Drzwi z ukrytą ościeżnicą – montaż drzwi ukrytych w ścianie

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – montaż drzwi ukrytych w ścianie

12.04.2022

Jeśli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania designerskie, to drzwi z ukrytą ościeżnicą aluminiową mogą wzbudzić twoje zainteresowanie. Sprawdź, do jakich wnętrz będą najlepiej pasować.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą brzmią nieco zagadkowo, ale po zapoznaniu się z tematem uznasz, że jest to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Na początku rozwiejemy główną wątpliwość, a mianowicie – gdzie w takim razie jest ościeżnica? Otóż ościeżnica schowana jest w ścianie i dzięki temu jest niewidoczna na pierwszy rzut oka.Drzwi dyskretne to najnowszy trend w aranżacji i wykończeniu wnętrz.Szczególnie warto wziąć je pod uwagę, gdy mieszkanie urządzone jest w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – rozwiązanie dla każdego?

Końcowy efekt montażu ukrytych drzwi jest taki, że jedynym elementem widocznym jest skrzydło drzwi, a wszystkie elementy ościeżnicy są sprytnie zlicowane ze ścianą za pomocą aluminiowej kasety. Można powiedzieć, że drzwi z niewidoczną ościeżnicą tworzą z nią jednolitą powierzchnię. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu możesz zakamuflować przejście z jednego pomieszczenia do drugiego. Gdybyś jeszcze miał wątpliwości, to może przekona cię fakt, że na rynku dostępne są dyskretne drzwi zaprojektowane w taki sposób, że możesz je pomalować lub tapetować według swojego pomysłu.

Montaż drzwi ukrytych w ścianie – ościeżnica i skrzydło drzwi wewnętrznych

Aby zamontować drzwi wewnętrzne na niewidocznej ościeżnicy przede wszystkim trzeba mieć na względzie grubość ścian i ich rodzaj. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w przypadku ściany murowanej.

>>Zobacz też: Kiedy montować drzwi zewnętrzne? Jaki czas jest najlepszy?

Zacznij od zamontowania ościeżnicy

Jeśli odebrałeś mieszkanie od dewelopera i jesteś jeszcze przed pracami wykończeniowymi, to zobaczysz, że otwory drzwiowe są już otynkowane i możesz do nich dobrać dowolny rodzaj ościeżnicy. Ściany w nowym budownictwie są równe, co także nie jest bez znaczenia w przypadku prac montażowych. Kolejne kroki wymagają od ciebie:

  • odpowiedniego przygotowania otworu – zmierz poziom i pion ścian, mając na uwadze grubość wykończenia podłóg;
  • wykonania wrębów za pomocą szlifierki – skuj kilkumilimetrową warstwę tynku, aby mieć miejsce na aluminiowe profile oraz klej;
  • złożenia ościeżnicy – po jednej stronie przykręć aluminiowe profile. Ościeżnica powinna być stabilna, dlatego pomiędzy dwoma belkami zamontuj przynajmniej trzy rozpórki na wewnętrzną szerokość nadproża;
  • przymiarki ościeżnicy do otworu – pomiędzy ścianą a profilem aluminiowym umieść siatkę wzmacniającą i dopasuj ją do szerokości wrębu. Na siatce rozprowadź klej i wyrównaj ościeżnicę, pamiętając o miejscu na materiał potrzebny do wykończenia podłogi;
  • ustabilizowania drzwi – szczelinę pomiędzy ścianą a ościeżnicą wypełnij pianką montażową i odczekaj, aż wyschnie. Następnie ścianę posmaruj klejem, przykręć profile aluminiowe do ościeżnicy w taki sam sposób, jak do poprzedniej strony;
  • prac wyrównawczych – na sam koniec nałóż wyrównującą warstwę kleju na profile i wyrównaj go z powierzchnią ściany.

Montaż skrzydła

Zamocowanie skrzydła drzwiowego jest mniej problematycznym zadaniem niż montaż ościeżnicy. Można nawet powiedzieć, że jest stosunkowe proste dla kogoś, kto już kiedyś montował np. fronty do szafek kuchennych. Oba rodzaje prac są do siebie zbliżone pod kątem trudności ze względu na podobieństwo w budowie zawiasów. Na początek musisz przykręcić zawiasy drzwiowe do skrzydła, po czym skrzydło do ościeżnicy. Jeśli drzwi źle się otwierają, musisz je wyregulować za pomocą wkrętów w zawiasach.

Drzwi dyskretne – spektrum możliwości aranżacyjnych

Standardowe drzwi wewnętrzne nie zawsze sprawdzają się w małych mieszkaniach. Jeśli chcesz optycznie powiększyć wnętrze, drzwi ukryte to idealne rozwiązanie. Dostępne są modele bezprzylgowe, czyli otwierane na zewnątrz lub ze skrzydłem otwieranym do wewnątrz. Ościeżnica w obu przypadkach wykonana jest z aluminium. Oprócz zalet estetycznych drzwi zewnętrzne z ościeżnicą ukrytą mają jeszcze jedną mocną stronę. Dzięki temu, że ich skrzydło jest grubsze, niż tradycyjnych drzwi, bardzo dobrze tłumią hałas.

Kreatywne pomysły na drzwi z ukrytą ościeżnicą

Jednym z ciekawszych rozwiązań architektonicznych są drzwi wysokie do sufitu zamontowane na ościeżnicy bez górnej belki. Takie rozwiązanie optycznie zwiększy małe pomieszczenia. Widać bowiem tylko dwie pionowe krawędzi belki. Ponadto możesz wybrać model drzwi dostępny w dwóch wariantach wykończenia. Jest to rozwiązanie pozwalające na kreatywne podejście do aranżacji wnętrz. Pierwsza opcja to wybór niewidocznych drzwi pokrytych białym lakierem, a druga – bardziej kreatywna – samodzielne zdobienie powierzchni skrzydła tapetą lub farbą. Do wykończenia drzwi możesz także użyć fototapet, paneli ściennych lub lakierowanego szkła.

Barański – szeroka kolekcja drzwi z różnymi rodzajami ościeżnic

W asortymencie Barański Drzwi dostępne są różne konstrukcje skrzydeł drzwi. Klienci mają możliwość wyboru także konkretnej ościeżnicy. Jedną z nowości w ofercie firmy Barański jest ościeżnica bezprzylgowa wykończona szkłem dyskretnym. To ciekawe rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w domach w stylu nowoczesnym, które dzięki niemu zyskają unikatowy charakter.

Podobne porady