Jak wybrać obramwanie drzwi? Oto najnowsze trendy

Jak wybrać obramwanie drzwi? Oto najnowsze trendy

12.04.2022

Obramowanie drzwi i okien w znacznym stopniu wpływa na wygląd poszczególnych wnętrz. Chcesz osiągnąć ciekawy efekt? Poświęć tym elementom nieco więcej uwagi.

Drzwi to nie tylko skrzydło, klamka i futryna. To również szereg dodatków, dzięki którym stają się one wspaniałą ozdobą. Zastanawiasz się, jak wyróżnić ten element? Sprawdź, jakie listwy warto wybrać i czym kierować się przy ich zakupie.

Listwy wykończeniowe – prosty sposób na piękne wejście

Sposób wykończenia drzwi to jedna z tych kwestii, którym miłośnicy pięknych wnętrz nie bez powodu poświęcają tak wiele uwagi. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Jakie efekty osiągniesz dzięki listwom?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas zakładania drzwi jest koncentrowanie się na ościeżnicy. Choć futryna ma ogromny wpływ na efekt prac, musisz zwrócić uwagę również na listwy wykończeniowe. Jakie jest ich główne zadanie? Tym najważniejszym jest zamaskowanie przestrzeni między ścianą o futryną. Sztukateria taka może ponadto sprawdzić się w chwili, gdy chcesz ukryć biegnące w pobliżu drzwi kable lub nawiązać do stylu dominującego w danym pomieszczeniu.

Listwy takie mają wiele praktycznych zastosowań. Bogactwo wzorów sprawia jednak, że te niepozorne elementy odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Jeśli masz wyobraźnię, możesz dzięki nim osiągnąć wspaniałe rezultaty.

Jak wybrać obramowanie drzwi?

Jeśli kupujesz drzwi z ościeżnicą regulowaną, listwy wykończeniowe otrzymasz w komplecie. Jeśli jednak zdecydujesz się na ościeżnicę stałą, możesz samodzielnie zadecydować, jak ma wyglądać obramowanie drzwi w twoim domu. Możesz postawić na listwy utrzymane w tej samej kolorystyce, co ościeżnica i skrzydło, dzięki czemu wnętrza będą przyciągały harmonią. Możesz jednak wybrać kontrasty, łącząc białe skrzydła drzwiowe z futrynami i listwami drewnianymi. Warto zadbać o to, aby listwy te swoim stylem i charakterem pasowały do obramowania okien.

>>Zobacz też: Okleiny syntetyczne do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Co wpływa na ich jakość?

Listwy przypodłogowe – jaka jest ich rola?

Obramowanie drzwi to nie wszystko. Chcesz cieszyć się pięknymi drzwiami? Zwróć uwagę na wygląd tych listew, które zabezpieczają dolne partie ściany, a przy okazji wpływają na wygląd drzwi. Co możesz wybrać? Wiele osób decyduje się na tanie i wszechobecne listwy PCV, które jednak są bardzo nietrwałym rozwiązaniem. Zależy ci na jakości? Postaw na klasyczne listwy drewniane lub eleganckie i trwałe dodatki z zielonego MDF. To ostatnie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku łazienki, w której ochrona przed wilgocią jest priorytetem.

Obramowanie drzwi w ofercie Barański Drzwi

Jeden z czołowych producentów drzwi w Polsce wie doskonale, jak ważne są listwy nakładkowe, pozwalające poprawić wygląd ościeżnicy. Możesz się o tym przekonać podczas przeglądania drzwi Barański Optimo. Zarówno seria Prestige, jak i Retro zostały wzbogacone o eleganckie, lekkie i dopasowane do klasycznego stylu elementy dekoracyjne. Jeśli dodasz do nich trwałe listwy przypodłogowe wykonane z odpornego na wilgoć zielonego MDF, osiągniesz wspaniałe efekty.

Listwy wokół drzwi mogą odgrywają też istotną rolę w tych wnętrzach, w których postawiono na nowoczesność i minimalizm. W twoim domu dominuje taki styl? Wykorzystaj opaski Delux, dzięki którym dopasujesz wybrane drzwi do otworów w murze o rozmiarach większych niż standardowe, a przy okazji poprawisz ich wygląd.

Obramowanie drzwi ma istotny wpływ na wygląd poszczególnych wnętrz w twoim domu. Im lepiej dopasujesz je do stylu poszczególnych pomieszczeń, tym lepszy efekt całości osiągniesz.

Podobne porady