Drzwi zewnętrzne: Jak zadbać o estetyczne wykończenie drzwi wejściowych?

Drzwi zewnętrzne: Jak zadbać o estetyczne wykończenie drzwi wejściowych?

01.02.2021

Drzwi zewnętrzne mają proste zadanie: chronić dom przed nieproszonymi gośćmi i niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chłód czy hałas. Jednak drzwi wejściowe powinny być nie tylko solidne i funkcjonalne, ale również estetyczne. Stanowią przecież wizytówkę domu lub mieszkania, dlatego muszą cieszyć oko jego lokatorów oraz gości.nowoczesne drzwi zewnętrzne DB 450 Winchester

Nowoczesne drzwi zewnętrzne wykończone z wykorzystaniem szkła i kamienia

O walorach wizualnych drzwi zewnętrznych decyduje przede wszystkim wykończenie. Obejmuje ono trzy składowe:

 • sklejkę,
 • kolor,
 • elementy ozdobne.

Dopiero udane, przemyślane połączenie tych komponentów pozwala na uzyskanie atrakcyjnego efektu końcowego.

>>Zobacz też: Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do domu?

Sklejka do wykończenia drzwi – jak ją wybrać?

Pierwszy krok w planowaniu wykończenia drzwi wejściowych to wybór sklejki. Dla jasności: sklejka to po prostu płyta sklejona z cienkich warstw drewna (w ofercie drzwi Barański: dębowego), nakładana na konstrukcję.

W przypadku drzwi o konstrukcji płycinowej standardowo stosuje się sklejkę prostą. Większy wybór zapewniają drzwi płytowe. W ofercie drzwi Barański dla tego typu konstrukcji dostępne są trzy rodzaje sklejki:

 • z dębu prostego – opcja w standardzie, sklejka ma naturalną strukturę prostych, podłużnych paneli dębowych,
 • z dębu flader – na sklejce wyraźnie widoczne są kwieciste wzory naturalnych słoi, które przyjmują niestandardowe kształty,
 • z dębu sękatego – sklejka o jeszcze ciekawszym wyglądzie, „ozdobiona” sękami dębowymi.

Dwie ostatnie sklejki najlepszy efekt estetyczny uzyskują w połączeniu z jasnymi kolorami, np. dąb natura. Lekkie barwy podkreślają naturalny wygląd materiału i piękno forniru.sklejka z dębu sękatego

Sklejka z dębu sękatego nadaje drzwiom naturalny wygląd

Dodatkową kwestią, którą należy rozważyć planując wykończenie drzwi zewnętrznych, jest sposób ułożenia sklejki. Dotyczy ona jednak wyłącznie drzwi płytowych (w przypadku drzwi płycinowych jedynym dostępnym rozwiązaniem jest sklejka prosta o ułożeniu podłużnym). Możliwe są dwa warianty:

 • ułożenie pionowe,
 • ułożenie poziome.

Ten pierwszy oferowany jest w standardzie. Ten drugi to opcja, którą warto poważnie rozważyć jeśli szuka się rozwiązań oryginalnych i atrakcyjnych wizualnie. Niektóre modele drzwi (np. Maverick 601) z poziomym wykończeniem prezentują się naprawdę świetnie.

>>Zobacz też: Drzwi zewnętrzne z dostawką

Transparentna czy kolorowa: jaką farbą pomalować drzwi zewnętrzne?

Kolejny krok to wybór koloru. Dopasowujemy go zarówno do wyglądu elewacji jak i rodzaju sklejki. Oczywiście nie istnieją sztywne wytyczne w tym zakresie, a jedynie wskazówki – wybór koloru zależy w dużym stopniu od preferencji klienta. W najszerszym ujęciu dostępne są dwa rozwiązania:

 • farby transparentne,
 • farby kryjące.

W firmie Barański stosujemy system czteropowłokowy, polegający na impregnowaniu drzwi w oddzielnym procesie, a następnie co najmniej trzykrotnym ich lakierowaniu. Dla wybranych kolorów stosujemy dodatkową warstwę lakierowania. W przypadku farby transparentnej drzwi pokrywane są lazurami dostępnymi w trzynastu kolorach. Zaletą tego rozwiązania jest zachowanie struktury drewna, co podkreśla jego naturalne piękno.

W przypadku farby kryjącej struktura nie będzie równie widoczna. Atutem tego rozwiązania jest natomiast unikalny, dostosowany do indywidualnych upodobań kolor drzwi. Wybór jest bardzo szeroki. Drzwi mogą być wykończone dowolnym kolorem z palety RAL, która w swojej standardowej wersji obejmuje aż 194 barw. Klienci Barański Drzwi najczęściej decydują się na odcienie zieleni, granatu czy szarości, które zazwyczaj dobrze komponują się z elewacją domu.

Inox, kamień, szkło. Elementy dekoracyjne do drzwi zewnętrznych

O finalnym efekcie wykończenia drzwi wejściowych decydują również elementy ozdobne. To różnego rodzaju dodatki, pełniące przede wszystkim funkcję estetyczną, takie jak:

 • “inoxy”, czyli aplikacje ze stali nierdzewnej,
 • kamień,
 • szkło.

Aplikacje inox cieszą się rosnącą popularnością we współczesnym wzornictwie. Stanowią one prosty sposób na nadanie drzwiom nowoczesnego, a zarazem eleganckiego wyglądu. W ofercie Barański inoxy wykorzystywane są w drzwiach linii Modern Plus i Simple Inox. Istnieje możliwość wyboru kształtu aplikacji.element dekoracyjny inoxy do drzwi zewnętrznych

Inoxy to rozwiązanie dla zwolenników nowoczesnej estetyki

Innym ciekawym i estetycznym rozwiązaniem jest kamień wykończeniowy. Wykorzystujemy go w linii Prestige Kamień. Klienci mają do wyboru pięć rodzajów materiału, różniących się m.in. pod względem kolorystyki (m.in. szary piasek, brąz rdzawy, złota patyna). Połączenie odpowiedniego kamienia ze starannie dobraną farbą może przełożyć się na znakomity efekt wizualny.

Funkcje dekoracyjne spełnia również szkło. To rozwiązanie, które stosujemy w linii Prestige Glass. Podobnie jak inoxy nadaje ono drzwiom nowoczesny, elegancki charakter i pozwala na uzyskanie unikalnego wyglądu.

Przy tak dużej liczbie dostępnych wariantów i ich kombinacji wykończenie drzwi zewnętrznych w stylu odpowiadającym estetyce wnętrza, elewacji lub klatki schodowej jest sporym wyzwaniem. Klienci Barański Drzwi nie są jednak zdani na siebie – nasi specjaliści chętnie doradzą, jak wybrać optymalne rozwiązanie dla Twojego domu.

Podobne porady