Jaki otwór pod drzwi 70? Wymiar otworu pod montaż drzwi

Jaki otwór pod drzwi 70? Wymiar otworu pod montaż drzwi

22.02.2022

W starym budownictwie najczęściej spotyka się drzwi o szerokości wynoszącej 70 cm. Pojęcie „wymiar drzwi” oznacza szerokość skrzydła – to do tego parametru należy dopasować wielkość otworu w murze. Sprawdź, jak przygotować otwór pod drzwi 70!

Planując zakup i montaż drzwi, należy przede wszystkim odpowiednio wymierzyć otwór drzwiowy. W tym celu dokonaj pomiaru szerokości i wysokości otworu. Weź pod uwagę również rodzaj ościeżnicy – ta może być regulowana lub stała. Dopiero gdy ustalisz wymiar otworu i typ ościeżnicy, możesz wybrać i zamontować odpowiednie drzwi wewnętrzne. Dla drzwi 60 cm szerokość otworu wynosi 68 lub 71 cm, a dla skrzydła o szerokości 80 cm – 88 cm lub 91 cm. A jaki otwór pod drzwi 70? Sprawdź!

Wysokość i szerokość otworu drzwiowego

Skrzydło drzwiowe, zwane potocznie siedemdziesiątką, może być montowane z każdym rodzajem ościeżnicy. W zależności od tego, który wybierzesz, inna będzie wysokość oraz szerokość wycięcia w ścianie.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą

Ościeżnica stała montowana jest na murach o typowej grubości 6 lub 10 cm. Taka ościeżnica posiada ściśle określony wymiar, dlatego sprawdza się tam, gdzie ściany są równe. Szerokość wycięcia dla „siedemdziesiątek” to w takim przypadku o 11–11,5 cm więcej, czyli 81 cm. Wysokość wynosi 207,5–209 cm (zgodnie z prawem budowlanym wysokość to nie mniej niż 200 cm).

Drzwi z ościeżnicą regulowaną

Ościeżnica tego typu znajduje zastosowanie w przypadku ścian o niestandardowej grubości. Aby zamontować drzwi o szerokości 70 cm, musisz przygotowaćotwór o 8 cm szerszy od skrzydła– powinien mieć 78 cm szerokości oraz od 206 do 207,5 cm wysokości.

Jak prawidłowo mierzyć wielkość otworu?

Jak należy zmierzyć otwór pod drzwi? Jeśli nie ma jeszcze futryn, zacznij od wysokości – sprawdź odległość od podłogi do górnego rogu i powtórz czynność w kilku miejscach. Pamiętaj, że podaje się najmniejszy uzyskany wynik. Kolejnym krokiem jest zmierzenie szerokości. Rozciągnij miarkę od jednego boku do drugiego w kilku punktach i ponownie zapisz najmniejszy wynik.

>>Zobacz też: Jaki otwór pod drzwi 80-ki? Montaż drzwi wewnętrznych

Pomiar na zamontowanej już futrynie

Jeśli futryna jest już zamontowana, branie miary wygląda nieco inaczej. Wysokość zmierz, rozciągając miarkę od dołu do góry – nie wliczaj listew wykończeniowych. Szerokość sprawdzaj od jednej futryny do drugiej. Uzyskany wynik powinien się w tym przypadku mieścić w przedziale standardowym:

  • wysokość – 206 lub 207,5 cm;
  • szerokość – 710, 810 lub 910 cm.

Drzwi pokojowe 70 cm w ofercie Barański

Standardowe drzwi wewnętrzne 70 cm znajdziesz także w ofercie Barański Drzwi. Wybierz model pasujący do wystroju wnętrza, spełniający twoje indywidualne wymagania. Skrzydło drewniane, przeszklone, a może wersja przesuwna z maskującą mechanizm obudową? Zanim wybierzesz drzwi idealne dopasowane, prawidłowo zmierz otwór, wybierając metodę dopasowaną do rodzaju zastosowanej ościeżnicy drzwi.

Wiesz już, jaki otwór pod drzwi 70 należy przygotować przed ich montażem, a czy wiesz, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze drzwi? Aby uzyskać zadowalający efekt, musisz pamiętać także o wykończeniu – wybierz np. opaskę do drzwi, a więc listwę maskującą montowaną na ościeżnicy (dotyczy to belek pionowych oraz poziomej). Jest to element dekoracyjny stolarki wieńczący efekt. Przemyśl wybór klamek i zawiasów, które również mogą pełnić funkcję ozdobną. Drzwi mogą prezentować się naprawdę doskonale, jeśli poświęcisz ich wyborowi nieco czasu.

Podobne porady