Drzwi wewnętrzne: wymiary otworu na drzwi i montaż ościeżnicy

Drzwi wewnętrzne: wymiary otworu na drzwi i montaż ościeżnicy

15.02.2022

Drzwi wewnętrzne: wymiary otworu i montaż. Jak się do tego przygotować?

Istnieje wiele czynników, które trzeba uwzględnić, montując drzwi wewnętrzne. Wymiary otworu w murze oraz prawidłowe założenie ościeżnicy nierozerwalnie łączą się ze sobą. Poznaj zasady pomiaru i upewnij się, że wszystko wykonujesz poprawnie!

Wymiana drzwi wewnętrznych nie wydaje się szczególnie skomplikowana. Wystarczy porównać wymiary ościeżnicy oraz rozstaw zawiasów w obecnym skrzydle drzwi. Potem pozostaje przytwierdzić zawiasy do nowego skrzydła drzwiowego, zawiesić je na ościeżnicy i gotowe! Zadanie robi się odczuwalnie trudniejsze, kiedy trzeba wpasować komplet drzwi i futrynę w sam otwór montażowy. W takich przypadkach niezbędna staje się pomoc kompetentnych fachowców.

Wymiary drzwi wewnętrznych a otwór drzwiowy – najważniejsze zależności

Drzwi zewnętrzne są zawsze szersze od pozostałych w domu/mieszkaniu. Dlatego otwory na drzwi wewnętrzne i zewnętrzne będą zauważalnie się różnić. Wymiary otworu w ścianie uzależnione są od:

 • grubości ściany;
 • modelu drzwi (wysokość i szerokość skrzydła);
 • rodzaju ościeżnicy (listwy maskujące nie mają tu znaczenia);
 • wymogów prawa budowlanego.

Każde drzwi na wymiar lub z katalogu opisuje szereg parametrów. To nie są wielkości równoważne z wymiarem otworu montażowego! U producenta drzwi napotkasz na takie pojęcia, jak:

 • wymiary w świetle ościeżnicy;
 • rozmiary skrzydła drzwiowego;
 • wymiary drzwi z ościeżnicą.

Mylne stosowanie różnych wielkości szybko prowadzi do kosztownych pomyłek. Niezwykle istotne jest mierzenie otworu oraz drzwi wewnętrznych z dokładnością co do milimetra. To samo dotyczy ościeżnic.

Regulacje prawne odnośnie do szerokości i wysokości drzwi pokojowych

Współczesne budownictwo mieszkaniowe musi spełniać inne wymogi niż w przeszłości. Najmniejsza dopuszczalna wysokość drzwi wewnętrznych to dokładnie 200 cm. Z kolei szerokość drzwi ustalono na minimum 80 cm. Obecnie dużą popularnością cieszą się skrzydła o szerokości 100 cm. Natomiast w starszym budownictwie stosowano drzwi węższe, na przykład przy wejściu do pomieszczeń gospodarczych czy łazienki. Dlatego w naszej ofercie wciąż posiadamy drzwi drewniane mające 70 cm albo i 60 cm szerokości.

>>Zobacz też: Wykończenie drzwi wewnętrznych Barański Premium

Drzwi wewnętrzne – wymiary otworu z uwzględnieniem ościeżnicy

Rodzaj futryny bezpośrednio wpływa na szerokość i wysokość otworu drzwiowego. Ościeżnica regulowana wymaga nieco mniej miejsca niż stała, która ma 6 lub 10 cm szerokości. Podstawowe zasady są całkiem proste do zapamiętania:

 • szerokość otworu montażowego z ościeżnicą regulowaną musi być o 8 cm większa niż skrzydła;
 • dla ościeżnic stałych potrzeba otworu szerszego o 11–11,5 cm od szerokości samych drzwi wewnętrznych;
 • wysokość otworu w ścianie dla drzwi z ościeżnicą regulowaną musi być o 6–7,5 cm większa;
 • dla ościeżnic stałych potrzeba otworu wyższego o 7,5–9 cm od drzwi wewnętrznych.

Standardowe wymiary otworów drzwiowych

Przykładowy rozmiar drzwi 80 oznacza, że ich skrzydło ma 80 cm szerokości. Wobec tego szerokość otworu w murze powinna wynosić przynajmniej 88 cm. Jeżeli decydujesz się na typowe drzwi jednoskrzydłowe z ościeżnicą stałą, wtedy wymiary otworu powinny wynosić 91 cm szerokości oraz ok. 208 cm wysokości. Drzwi o szerokości 70 cm zamontujesz w otworze o wymiarach 78–81 na 206–209 centymetrów, w zależności od wybranej futryny.

>>Zobacz też: Jaki otwór pod drzwi 80-ki? Montaż drzwi wewnętrznych

Co, jeśli chcesz zamontować znacznie szersze drzwi dwuskrzydłowe? Wciąż potrzebujesz porównywalnej przestrzeni na stolarkę otworową. Patrzysz na wymiary drzwi w ościeżnicy, a następnie dodajesz do nich po ok. 2 cm na tzw. luz montażowy – ta zasada pozostaje niezmienna. Łączna szerokość skrzydeł zwykle wynosi maksymalnie 240 centymetrów.

Drzwi wewnętrzne – wymiary otworu. Przygotowanie otworów do montażu

Otwór w ścianie należy mierzyć kilkukrotnie. Z reguły podaje się najmniejszy uzyskany wynik, ale zawsze warto mieć zapisane wszystkie rezultaty. Wymiary powinny być ustalane według poniższego schematu:

 • pomiar wysokości – w trzech miejscach, do nadproża włącznie;
 • pomiar szerokości – w minimum sześciu punktach, umieszczonych na różnej wysokości;
 • pomiar grubości – określany za pomocą belek pionowych i poziomych.

Ewentualne zmniejszenie otworu nie przysparza większych trudności. Problem pojawia się, gdy jest on za mały – zmiany w ścianach działowych zrobisz wedle własnego uznania i potrzeby. Skucie fragmentu ściany nośnej wymaga jednak dokładnej inspekcji i pozwolenia z urzędu. Natomiast dokładny pomiar drzwi wykonuje producent, a wszelkie potrzebne informacje znajdziesz w katalogu.

Założenie drzwi wewnętrznych sprawia za dużo kłopotów? Wybierz opcję z montażem w firmie Barański drzwi!

Kiedy masz już wymiary potrzebne do prac montażowych, wybór drzwi wewnętrznych powinien być znacznie łatwiejszy. Od razu wiesz, czy możesz zamawiać jeden ze standardowych modeli, czy też upatrzony model trzeba będzie modyfikować. W firmie Barański drzwi realizujemy projekty na indywidualne zamówienie. Podoba Ci się ekskluzywna linia drzwi wewnętrznych Baron, ale wymiary otworów pod drzwi w twoim mieszkaniu odbiegają od ogólnie przyjętych standardów? Żaden problem! Przyjedziemy, pomierzymy, a na koniec dostarczymy ci idealnie dopasowany produkt!

Katalogi Barański Optimo i Barański Premium zawierają niezwykle różnorodne drzwi wewnętrzne. Wymiary otworu pozostawionego przez dewelopera to żadne wiążące ograniczenie. Warto wziąć pod uwagę własne oczekiwania, a kwestie techniczne rozwiązać w dalszej kolejności. To samo dotyczy wymiarów drzwi wejściowych oraz wymiarów drzwi zewnętrznych. Wybierając drzwi, należy kierować się ich wyglądem i funkcjonalnością, a niekoniecznie katalogową wielkością.

Podobne porady