Jak zmierzyć drzwi? Pomiar otworu drzwi wewnętrznych

Jak zmierzyć drzwi? Pomiar otworu drzwi wewnętrznych

08.03.2022

Planujesz remont w swoim mieszkaniu? Zastanawiasz się, jak zmierzyć drzwi, aby uniknąć nieudanego zakupu skrzydła? Przeczytaj artykuł i zobacz, co musisz wiedzieć zanim przystąpisz do realizacji tego zadania.

Wiele osób może uważa, że wie, jak zmierzyć drzwi, jednak przypadku indywidualnych pomiarów stale pojawiają się błędy. Warto zatem wiedzieć, jak się do tego odpowiednio przygotować.

Ościeżnica regulowana czy stała? Jaką pełni funkcję?

Ościeżnica jest wykończeniem otworu w ścianie. To w niej umieszczane jest skrzydło drzwiowe. Jest ona także dodatkowym uszczelnieniem i utrzymuje drzwi w prawidłowej pozycji. Futryna coraz częściej pełni funkcję dekoracyjną. W ofertach sklepów spotkać można ościeżnicę o wykończeniu lakierowanym. Jej zakup powinien być poprzedzony pomiarem otworu drzwiowego. Wyróżnić można ościeżnice stałe i regulowane. Pierwsze cechują się stałymi wymiarami, a drugie można dopasowywać do nietypowych wysokości i szerokości otworów. Ościeżnice regulowane uważane są za uniwersalne i łatwiejsze w montażu.

Zakup nowych drzwi. Jakie występują rodzaje?

Czeka cię zakup drzwi do mieszkania? Sprawdź, spośród jakich modeli drzwi możesz wybierać:

 • drzwi rozwierne: ten typ jest najpopularniejszy. Pasuje do każdego wnętrza. Skrzydło obraca się względem jednej z bocznych krawędzi;
 • drzwi dwuskrzydłowe: wymagają dużej przestrzeni, ale zapewniają szerokie otwarcie;
 • drzwi wahadłowe: ten rodzaj otwiera się w obie strony;
 • drzwi przesuwne: w tym przypadku drzwi osadzone są na prowadnicach;
 • drzwi harmonijkowe: ten typ otwiera się jak harmonijka i składa się z wielu elementów;
 • drzwi składane: idealnie sprawdzają się w małych mieszkaniach.

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych – wysokość i szerokość

Do standardowych wymiarów drzwi do domu zaliczamy:

 • drzwi 60-tki – otwór: wysokość od 206 do 208,5 cm, szerokość od 70 do 72 cm; skrzydło: wysokość 203 cm, szerokość 64 cm;
 • drzwi 70-tki – otwór: wysokość od 206 do 208,5 cm, szerokość od 80 do 82 cm; skrzydło: wysokość 203 cm, szerokość 74 cm;
 • drzwi 80-tki – otwór: wysokość od 206 do 208,5 cm, szerokość od 90 do 92 cm; skrzydło: wysokość 203 cm, szerokość 84 cm;
 • drzwi 90-tki – otwór: wysokość od 206 do 208,5 cm, szerokość od 100 do 102 cm; skrzydło: wysokość 203 cm, szerokość 94 cm.

>>Zobacz też: Jaki otwór pod drzwi 80-ki? Montaż drzwi wewnętrznych

Jak zmierzyć drzwi? Prawidłowy pomiar

Jeśli planujesz wymianę drzwi bez futryny – zmierz jej szerokość i wysokość bez listew. W przypadku montażu drzwi i ościeżnicy należy określić następujące wymiary:

 • wysokość – zmierz ją w trzech miejscach: od podłogi do sufitu – najmniejszy wymiar będzie tym właściwym;
 • szerokość – zmierz w sześciu różnych miejscach i sugeruj się najmniejszym wynikiem;
 • grubość muru – potrzebny będzie do dobrania ościeżnicy; zmierz w kilku punktach belek pionowych i wybierz najszerszy wynik (uwzględnij wszystkie wykończenia, takie jak glazura i panele ścienne).

Błędne wymiary otworu drzwiowego – co robić?

Może zdarzyć się tak, że wymiary otworów drzwiowych okażą się nieprawidłowe. Jeśli będą za duże, można je po prostu zmniejszyć za pomocą specjalnej zaprawy. Niestety w przypadku za małej wnęki sprawa jest trudniejsza. Można spróbować anulować zamówienie drzwi lub je zmodyfikować, co bywa kłopotliwe. Drugim rozwiązaniem jest poszerzenie wnęki. W tym przypadku konieczna będzie weryfikacja rodzaju ściany. Jeśli będzie ona nośna, wszelkie prace trzeba skonsultować z odpowiednimi urzędami. Przy ścianach działowych można dowolnie zmieniać wymiar, ale będzie się to wiązało z dodatkowymi pracami.

>>Zobacz też: Drzwi wewnętrzne: wymiary otworu na drzwi i montaż ościeżnicy

Montaż skrzydła drzwi – prawego czy lewego?

Dopasowanie drzwi wiąże się także z ustaleniem tego, jak powinny się one otwierać. Dostępne są drzwi lewe i prawe. Ich różnica polega na tym, że lewe mają zawiasy po lewej stronie i otwierają się w lewą stronę, a prawe posiadają zawiasy po stronie prawej i otwierają się na prawo.

Różnorodność produktów firmy Barański Drzwi

Jeśli uważasz, że nie poradzisz sobie z samodzielnym pomiarem drzwi, skorzystaj z pomocy fachowców. Wybierając konkretny produkt, w większości przypadków możesz liczyć na wsparcie na każdym etapie zamówienia. Przy zakupie lub wymianie drzwi warto również zadbać o to, by jak najlepiej komponowały się z wnętrzem domu czy mieszkania. W katalogu firmy Barański znaleźć możesz szeroki wybór produktów:

 • drzwi wewnętrzne: Retro A.0, Linia Retro – charakteryzują się wyjątkową trwałością i wyglądem nawiązującym do dawnych rezydencji;
 • drzwi zewnętrzne: DB 216, Linia Simple – cechują się nowoczesnym wzornictwem;
 • drzwi klatkowe i techniczne: S 08, Linia Modern – wyróżniają się gładką powierzchnią z delikatnym frezowaniem.

Wymiana czy zakup nowych drzwi zawsze wiąże się z koniecznością dokonania dokładnego pomiaru otworu drzwiowego. Weź pod uwagę standardowe wymiary skrzydeł dostępnych na rynku i inne części niezbędne do prawidłowego funkcjonowania drzwi. Jeśli będziesz miał wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Podobne porady