Drzwi wewnętrzne Barański Optimo. Jakie są zalety ich konstrukcji?

Drzwi wewnętrzne Barański Optimo. Jakie są zalety ich konstrukcji?

01.02.2021

Ramiakowe czy płytowe? To podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, planując zakup drzwi. Ten dylemat dotyczy konstrukcji skrzydła. W wariancie ramiakowym jest ono zbudowane z ramy złożonej z dwóch pionowych i dwóch poziomych belek. To obramowanie, wykonane z drewna lub płyty MDF, wypełnione jest płycinami HDF, przeszkleniami lub kasetonami – albo kombinacją tych elementów.

Zupełnie inaczej wygląda konstrukcja płytowa. Ramiak z wypełnieniem z obu stron pokryty jest płytami MDF lub HDF, które nadają drzwiom jednolity wygląd. Różnica między oboma wariantami skrzydeł dostrzegalna jest już na pierwszy rzut oka. Bardziej szczegółowo na temat konstrukcji drzwi rozpisywaliśmy się w osobnym artykule Konstrukcja i rodzaje drzwi zewnętrznych. Co musisz o nich wiedzieć?. W niniejszym tekście chcemy skupić się na tym, jak zbudowane są drzwi Barański Optimo.

Drzwi wewnętrzne Barański Optimo: estetyka i solidność

Barański Optimo to drzwi wewnętrzne wykonane w konstrukcji ramowej. Ich skrzydła składają się z pojedynczych elementów, które są oddzielnie okleinowane, a następnie składane w jedną całość. Zastosowanie technologii ramiakowej daje znacznie większe możliwości pod względem designu niż technologia płytowa. Ta ostatnia pozwala właściwie tylko na frezowanie płyt pokrywających skrzydło z obu stron. Tymczasem w skrzydle płycinowym można tworzyć szeroką gamę wzorów, co zwiększa atrakcyjność wizualną drzwi.

Wynika to z samej „logiki” konstrukcji. W drzwiach ramiakowych, takich jak Barański Optimo, zewnętrzna rama stanowi swoisty stelaż dla całego skrzydła. Wypełnienie tworzone jest z elementów drewnopochodnych lub szkła, co pozwala na uzyskanie rozmaitych efektów estetycznych. Warto zaznaczyć, że płyciny cechują się mniejszą grubością niż rama drzwi. Stąd też pojawia się wrażenie „zagłębienia” wewnętrznej części skrzydła.

Wytrzymała konstrukcja Optimo – drewniany rdzeń zamiast płyty MDF

Drzwi różnią się nie tylko pod względem technologii konstrukcji, ale również zastosowanych materiałów. W przypadku drzwi ramiakowych standardem są płyty MDF, których większość producentów używa jako tworzywa dla ram. Nie jest to rozwiązanie złe, ale trudno nazwać je idealnym. Dlatego w drzwiach Optimo zastosowaliśmy znacznie solidniejszą, autorską technologię: tworzymy ramę z własnej, opatentowanej konstrukcji z rdzeniem drewnianym.ramiak drewniany

W drzwiach Barański Optimo zastosowaliśmy autorską konstrukcję z drewnianym rdzeniem

Drewno jest materiałem bardziej sztywnym niż płyty z materiałów drewnopochodnych. Wykorzystanie go w konstrukcji skrzydła zmniejsza ryzyko wypaczania się drzwi w dłuższym okresie ich użytkowania. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu udało nam się zwiększyć o ponad 50 proc. wytrzymałość skrzydeł drzwiowych Barański Optimo na zginanie. Dodatkowo zastosowanie drewna przełożyło się na wyższą o ok. 200 % sztywność drzwi Optimo w porównaniu z tradycyjnymi ramiakami z MDF. Oba wyniki potwierdzone zostały badaniami laboratoryjnymi.

Wytrzymałe płyciny o zwiększonej grubości

Poza ramą skrzydło tworzą płyciny. Również w tym obszarze producenci mają pole do popisu, choć niektóre firmy wybierają drogę na skróty. My jednak nie godzimy się na kompromisy jakościowe. Projektując drzwi wewnętrzne Barański Optimo, postanowiliśmy zadbać o zwiększoną wytrzymałość i stabilność konstrukcji skrzydła. Dlatego zastosowaliśmy płyciny o podwyższonej grubości w zakresie od 6 mm do 22 mm. Dzięki temu drzwi Optimo są nie tylko bardziej stabilne, ale również skuteczniej tłumią dźwięki. Przekłada się to na wyższy komfort ich użytkowania i zmniejsza narażenie domowników na niepożądane hałasy.

Solidna okleina, wodoodporny klej, wilgocioodporna ościeżnica i inne zalety drzwi Optimo

Poza wysokiej jakości konstrukcją drzwi Barański Optimo wyróżniają się szeregiem innych parametrów i rozwiązań, które zwiększają ich trwałość oraz walory użytkowe. Jednym z nich jest gruba i wytrzymała okleina. Do jej montażu wykorzystaliśmy wodoodporny klej poliuretanowy, który praktycznie całkowicie eliminuje ryzyko oklejania się folii od skrzydła lub ościeżnicy. Ta ostatnia w drzwiach Barański Optimo oferowana jest w wersji wilgocioodpornej, co chroni drzwi przed działaniem wody i pary wodnej w takich pomieszczeniach jak np. łazienki.przekroj - MODERN-1

W skrzydłach drzwi Optimo zastosowaliśmy pogrubione płyciny i 6-milimetrowe szkło VSG

Dużą wagę przyłożyliśmy także do okuć. Zadbaliśmy o komponenty wysokiej jakości, które wyróżniają się nie tylko efektownym wyglądem, ale również solidnością oraz wygodą montażu i użytkowania. Z dbałością podeszliśmy również do szklanych elementów wypełnienia ramy. Używamy wyjątkowo grubego, 6-milimetrowego szkła VSG, gładkiego z obu stron. Finalny efekt naszych starań to produkt, z którego jesteśmy dumni!

Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach drzwi Barański Optimo? Kliknij TUTAJ

Podobne porady