Jakie drzwi do jasnej podłogi? Kolor drzwi ma znaczenie!

Jakie drzwi do jasnej podłogi? Kolor drzwi ma znaczenie!

21.03.2022

Kluczem do stworzenia udanej aranżacji jest dopasowanie do siebie wszystkich jej elementów. Diabeł tkwi w szczegółach – nawet drobiazgi decydują o odbiorze całego pomieszczenia. Jakie drzwi do jasnej podłogi wybrać, żeby efekt był satysfakcjonujący? Sprawdź!

Stylów aranżacji wnętrza jest wiele i każdy z nich uwzględnia konkretną kolorystykę. Niektóre style – na przykład skandynawski – stawiają na surowość i biel, inne, takie jak glamour, na fiolety i róże. Jeśli jednak nie jesteś fanem aranżowania pomieszczeń w taki sposób, i tak powinieneś zapoznać się z kilkoma zasadami, które pozwolą ci uzyskać odpowiedni efekt. Jakie drzwi do jasnej podłogi będą najlepszym wyborem?

Kolor drzwi a kolor podłogi – zasada podobieństwa

To zdecydowanie najbezpieczniejsza zasada, która pozwoli ci szybko dopasować drzwi do podłogi. Jest bardzo prosta – polega na wybraniu koloru drzwi zbliżonego lub identycznego z kolorem podłogi. Dozwolone są niewielkie odstępstwa w odcieniu (zarówno w stronę tonów jaśniejszych, jak i ciemniejszych), ale muszą być naprawdę subtelne, jeśli chcesz osiągnąć zadowalający efekt. Drastycznie różne odcienie tego samego koloru to zły pomysł, który poskutkuje tym, że drzwi będą nieprzyjemnie „odcinać się” optycznie na tle całej ściany.

Wybór okleiny drzwiowej

Inaczej ma się sprawa ze wzorem okleiny! Wybierz wzór drewna, który będzie odpowiadał drewnu, z którego wyprodukowano panele podłogowe. Jeśli te ostatnie są dębowe – wzór słojów tego drewna powinna mieć także okleina drzwi. Pamiętaj o tym, wybierając drzwi – to podłogi drewniane decydują o wzorze okleiny. Wtedy drzwi i podłoga będą do siebie pasować naprawdę dobrze.

Ciemne drzwi do jasnej podłogi albo jasne drzwi do ciemnej podłogi? Czemu nie!

Druga zasada, która pozwala wybrać odpowiednie drzwi wewnętrzne, to oczywiście zasada kontrastu. W takim przypadku kolor drzwi zewnętrznych powinien być przeciwieństwem kolorystyki podłogi (a czasami także i ścian). Zestaw drzwi w kolorze hebanu z jasną, wręcz białą podłogą. Takie drzwi do wnętrza będą odcinały się od reszty aranżacji.

Jak dobrze dopasować kolor drzwi do podłogi w zasadzie kontrastu?

Przede wszystkim nie wybieraj skrajności. Jeśli podłoga jest beżowa lub biała, postaw na ciemny brąz. Czarne drzwi pasują raczej do innej kolorystyki wnętrza, w przypadku jasnej podłogi taki dobór drzwi może nie dać zadowalającego efektu estetycznego. Nie zapominaj też, że podłogi i drzwi powinny współgrać fakturą.

>>Zobacz też: Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych do wnętrza i podłogi?

Uniwersalne drzwi wewnętrzne, które pasują do każdego wnętrza – białe drzwi

Jeśli nie wiesz, jakie drzwi będą odpowiednie, wybierz po prostu białe drzwi – pamiętaj, że zarówno futryna, jak i samo skrzydło drzwiowe powinny być utrzymane w takiej kolorystyce. To drzwi, które możesz śmiało wybrać do ciemnej podłogi – równie dobrze będą pasować także do jasnej drewnianej podłogi. Białe drzwi nie tylko pozwolą podkreślić charakter wnętrza, ale też optycznie powiększą i rozjaśnią pomieszczenie.

Wiesz już, jakie drzwi do jasnej podłogi wybrać? Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył ci najważniejsze zasady wyboru drzwi do mieszkania. Kolor drzwi wewnętrznych nie powinien być przypadkowy. Zdecyduj się na jeden z dwóch wariantów albo postaw na ponadczasową klasykę, czyli całkowicie białe drzwi.

Wybór drzwi wewnętrznych w ofercie Barański Drzwi

Nasze drzwi oferujemy w okleinach, które pozwolą ci wybrać kolor i wzór najlepiej pasujący do jasnej podłogi w pomieszczeniu. Jeśli twój budżet na zakup drzwi jest mniejszy i zdecydowałeś się na wybór serii Optimo, możesz wybrać okleiny drewnopodobne dębowe lub orzechowe. Ich szeroki wybór kolorów pozwoli zarówno na użycie zasady kontrastu, jak i podobieństwa. W serii Premium Wewnętrzne czeka na ciebie szeroki wybór wzorów Dąb Prosty oraz Dąb Flader – ta seria to świetny wybór dla drzwi kontrastujących. Bogaty zestaw propozycji pozwoli ci łatwo wybrać drzwi do domu lub mieszkania.

Podobne porady