Drzwi przylgowe – jak wyglądają?

Drzwi przylgowe – jak wyglądają?

15.02.2022

Drzwi przylgowe to termin, który dla wielu osób zabrzmi bardzo zagadkowo. Ten tradycyjny model znajduje się w prawie każdym domu i od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych drzwi. Zobacz, czym się charakteryzują drzwi przylgowe!

Drzwi to ważny element każdego mieszkania. Pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale muszą też być bardzo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Drzwi zewnętrzne będą się znacznie różnić od drzwi wewnętrznych, choćby tym, że ich zabezpieczenia muszą być na zdecydowanie wyższym poziomie. Obecnie największą popularnością cieszą się drzwi przylgowe i bezprzylgowe.

Drzwi przylgowe – jak wyglądają?

Drzwi przylgowe to najczęściej spotykany model w domach. Charakteryzują się wcięciem, które zachodzi na ościeżnicę. Krawędź takich drzwi jest wysunięta i razem ze ścianą nie tworzy równej płaszczyzny. Ten rodzaj drzwi znajdziesz w każdym sklepie. Modele przylgowe bardzo dobrze sprawdzają się mieszkaniach urządzonych w tradycyjnym stylu. Wystające skrzydło dodaje pomieszczeniu klasycznej elegancji.

Drzwi bezprzylgowe – charakterystyka

Można powiedzieć, że drzwi bezprzylgowe są przeciwieństwem drzwi przylgowych. Ich najważniejszą cechą jest brak charakterystycznej przylgi, która nachodzi na ościeżnicę i zakrywa jej część. Po zamknięciu drzwi powierzchnia między nimi a ścianą jest równa. Modele bezprzylgowe często wyposażone są w zawiasy, które stają się niewidoczne, gdy zamkniesz drzwi. Drzwi bezprzylgowe najczęściej widywane są w mieszkaniach o nowoczesnej aranżacji.

Czym się różnią drzwi przylgowe od bezprzylgowych?

Wybór drzwi ważny jest w kontekście zachowania spójnej aranżacji mieszkania. Czasem decyzja może być trudna, dlatego powinieneś zapoznać się z wadami i zaletami obu tych rozwiązań. Dzięki temu zdecydujesz, jakie drzwi będą dla ciebie bardziej odpowiednie – przylgowe czy bezprzylgowe. Będziesz też wiedział, czym się różnią.

Drzwi przylgowe – jakie mają zalety i wady?

Nie bez powodu ten rodzaj drzwi jest tak popularny. Modele bezprzylgowe mają kilka istotnych zalet:

 • zapewniają ci bardzo dobry dostęp do zawiasów, co pozwala w łatwy sposób wyregulować wysokość drzwi;
 • ich oferta jest bardzo szeroka;
 • istnieje duża liczba kolorów i wzorów do wyboru;
 • są łatwe w montażu;
 • to najlepszy wybór do klasycznie urządzonych pomieszczeń;
 • przylga może być zdobiona, co zwiększa walory dekoracyjne pomieszczenia, w którym się znajduje;
 • są tańsze od drzwi bezprzylgowych;
 • w dużej liczbie modeli krawędź skrzydła jest elegancko udekorowana.

Drzwi z przylgą mają też jednak pewne wady:

 • dla niektórych klasyczny wygląd może być minusem;
 • zawiasy są widoczne, co może psuć wrażenia estetyczne;
 • jeżeli masz w domu dzieci, to musisz uważać, żeby nie przytrzasnęły sobie w nich dłoni.

Zalety i wady drzwi bezprzylgowych

Drzwi bezprzylgowe są często nazywane bezfelcowymi. Oto ich zalety:

 • jeśli ich kolor będzie taki sam, jak kolor ściany, to nie będą się rzucać w oczy;
 • można łatwo utrzymać je w czystości;
 • mają niewidoczne zawiasy;
 • są bardziej minimalistyczne (chociaż dla niektórych to może być wada);
 • są bezpieczne dla dzieci, ponieważ minimalizują możliwość przytrzaśnięcia palców;
 • możesz je wyposażyć w zamek magnetyczny, który zredukuje dźwięk trzaskających drzwi.

Wśród wad trzeba wymienić:

 • cenę, która jest dużo wyższa w porównaniu do drzwi przylgowych;
 • fakt, że samodzielny montaż drzwi może być zbyt wymagający dla początkującego, możesz być zmuszony do wezwania fachowca;
 • stosunkowo małą dostępność w sklepach, nie ma też dużego wyboru wzorów.

Gdzie sprawdzają się drzwi przylgowe?

Jeżeli twój dom urządzony jest w tradycyjnym stylu, drzwi przylgowe będą najlepszym wyborem. Doskonale będą wyglądały jako drzwi prowadzące do eleganckiego salonu, zwłaszcza jeśli wybierzesz odpowiednią wersję kolorystyczną, która będzie współgrać z kolorem mebli. Drzwi przylgowe będą też dobrym wyborem do sypialni. Wersja przylgowa ma dobre właściwości akustyczne, co pozwoli na niezakłócony sen. Dzięki mniejszej masywności ten rodzaj drzwi nadaje pomieszczeniom pewnej optycznej łagodności. Jeżeli masz garaż, który połączony jest z mieszkaniem, drzwi prowadzące do niego też powinny być przylgowe, ponieważ lepiej wytłumią dochodzące z niego hałasy.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o wyborze drzwi?

Pamiętaj, że drzwi wejściowe różnią się od wewnętrznych. W domach jednorodzinnych najczęściej spotykane są drzwi wejściowe przylgowe. Bezprzylgowe stosowane są właściwie tylko w blokach mieszkalnych. Drzwi zewnętrzne przylgowe mają często dużo zdobień, dlatego są chętniej wybierane. Standardowy rozmiar skrzydeł drzwi wynosi od 60 do 100 centymetrów szerokości i około 200 centymetrów wysokości. Drzwi wejściowe mogą być wykonane z metalu lub drewna – są to najczęściej wybierane materiały. Wewnątrz domów dominuje drewno, które często połączone jest ze szkłem.

Drzwi przylgowe w ofercie Barański

Firma Barański zadbała o to, by miłośnicy klasycznych aranżacji znaleźli coś dla siebie. W ofercie znajdują się drzwi przylgowe, które wykonane zostały z najwyższą starannością i dbałością o każdy detal. Takie drzwi świetnie wpiszą się w mieszkania zaaranżowane w stylu tradycyjnym, retro i glamour. Drzwi wykonane zostały z najwyższej jakości materiałów, które gwarantują ich wieloletnie użytkowanie. Dzięki dużej różnorodności będziesz mógł dobrać drzwi, które pasować będą do wystroju wnętrza twojego mieszkania. Najnowocześniejsze rozwiązania, które wykorzystywane są przy produkcji drzwi, zapewniają funkcjonalność i wygodę ich użytkowania.

Drzwi powinny współgrać z resztą aranżacji mieszkania. Drzwi przylgowe to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody i będzie cieszyła twoje oko przez wiele lat. Na pewno nie będziesz żałował decyzji o ich zakupie!

Podobne porady