Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Jaką uszczelkę wybrać?

Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Jaką uszczelkę wybrać?

21.03.2022

To, jak uszczelnić drzwi i jak zrobić to dobrze, może być bardzo ważne dla domowego komfortu. Sprawdź, co ma wpływ na szczelność drzwi wejściowych lub balkonowych w twoim domu. Jak ją poprawić? Jaką uszczelkę najlepiej wybrać? Sprawdź!

Nieszczelne drzwi mogą szybko doprowadzić do ucieczki energii cieplnej, co przełożyć się może między innymi na wyższe rachunki za ogrzewanie. Możemy też ryzykować przeciągi i inne problemy związane z utratą przez drzwi ich właściwości izolacyjnych. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać, że drzwi są nieszczelne i jak temu zaradzić.

Jak rozpoznać nieszczelne drzwi?

Jeśli nie jesteś pewien, czy twoje drzwi są rzeczywiście nieszczelne, zbadaj to w pierwszej kolejności. W tym celu dokładnie zamknij drzwi – czy czujesz przeciąg? Czy hałasy z zewnątrz nie są do końca stłumione? Jeśli tak, sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Być może skrzydła drzwi zostały nieprawidłowo zamocowane już na etapie montażu. W innym razie – prawdopodobnie z czasem po prostu zużyła się guma uszczelki, co się zdarza. Zobacz, w jaki sposób ją wymienić.

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Aby zadbać o szczelność otworu drzwiowego, najpierw wyreguluj zawiasy. W przypadku starszych modeli konieczne może być wyjęcie drzwi z ościeżnicy, jednak zawiasy tych nowszych wyregulujemy za pomocą klucza imbusowego 4 lub 5, bez konieczności zdejmowania skrzydła.

Wymiana uszczelki do drzwi

Kolejną istotną rzeczą jest wymiana uszczelki w drzwiach. Należy przede wszystkim pamiętać o dobraniu uszczelki odpowiedniego rodzaju, przeznaczonej właśnie do drzwi zewnętrznych. Oczyść i osusz powierzchnię drzwi. Wybraną uszczelkę dokładnie przytnij do potrzebnej długości i przyklej.

Uszczelnianie drzwi zewnętrznych zawsze wykonuj w dodatnich temperaturach, kiedy na dworze jest od 5 do 30 stopni Celsjusza. Najlepiej wykonywać tego typu pracę wczesną wiosną. Drzwi wewnętrzne z kolei możemy uszczelniać w dowolnym czasie.

Jaką uszczelkę wybrać?

Dobra uszczelka powinna być wykonana z trwałej, sprężystej i elastycznej gumy, która poprawi izolację akustyczną i termiczną drzwi. Alternatywnie możemy wykorzystać szczotkową listwę izolacyjną, wykonaną ze sztywnego materiału wykończonego włosiem.

Te proste zabiegi pozwolą ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i wyciszyć mieszkanie. Jeśli chcesz upewnić się, że każde pomieszczenie będzie miało jak najlepszą izolację termiczną, a domownicy będą cieszyć się ciszą i prywatnością, możesz założyć również uszczelki w drzwiach wewnętrznych.

>>Zobacz też: Jaka uszczelka do drzwi wejściowych jest Ci potrzebna?

Jak uszczelnić drzwi? Produkty Barański Drzwi to gwarancja szczelności!

Firma Barański oferuje drzwi zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, które świetnie sprawdzą się we wnętrzach wszelkiego rodzaju. To produkty o wysokim standardzie, wykonane z drewna sosnowego oraz materiałów drewnopochodnych, wykończone naturalnym fornirem z dębu, prostym lub fladrem.

Jeśli masz problem z nieszczelnymi drzwiami, warto pomyśleć o ich wymianie na drzwi wysokiej jakości, na przykład firmy Barański. Pozwolą ci one zadbać zarówno o elegancki wygląd domu, jak i dobrą izolację dźwiękową i termiczną.

Teraz wiesz już, dlaczego szczelne drzwi są tak ważne i jak upewnić się o tym, że takie pozostaną. Stosuj się do porad zawartych w naszym artykule, a będziesz cieszyć się ciepłymi pomieszczeniami i brakiem przeciągów.

Podobne porady