi. Otwory wentylacyjne GLASS

Otwory wentylacyjne GLASSOtwory wentylacyjne aluminiowe okrągłe

Otwory wentylacyjne aluminiowe okrągłeOtwory wentylacyjne STYL

Otwory wentylacyjne STYLOtwory wentylacyjne aluminiowe kwadratowe

Otwory wentylacyjne aluminiowe kwadratowePodcięcie wentylacyjne

Podcięcie wentylacyjnePodcięcie wentylacyjne STYL

Podcięcie wentylacyjne STYLPodcięcie wentylacyjne GLASS

Podcięcie wentylacyjne GLASS

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Prawidłowy obieg powietrza zapobiega występowaniu grzybów i pleśni, które szczególnie łatwo rozwijają się w wilgotnym środowisku, i towarzyszącego im nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, jeżeli nie zadbasz o odpowiednią wentylację łazienki, wilgotne powietrze może negatywnie wpłynąć na stan drzwi.

Charakterystyczna cecha drzwi łazienkowych

Czym drzwi do łazienki różnią się od innych? Tym, że w dolnej części skrzydła posiadają otwory wentylacyjne. W przeszłości często stosowanym rozwiązaniem była tradycyjna, metalowa lub plastikowa kratka. Mało estetyczne kratki zostały jednak z czasem wyparte przez tuleje wentylacyjne, czyli otwory umiejscowione w jednym lub dwóch rzędach w dolnej części drzwi z okrągłymi bądź kwadratowymi nakładkami.

Odpowiednie wycięcie wentylacyjne

Aktualnie najczęściej wybierane są drzwi ze specjalnie wyprofilowanym podcięciem wentylacyjnym w formie szczeliny, która jest minimalistycznym i bardzo estetycznym w swej prostocie rozwiązaniem. Zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, redukuje poziom wilgoci oraz – co również bardzo istotne – prezentuje się najkorzystniej ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Wycięcie można wykonać praktycznie we wszystkich drzwiach wewnętrznych z oferty Barański Drzwi, co sprawia, że każdy dostępny model z powodzeniem można wykorzystać w aranżacji łazienki.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz, aby nie ograniczać często niewielkiego metrażu tej przestrzeni oraz ułatwić codzienne korzystanie z łazienki. Prawo budowlane zakłada, że drzwi do tego pomieszczenia powinny mieć nie mniej niż 80 cm szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy, aby przestrzeń ta była bezpieczna oraz funkcjonalna.Drzwi merkury z podcięciem wentylacyjnym

Drzwi merkury z podcięciem wentylacyjnym

Nietypowe wymiary drzwi

Pomimo tych wymagań, rzeczywistość w wielu mieszkaniach wygląda zupełnie inaczej. W związku z tym, w wielu sklepach znajdziesz szeroki wybór nietypowych drzwi łazienkowych o szerokości 60 i 70 cm. Drzwi o szerokości mniejszej niż zalecana mogą jednak sprawiać problemy, szczególnie w kryzysowych sytuacjach, tak więc najlepsze drzwi będą te, spełniające powyższe wymagania. Dopuszczalne są również drzwi przesuwne.

Zamek do drzwi łazienkowych

Każda łazienka powinna zapewnić użytkownikom pełną prywatność, dlatego warto wyposażyć drzwi w odpowiedni zamek. Wybierając drzwi łazienkowe, koniecznie weź to pod uwagę. W tym celu najlepiej sprawdzi się tzw. blokada WC. Jest to specjalny rodzaj zamka, który gwarantuje intymność, ale w razie nagłej potrzeby – np. zasłabnięcia starszej osoby – można go łatwo otworzyć od zewnątrz płaskim przedmiotem, takim jak moneta lub karta do bankomatu. Drzwi łazienkowe muszą mieć takie zabezpieczenie.

Atrakcyjny design

Idealne drzwi do łazienki powinny pasować do pozostałych drzwi w domu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby do łazienki wybrać dokładnie ten sam model, co do pozostałych pokojów. W przypadku wyboru drzwi łazienkowych jedynym warunkiem jest wspomniane wcześniej podcięcie wentylacyjne, które zapewni odpowiednie warunki do korzystania z łazienki.

Kolor

W przypadku niewielkich łazienek dobrym rozwiązaniem są białe drzwi (lub inne jasne), z matowymi przeszkleniami, które optycznie powiększą i doświetlą łazienkę. W tej roli doskonale sprawdzą się drzwi Vigo z poziomymi przeszkleniami lub Sevilla z okrągłym szklanym elementem w stylu nawiązującym do okienka w kajucie statku (tzw. bulaj). Oczywiście, możesz również zdecydować się na drzwi pełne. Niezależnie od wyboru modelu drzwi, każde z nich możesz dostosować do użytkowania w łazience i spełnić marzenie o niebanalnym designie również w tej specyficznej przestrzeni.

Przeszklenie

Awangardowym rozwiązaniem jest wybór całkowicie szklanych drzwi. Drzwi wykonane ze szkła zdecydowanie wiele dodadzą do wystroju. Na takie drzwi w mieszkaniu mogą zdecydować się jednak jedynie właściciele niezwykle nowoczesnych apartamentów. To zdecydowanie odważny wybór drzwi łazienkowych.

Drzwi do łazienki firmy Barański

Na deformację i niszczenie narażone są szczególnie drzwi z klasycznej płyty MDF, która chłonie wilgoć. W drzwiach Barański Optimo specjalnie do łazienek i innych pokojów o podniesionej wilgotności rekomendujemy tzw. zielony MDF, który jest niezwykle odporny na wilgoć i ogranicza możliwość występowania zjawiska „puchnięcia” ościeżnicy. Właśnie dlatego wybór odpowiednich drzwi do łazienki jest tak ważny.  

Szukasz drzwi do łazienki, które będą łączyć w sobie unikatowy design i funkcjonalność? Poznaj pełną ofertę Drzwi Barański.

Podobne porady