Drzwi przesuwne w ścianie – czy warto je wybrać?

Drzwi przesuwne w ścianie – czy warto je wybrać?

08.03.2022

Drzwi przesuwne w ścianie nie są nowym rozwiązaniem na rynku aranżacji wnętrz, ale w ostatnich latach stają się szczególnie popularne. Niegdyś były wybierane tylko do wąskich lub niewielkich pomieszczeń, dziś można znaleźć je niemal wszędzie. Dlaczego?

Pierwszym zastosowaniem drzwi przesuwnych są oczywiście wnętrza, w których miejsca jest naprawdę niewiele. Tradycyjne skrzydło drzwi wymaga przestrzeni i praktycznie uniemożliwia funkcjonalne wykorzystanie części pomieszczenia za nim. W przypadku bardziej przestronnych powierzchni ten problem nie istnieje, ale i tak odpowiednie drzwi przesuwne pozwolą podkreślić aranżację lub optycznie powiększyć pomieszczenie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że takie rozwiązanie optycznie powiększy pokój. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie drzwi przesuwne w ścianie oraz na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupów!

Zalety drzwi przesuwnych

 • Funkcjonalność – takie drzwi nie tylko są po prostu wygodniejsze w użytkowaniu niż klasyczne systemy drzwiowe z ościeżnicą, ale też znacznie lepiej będą pasować do jasnych i swobodnych aranżacji.
 • Większe możliwości montażowe – drzwi chowane w ścianie musisz zaplanować już na etapie stawiania ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub murowanej. Ukrycie systemów odpowiedzialnych za obsługę prowadnic wymaga konkretnych i daleko idących przeróbek. Jeśli postanowisz zmienić drzwi wewnętrzne, np. w trakcie remontu, skrzydło drzwiowe przesuwne chowanie w ścianie może być problematycznym wyborem. Na szczęście do wyboru masz także drzwi naścienne, które możesz zamontować na dosłownie każdym etapie budowy. Wystarczy, że dobierzesz odpowiedni system oraz drzwi, które będą pasowały do otworu drzwiowego.
 • Zastosowanie jako ścianka działowa – to świetny wybór tam, gdzie chcesz podzielić pomieszczenia, ale zależy ci na możliwości wyboru, czy przestrzeń w danej chwili ma być otwarta, czy zamknięta. To rozwiązanie odpowiednie do otwartych kuchni czy kącików roboczych, gdy z jakiegoś powodu chcesz zachować prywatność lub odizolować domowników od zapachów czy hałasów.
 • Bezpieczeństwo – takie drzwi nie są narażone na trzaskanie czy przeciąg. Możesz też wybrać modele ze zwolnieniem lub tzw. cichą blokadą, jeśli chcesz zadbać o komfort swój i domowników.

>>Zobacz też: Drzwi rozsuwane do kuchni. Montaż drzwi przesuwnych

Wady drzwi przesuwnych

 • Słaba izolacja akustyczna – niestety, drzwi przesuwne chowanie w ścianie są osadzone na prowadnicach, które nie są równie szczelne, jak klasyczna futryna. To oznacza, że nie będzie to dobry wybór do pomieszczenia, które chcesz maksymalnie odizolować od dźwięków zewnątrz.
 • Problemy wynikające z nieodpowiedniego montażu – sposób działania systemów skrzydeł przesuwnych powoduje, że niewłaściwy montaż może przyczynić się do wadliwego działania całej konstrukcji. W efekcie oznacza to, że prędzej czy później korzystanie z takich drzwi stanie się utrudnione lub wręcz niemożliwe. Zamontowanie drzwi przesuwnych zleć specjaliście, który zadba o to, żeby wszystko było tak, jak należy.

Przykładowe zastosowania drzwi przesuwnych w ścianie i naściennych

Garderoba

Jeśli masz lub planujesz garderobę w sypialni, dobrze wiesz, że odpowiednie zaaranżowanie pomieszczenia nie jest łatwe. Musisz pogodzić ilość miejsca w pomieszczeniu z jego funkcjonalnością – w przypadku standardowych drzwi nie tylko potrzebujesz wygospodarować miejsce, które pozwoli na ich otwarcie, ale też pogodzić się z niedogodnościami w postaci np. zablokowanego przejścia. Nic dziwnego, że w tym miejscu niemal zawsze stosowane są drzwi ukryte w ścianie.

Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne – otwarte skrzydło nie wymaga dodatkowej przestrzeni w przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi. Pamiętaj jednak, że konieczna jest do tego ściana o odpowiedniej długości. Zwróć też uwagę, że jeśli system drzwi ma być chowany w ścianie, takie rozwiązanie musisz wybrać już na etapie planowania garderoby. W przeciwnym razie, jeśli ściany działowe są już gotowe, pozostanie ci wybór drzwi przesuwnych naściennych.

Nowoczesne aranżacje wnętrz

Jeśli planujesz stworzenie minimalistycznych wnętrz, odpowiednie drzwi przesuwne w ścianie będą świetnym rozwiązaniem! Nie tylko eliminujesz w ten sposób kłopotliwą estetycznie futrynę, ale też pozbywasz się progu i możesz wybrać drzwi o naprawdę bardzo prostej, wręcz płaskiej bryle. Takie rozwiązanie świetnie podkreśli charakter pomieszczenia – bez obniżenia jego funkcjonalności czy zmniejszenia ilości miejsca do zagospodarowania.

Wąskie przejścia i pomieszczenia

Schowek, spiżarnia czy korytarz – to miejsca, w których przestrzeń jest bardzo ograniczona lub chcemy wykorzystać ją w możliwie największym stopniu. Montaż drzwi przesuwnych, jeśli jest możliwy, w takim wypadku nie tylko znacznie poprawi funkcjonalność pomieszczenia (jest to szczególnie istotne właśnie w przypadku korytarzy), ale też zwiększy ilość dostępnego miejsca. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pozwoli to np. na wyeliminowanie problemu blokujących się skrzydeł, jeśli dwie pary drzwi są ułożone prostopadle blisko siebie.

Mieszkania osób z niepełnosprawnościami

Osoby jeżdżące na wózku czy nawet poruszające się o kulach doskonale wiedzą, jakim problemem mogą być drzwi otwierane w tradycyjny sposób. W przypadku tych pierwszych ogromny problem stanowią też futryny, które uniemożliwiają swobodne przejechanie wózkiem. Montaż drzwi przesuwnych w ścianie pozwala wyeliminować ten problem – brak progu futryny pozwoli na swobodne poruszanie się wózkiem po domu czy mieszkaniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi rozsuwanych?

 • Wykończenie – drzwi przesuwne pod tym kątem niewiele różnią się od zwykłych. Jeśli chcesz zamontować drzwi przesuwne np. w kuchni, gdzie podczas gotowania będzie unosić się para wodna, wybierz takie, które są odporne na wilgoć.
 • Miejsce – weź pod uwagę, czego dokładnie oczekujesz od drzwi. Jeśli potrzebna ci dobra izolacja akustyczna lub zatrzymanie wilgoci w pomieszczeniu, systemy przesuwne mogą się tutaj nie sprawdzić. W przypadku łazienki wilgoć może destrukcyjnie działać na system przesuwny, a jeśli wybierzesz model naścienny – wilgoć czy woda niemal na pewno będą wydostawały się poza obręb pomieszczenia. Mało które modele drzwi pasują do każdego wnętrza.
 • Wymiary – są istotne nie tylko ze względu na dopasowanie skrzydła do otworu drzwiowego, ale też wygospodarowanie miejsca na zamontowanie systemu prowadnicy.
 • System drzwi przesuwnych – to od niego zależy, jak będą działać drzwi. Do wyboru masz m.in. rolki, wózki jezdne czy szyny.
 • Konstrukcja ściany – jeśli nie masz pewności, czy zamontowanie drzwi przesuwnych jest możliwe na twojej ścianie, zwróć się do fachowca z prośbą o poradę. Ściana musi być wystarczająco wytrzymała, by utrzymać ciężar drzwi wraz z systemem prowadnic.

Drzwi przesuwne w ścianie to nowoczesne rozwiązanie, które idealnie nadaje się do przestronnych aranżacji, ale i pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca.

Drzwi przesuwne w ścianie w ofercie Barański Drzwi – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie

W ofercie Barański Drzwi znajdziesz pełną gamę rozwiązań z systemów drzwi przesuwnych. Do twojej dyspozycji oddajemy zarówno mechanizmy wewnątrzścienne, jak i naścienne. Oprócz tego do wyboru masz także modele jedno- oraz dwuskrzydłowe. Takie zróżnicowanie oferty pozwoli ci wybrać rozwiązanie, które będzie najlepiej pasowało do twojego pomieszczenia. Zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, czy wybrane przez ciebie skrzydło możesz zastosować w formie drzwi przesuwnych!

Podobne porady