Jak wybrać dobre drzwi do domu? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobre drzwi do domu? Na co zwrócić uwagę?

08.03.2022

Są wizytówką każdego domu i mają istotny wpływ na panującą w nim atmosferę. Jak wybrać dobre drzwi? Na jakie cechy musisz zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Podpowiadamy!

Bez względu na to, czy decydujesz się na wymianę drzwi wejściowych, czy podczas remontu mieszkania chcesz zmienić drzwi w poszczególnych wnętrzach, musisz zadbać o to, by wybrać możliwie jak najlepsze rozwiązanie. Wybór jest szeroki. Jeśli z bogatej oferty chcesz wybrać to, co najlepsze, skup się na kilku najważniejszych kwestiach.

Dlaczego drzwi są tak ważne?

Lekceważenie roli drzwi może się okazać poważnym błędem. Wiele osób sugeruje się ich wyglądem oraz ceną, której nie zawsze towarzyszy wysoka jakość. Efektem takich zakupów jest niska izolacyjność, brak skutecznej ochrony przed hałasem czy szybka utrata atrakcyjnego wyglądu. Chcesz trwałych rozwiązań i drzwi, które nawet po wielu latach będą się pięknie prezentowały? Sprawdź, co będzie najważniejsze.

Dobre drzwi wejściowe. Jakie cechy są najważniejsze?

Drzwi zewnętrzne to wizytówka twojego domu, jednak nie możesz odgraniczać się tylko do ich wyglądu. Od ich jakości i trwałości zależy twoje bezpieczeństwo, zatem zwróć uwagę na to, czy uchronią twój dom przed włamaniem i czy pomogą utrzymać w nim ciepło.

Dobre drzwi zewnętrzne i ich cechy

Zacznijmy od cech, którymi powinny wyróżniać się dobre drzwi wejściowe. Najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jest jego wartość, tym lepsza termoizolacja. Od 2021 roku współczynnik U drzwi zewnętrznych nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K), zatem staraj się szukać takich rozwiązań. Nie zapomnij też to takich dodatkach, jak uszczelki zamontowane wokół skrzydła oraz na styku z progiem. Dzięki nim uchronisz dom przed utratą ciepła, a tym samym sporo zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

Z czego mogą być wykonane takie drzwi? Popularne są m.in. lite drewno oraz włókno szklane. Te materiały mają bardzo dobre parametry i zapewniają odpowiednią termoizolację. Dużą popularnością cieszą się też solidne drzwi stalowe, chętnie wybierane przez zwolenników wykańczania domu w nowoczesny sposób. Ich wnętrze zazwyczaj wypełniane jest styropianem i wełną mineralną, dzięki czemu dobrze chronią przed chłodem.

Mały zamek – wielka sprawa

W przypadku zewnętrznych drzwi bardzo ważną rolę odgrywa również niewielki zamek. Ma on wpływ na wygodę użytkowania oraz na bezpieczeństwo. Możesz postawić na zamki:

  • ryglowe – zabezpieczają drzwi w kilku punktach, a im więcej rygli, tym lepsze zabezpieczenie domu;
  • listwowe – posiadają więcej punktów ryglowania, dzięki czemu jeszcze skuteczniej chronią dom lub mieszkanie.

Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo, postaw na zamek listwowy wielopunktowy, który skutecznie chroni domy przez włamywaczami.

A może drzwi antywłamaniowe?

Jeśli priorytetem jest dla ciebie bezpieczeństwo, możesz zdecydować się na montaż drzwi antywłamaniowych. Zwróć uwagę na to, czy wybrany przez ciebie model posiada stosowny certyfikat (np. Instytutu Techniki Budowlanej) oraz na grubość stalowej blachy, która znajduje się na ich powierzchni. Im będzie grubsza, tym trudniejsze będzie sforsowanie drzwi.

Drzwi w mieszkaniu. Na jakie rozwiązania możesz się zdecydować?

Wybór idealnych drzwi do poszczególnych pomieszczeń może się okazać równie trudnym zadaniem. Jakie kwestie są tu najważniejsze?

Trwałość to podstawa

Zakup drzwi do domów i mieszkań to inwestycja na lata, zadbaj zatem o jakość skrzydeł, a przede wszystkim o to, co kryje się pod okleiną. Unikaj taniej, za to niezbyt trwałej płyty wiórowej. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie płyta MDF lub HDF. Dlaczego? Choć proces ich powstawania jest bardzo zbliżony do produkcji płyt wiórowych, ich gęstość (a tym samym trwałość) jest znacznie większa. Jeśli zależy ci na bardzo dobrej jakości, zainwestuj w drzwi z litego drewna zabezpieczonego lakierem.

Dobre drzwi wewnętrzne – jak dopasować je do aranżacji?

Drzwi wewnętrzne spełniają ważną rolę w wystroju wnętrz, zatem kwestie związane z wyglądem są tu bardzo ważne. Jeśli chcesz osiągnąć dobry efekt, przestrzegaj kilku prostych zasad:

  • zadbaj o to, by styl drzwi pasował do charakteru wnętrza;
  • dopasuj kolorystykę tak, by uniknąć w pomieszczeniu zbyt wielkiej ilości barw;
  • dopasuj drzwi do podłogi – im bardziej zbliżone będą ich odcienie, tym lepiej dla wnętrza i jego aranżacji;
  • zadbaj o przestrzeń – jeśli masz małe mieszkanie, wykorzystaj drzwi przesuwne lub harmonijkowe.

Jak dopasować drzwi do poszczególnych pomieszczeń?

Każde pomieszczenie w twoim domu spełnia określone zadania. Sypialnia ma być miejscem wypoczynku, salon przeznaczony jest na rodzinne spotkania, a kuchnia to miejsce intensywnej pracy. Jeśli chcesz dobrze dobrać drzwi do poszczególnych wnętrz, nie możesz zapominać tak ważnej kwestii jak funkcjonalność.

Czym powinny wyróżniać się dobre drzwi do sypialni? W ich przypadku bardzo ważna staje się izolacyjność akustyczna. W łazience znaczenie ma dyskrecja, zatem najlepszym rozwiązaniem będą tu pełne drzwi wykonane z drewna dobrej jakości. Przeszklić możesz drzwi do salonu, który z natury ma być sercem domu i miejscem dostępnym dla wszystkich. Jeśli mieszkasz w lofcie, w tym pomieszczeniu możesz zamontować nowoczesne drzwi szklane, które świetnie wpiszą się w industrialną przestrzeń.

Ościeżnica – dlaczego ma tak wielkie znaczenie?

Wybierając drzwi do domu lub mieszkania, musisz zwrócić również uwagę na ościeżnicę. Dlaczego? Ponieważ od futryny zależy nie tylko ostateczny wygląd drzwi, ale też szereg kwestii związanych z montażem i korzystaniem z drzwi.

Zanim zaczniesz szukać wymarzonych drzwi wewnętrznych do swojego mieszkania, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • chcesz mieć drzwi otwierane standardowo, czy przesuwne?
  • wolisz drzwi przylgowe, z widocznymi zawiasami, czy też wolisz ukryć ten element?

Zadbaj też o to, by wygląd futryny pasował do skrzydła drzwi oraz dodatków, np. klamki.

Dobre drzwi – co wyróżnia produkty Barański Drzwi?

Czym wyróżniają się produkty jednego z największych producentów drzwi w Polsce? Tym, że bez względu na to, na pktórą kolekcję czy linię produkcyjną postawisz, otrzymasz drzwi solidne i trwałe. To zasługa materiałów najwyższej jakości oraz korzystania z nowoczesnych technologii.

W przypadku drzwi wewnętrznych podstawowym materiałem jest drewno sosnowe oraz materiały drewnopochodne (MDF i HDF). Wykończenie naturalnym fornirem zapewnia jeszcze lepszą jakość oraz elegancki wygląd. A co z drzwiami wejściowymi? Tu dominują produkty z drewna, choć w ofercie firmy znajdziesz też drzwi w całości pokryte szkłem oraz drzwi drewniane (np. DB 285) z dekoracyjnymi szkleniami w płycie.

Dobre drzwi sprawiają, że dom pięknie wygląda, a jego mieszkańcy mogą cieszyć się ciepłem, ciszą i przytulną atmosferą. Kupując drzwi, pomyśl o nich jak o inwestycji na długie lata, która będzie miała istotny wpływ na jakość twojego życia.

Podobne porady