Drzwi prawe, lewe – które wybrać?

Drzwi prawe, lewe – które wybrać?

15.02.2022

Drzwi prawe, lewe? Przed tym wyborem stanie każdy, kto wykańcza mieszkanie. Może się wydawać, że drzwi to tylko design, jednak ich charakterystyka techniczna również jest bardzo ważna. Zobacz, jak kierunek otwierania drzwi wpłynie na aranżację i wygodę twojego mieszkania!

Drzwi mają duży wpływ nie tylko na wystrój mieszkania, ale i jego funkcjonalność. Odpowiedź na pytanie, w którą stronę powinny otwierać się drzwi, nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Zanim dokonasz zakupu, powinieneś znać już cały rozkład pomieszczenia. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której twoje drzwi będą otwierały się na szafkę lub komodę. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak rozpoznać, czy drzwi są lewe, czy prawe.

Jak rozpoznać, czy drzwi są lewe, czy prawe?

Kierunek otwierania lewy, prawy – jak możesz to szybko sprawdzić? Stań przed nimi tak, aby otwierały się w twoją stronę. Musisz zwrócić uwagę na zawiasy. Jeżeli znajdują się one po twojej prawej stronie, masz do czynienia drzwiami prawymi. Lewe drzwi poznasz po tym, że zawiasy będą widoczne właśnie z tej strony. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł wybrać najlepszy produkt do twojego mieszkania.

Drzwi prawe czy lewe – które powinieneś wybrać?

Jest to sprawa bardzo indywidualna, ponieważ wszystko zależy od umeblowania twojego mieszkania. Drzwi powinny otwierać się tak, aby ich używanie było komfortowe. Zwróć uwagę na to, jak rozmieszczone są twoje włączniki światła. Najczęściej znajdują się one w pobliżu drzwi. Skrzydło otwierane w ich stronę zablokuje możliwość zapalenia światła. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania kierunku otwierania drzwi:

 • jeśli częściej podchodzisz do drzwi z prawej strony, powinieneś zdecydować się na drzwi lewe. Pozwoli to na swobodne poruszanie się po mieszkaniu, ponieważ klamka będzie znajdować się bliżej ciebie;
 • weź pod uwagę to, jakie elementy znajdują się po drugiej stronie drzwi. Kierunek ich otwierania nie może narazić innych części wystroju na uszkodzenia;
 • skrzydło drzwi nie powinno blokować się przy otwieraniu.

Na zewnątrz czy do wewnątrz – w którą stronę powinny otwierać się drzwi?

W tym przypadku musisz wziąć pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców domu. Większość drzwi otwiera się do wewnątrz i jest to decyzja podyktowana tym, aby domownicy nie byli narażeni na zagrożenie. Wyjątkiem są drzwi do łazienki, które otwierają się na zewnątrz. Podobnie jest z małymi pomieszczeniami, których powierzchnia nie pozwala na otwieranie do wewnątrz. Jeżeli chodzi o drzwi wejściowe, to kierunek ich otwierania nie ma dużego znaczenia w kontekście bezpieczeństwa domu, ale istotny jest dla twojego komfortu. Oto, jakie zalety mają drzwi otwierane na zewnątrz:

 • są lepszą drogą ewakuacji niż drzwi otwierane do wewnątrz;
 • w warunkach wietrznych są lepiej dociskane do futryny, co sprawia, że mają większą szczelność;
 • nie zabierają miejsca użytkowego w przedpokoju.

Zalety drzwi otwieranych do wewnątrz:

 • dobrze sprawdzą się, kiedy otwierane są na duży korytarz;
 • nie kolidują ze wspólną przestrzenią, kiedy są umieszczone w bloku;
 • nie wymagają zamontowania systemu odprowadzania wody i dodatkowego uszczelnienia.

Inne rodzaje drzwi

Co w wypadku, kiedy z różnych względów nie możesz zdecydować się na tradycyjne drzwi? Możesz wybrać wersję przesuwną. Występują one w dwóch rodzajach:

 • chowane w ścianie;
 • z widocznym systemem jezdnym.

Drzwi chowane są wygodne, ponieważ nie zabierają miejsca na ścianie, po prostu wysuwają się z jej wnętrza. Ściany muszą być jednak specjalnie pod takie drzwi przygotowane, a więc posiadać specjalną wnękę. Sprawdzą się też tylko w dużych pomieszczeniach. Drzwi z widocznym systemem jezdnym dobrze pasują do wystroju loftowego. Cały mechanizm przesuwny jest zamontowany na ścianie. Takie drzwi najczęściej montowane są w sypialni lub garderobie. Ciekawym rozwiązaniem są też drzwi przezroczyste, które szczególnie efektownie prezentować się będą, kiedy zamontujesz je pomiędzy kuchnią a salonem. Tutaj także masz wybór pomiędzy drzwiami prawymi, lewymi i przesuwnymi.

Drzwi lewe, prawe w ofercie Barański drzwi

W ofercie firmy Barański znajdziesz wysokiej jakości drzwi prawe, lewe, a także akcesoria do ich zamontowania. Wszystkie modele zostały wykonane z dbałością o nawet najmniejsze detale. Oferta firmy Barański jest bardzo różnorodna, dzięki czemu dopasujesz drzwi do każdego wnętrza – loftowego, industrialnego, nowoczesnego i skandynawskiego. Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne sprawiają, że drzwi od firmy Barański są najlepszym wyborem na rynku.

To, czy powinieneś się zdecydować na drzwi prawe, lewe, przesuwne czy przezroczyste zależy w dużej mierze od charakterystyki twojego mieszkania. Pamiętaj, żeby z kolei przed wybudowaniem domu dokładnie zaplanować, jak otwierały będą się drzwi w każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie zwiększy to twoją wygodę.

Podobne porady