Energooszczędne drzwi zewnętrzne. Jak wybrać drzwi, które pomogą zmniejszyć straty ciepła?

Energooszczędne drzwi zewnętrzne. Jak wybrać drzwi, które pomogą zmniejszyć straty ciepła?

02.02.2021

Energooszczędność to już nie wybór, a konieczność. W 2010 r. Parlament Europejski wydał dyrektywę, zgodnie z którą pozwolenia na budowę mają być wydawane tylko dla domów spełniających wysokie standardy energooszczędności i zasilanych również z odnawialnych źródeł energii.

Zmiany wprowadzane były stopniowo. Ostatnie regulacje weszły w życie na początku 2021 r. i zbliżyły standardy budownictwa do norm pasywnych. Oznacza to, że energooszczędność stanowi obecnie priorytet w projektowaniu i budowie domów. A jednym z kluczowych czynników, które mają na nią wpływ są wysokiej jakości energooszczędne drzwi zewnętrzne.

Drzwi energooszczędne o niskiej przenikalności ciepła

Energooszczędne drzwi zewnętrzne to takie, które odznaczają się niską przenikalnością ciepła, a więc wysokim poziomem termoizolacyjności. Ta właściwość opisywana jest przez współczynnik przenikalności ciepła, oznaczany symbolem U lub Ud. Dla różnych elementów domu przyjmuje on różne wartości. Indywidualne normy U dla poszczególnych części energooszczędnego budynku wyglądają następująco:

 • maksymalna wartość U dla fundamentów = 0,15 W/m2K,
 • maksymalna wartość U dla stropu piwnicy = 0,30 W/m2K,
 • maksymalna wartość U dla ścian zewnętrznych = 0,25 W/m2K,
 • maksymalna wartość U dla dachu = 0,2 W/m2K,
 • maksymalna wartość U dla okien dachowych = 1,3 W/m2K,
 • maksymalna wartość U dla okien w ścianach zewnętrznych = 1,1 W/m2K,
 • maksymalna wartość U dla drzwi = 1,3 W/m2K.

Te rozbieżności wynikają m.in. z różnic w rozkładzie strat ciepła dla poszczególnych elementów domu. Ma również związek z ich różnymi funkcjami i materiałami, z których są zbudowane (jest oczywiste, że okno nie ma równie dużych właściwości termoizolacyjnych jak ściana).

Najwięcej ciepła ucieka przez dach – aż 25 do 30 proc. Nieco mniej, bo 20–25 proc. przenika przez ściany i narożniki domu. „Dołem” – przez piwnicę i fundamenty – ucieka ok. 15 proc. energii cieplnej. Natomiast drzwi i okna odpowiadają łącznie za ubytek ok. 20 proc. ciepła.

Im niższy wskaźnik przenikalności ciepła, tym cieplejszy dom

Wysokiej jakości drzwi powinny odznaczać się przenikalnością cieplną poniżej 1,3 W/m2. Tak jest w przypadku modeli oferowanych przez firmę BARAŃSKI. Wskaźnik U dla naszej „najcieplejszej” konstrukcji wynosi jedynie 0,7 W/m2K! Takie parametry znacząco zmniejszają ucieczkę ciepła z pomieszczeń, zapewniają domownikom komfort w sezonie jesienno-zimowym, a także pomagają ograniczyć koszty ogrzewania.przekrój energooszczędnych drzwi thermo wood

Energooszczędne drzwi THERMO WOOD ograniczają ucieczkę ciepła do minimum

Dla porównania – w przypadku zwykłych drzwi zewnętrznych przyjmuje się, że wskaźnik U nie powinien przekraczać 1,5 W/m2K, a za drzwi o dobrej izolacyjności termicznej uznaje się już konstrukcje o przenikalności cieplnej na poziomie 1,3 W/m2K. Ocieplane drzwi zewnętrzne z drewna i materiałów drewnopochodnych cechują się przenikalnością na poziomie 0,9–1,3 W/m2K. Niższe wskaźniki świadczą o konstrukcji bardzo wysokiej jakości.

Warto zaznaczyć, że niektórzy producenci stosują oznaczenia, które mogą zmylić mniej czujnych klientów. Zamieszczają oni w opisach produktu wskaźniki U dla poszczególnych części drzwi, a nie całej konstrukcji. Tymczasem dla klienta najbardziej istotna jest informacja na temat przenikalności cieplnej kompletnych drzwi (całego skrzydła i ościeżnicy) – i to przede wszystkim nią powinni kierować się przy wyborze konkretnego modelu.

Drzwi energooszczędne i antywłamaniowe w jednym

Dodatkową kwestią, która interesuje wielu klientów, jest możliwość połączenia w danej konstrukcji właściwości energooszczędnych i antywłamaniowych. BARAŃSKI oferuje takie rozwiązania, stosując pakiety antywłamaniowe RC2 również w drzwiach o niskiej przenikalności cieplnej. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się zarówno komfortem związanym z odpowiednią temperaturą, jak i spokojnym snem w poczuciu bezpieczeństwa.

>>Zobacz też: Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu?

PRZENIKALNOŚĆ CIEPLNA DRZWI ZEWNĘTRZNYCH BARAŃSKI

 1. STANDARD przylgowe
  U – 1,1 W/m2K
  Grubość skrzydła – 78 mm
  Panel izolacyjny – 42 mm
 2. THERMO WOOD przylgowe
  U – 0,85 W/m2K
  Grubość skrzydła – 78 mm
  Panel izolacyjny – 60 mm
 3. THERMO WOOD bezprzylgowe
  U – 0,7 W/m2K
  Grubość skrzydła – 90 mm
  Panel izolacyjny – 72 mm

Podobne porady