Drzwi ukryte w ścianie – jak wybrać takie drzwi wewnętrzne?

Drzwi ukryte w ścianie – jak wybrać takie drzwi wewnętrzne?

08.03.2022

Drzwi ukryte w ścianie stają się coraz bardziej popularne. Zastanawiasz się, czy warto postawić na takie rozwiązanie? Sprawdź, jakie możliwości w aranżacji wnętrz dają prawie niewidoczne drzwi!

Drzwi zlicowane ze ścianą dobrze sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, jednak i miłośnicy klasyki chętnie stawiają na takie rozwiązanie. Na czym polega ich wyjątkowość? Na tym, że granica między drzwiami a ścianą ulega zatarciu, a skrzydło drzwiowe wtapia się w ścianę. Brzmi ciekawie? Zobacz, jak wygląda to w praktyce.

Drzwi ukryte w ścianie – z jakich rozwiązań możesz skorzystać?

Jak ukryć w drzwi w ścianie? Możesz je pomalować lub okleić tapetą tak, aby stapiały się ze ścianą. Najważniejsza pozostaje jednak ościeżnica aluminiowa, którą trzeba sprytnie ukryć w ścianie. Jak uporać się z tym zadaniem?

Drzwi z ukrytą ościeżnicą

Montaż ościeżnicy ukrytej w ścianie nie jest trudnym zadaniem, musisz jednak wcześniej odpowiedzieć na kilka pytań.

Te najważniejsze dotyczą:

  • wymiarów drzwi;
  • materiały, z jakiego wykonana jest ściana;
  • rodzaju materiału, jakim ma mają być pokryte drzwi;
  • kierunku, w jakim mają się otwierać drzwi. Masz do wyboru wersję bezprzylgową (otwieraną na zewnątrz) lub wersję z odwrotną przylgą (otwieraną do wewnątrz).

Pamiętaj, że to innowacyjne rozwiązanie wymaga idealnego dopasowania kolorów i rozmiarów. Zanim zaczniesz określać, jak ma wyglądać skrzydło drzwi, dokonaj dokładnych pomiarów. Drzwi szyte na miarę to brak szczelin i problemów z domykaniem drzwi, a to jest sprawą bardzo ważną w każdym wnętrzu.

Drzwi ukryte w ścianie a montaż ościeżnicy

Gdy znasz odpowiedzi na powyższe pytania, możesz przystąpić do procesu montowania ościeżnicy. Na jego przebieg wpływa przede wszystkim rodzaj ściany. Co musisz wiedzieć? Przede wszystkim pamiętaj, że w przypadku ukrytych drzwi ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany. Jej minimalna grubość to 10 cm. Ważną kwestią jest też to, aby ściany były idealnie proste, co w starym budownictwie może się okazać sporym wyzwaniem.

Sama ościeżnica ma nieskomplikowaną budowę i składa się z:

  • dwóch pionowych belek;
  • stojaków;
  • nadproża;
  • aluminiowych profili, umożliwiających osadzenie ościeżnicy w ścianie.

Jeśli masz ściany murowane, musisz wykonać tzw. wręby, dopasowane głębokością i szerokością do profili i futryny. Jeśli masz ścianki gipsowo-kartonowe, przykręcisz ją do aluminiowego stelaża, a następnie wypełnisz szczeliny między nimi pianką montażową. Dopiero po wykonaniu tych czynności możesz przykręcić pływy gipsowo-kartonowe.

Drzwi ukryte w ścianie w aranżacji wnętrz

Chcesz postawić na drzwi ukryte w ścianie? Sprawdź, w jakich przypadkach będzie to najlepsze rozwiązanie.

Do jakiego stylu pasują takie drzwi?

Jeszcze nie tak dawno dyskretne drzwi pojawiały się w biurach oraz obiektach użyteczności publicznej. Dziś coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych domach, w których przestrzeń i funkcjonalność to podstawa.

Ukryte drzwi to ciekawy sposób dla każdego, kto chce urządzić mieszkanie w niebanalny sposób. Od standardowych drzwi różni je tylko ukryta ościeżnica. To, w jakim stylu wykonane będzie skrzydło, zależy już tylko od twoich potrzeb i preferencji. Drzwi wtopione w ścianę najlepiej radzą sobie jednak w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Pamiętaj, że są one niewidoczne, nie zakłócą zatem żadnej aranżacji.

Kiedy warto postawić na drzwi z ościeżnicą ukrytą?

Ukryte w ścianie drzwi możesz też montować w tych pomieszczeniach, w których jest dość ciasno. Pamiętaj, że takie drzwi umożliwiają otwieranie skrzydła pod kątem 180 stopni, co w małych mieszkaniach często jest wielkim walorem.

Masz maleńką sypialnię? Jeśli ukryjesz w białej ścianie białe drzwi zyskasz ciekawy efekt i optycznie powiększysz wnętrze. Rozwiązanie takie sprawdzi się również wtedy, gdy decydujesz się na drzwi sięgające aż do sufitu, lub gdy marzysz o funkcjonalnym przedpokoju, wolnym od uskoków w ścianach.

Kiedy lepiej postawić na standardowe drzwi wewnętrzne? Wtedy, gdy zależy ci na przytulnym wnętrzu, w którym ma panować rodzinna atmosfera. Tu klasyczna futryna i drzwi z dekoracyjnymi przeszkleniami będą lepszym rozwiązaniem.

Drzwi ukryte w ścianie w ofercie Barański Drzwi

Jeśli chcesz postawić na drzwi wewnętrzne ukryte w ścianie, a zależy ci na trwałości i wysokiej jakości, możesz skorzystać z oferty firmy Barański Drzwi. Możesz postawić na montaż drzwi przesuwnych, w przypadku których skrzydła drzwi ukryte są w ścianie, lub zdecydować się na drzwi z ukrytą ościeżnicą.

Na ostateczny wygląd drzwi wpłynie też klamka. Na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze tego elementu? Prosta, nowoczesna forma to podstawa. Lekka klamka Verbena, geometryczna Cube Q lub idealnie pasująca do gładkich drzwi Azalia to tylko wybrane modele, na które warto postawić.

Jakie skrzydło wybrać w tym drugim przypadku? Jeśli stawiasz na minimalizm, wybierz takie drzwi, które będą niemal niewidoczne. Wystarczy, że kolorystycznie dopasujesz drzwi do ściany i wybierzesz model, który się w nią wtopi. Wybierz drzwi bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami. Jeśli wnętrze chcesz uatrakcyjnić eleganckim i lekkim wzorem, postaw na model Baron A.9. Wolisz styl minimalistyczny? Postaw na białe drzwi Grand A Barański Premium. A jeśli chcesz dopasować nowoczesne drzwi do tapety, postaw na model Barcelona B.5 ze strukturą RAL.

Drzwi, które pozostają niewidoczne dla oka, świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. To niebanalne rozwiązanie daje wiele możliwości, dzięki czemu wykończenie wnętrza w oryginalny sposób stanie się łatwiejszym zadaniem.

Podobne porady