Drzwi na wymiar: o czym musisz pamiętać przy zakupie?

Drzwi na wymiar: o czym musisz pamiętać przy zakupie?

12.04.2022

Interesuje cię oferta konkretnego producenta drzwi, jednak ich wymiary nie do końca odpowiadają twoim potrzebom? A może masz ochotę zmodyfikować nieco ich wygląd? Dziś wiele firm daje ci takie możliwości.

Czy warto zamówić drzwi na wymiar? Jeśli chcesz mieć pewność, że w twoim domu wszystko będzie idealnie do siebie pasowało lub gdy zależy ci na oryginalności, takie rozwiązanie będzie bardzo dobrą decyzją. O czym musisz pamiętać na etapie zamawiania drzwi na wymiar? Ten poradnik pomoże ci w dokonaniu zakupu.

Drzwi i ich rola w aranżacji wnętrza

Wiele osób podczas większego remontu mieszkania decyduje się zainwestować w nowe drzwi. Od ich wyglądu przecież wiele zależy, a więc musisz odpowiednio wcześniej zastanowić się, z jakiego materiału powinny być one wykonane oraz określić, jaki rodzaj drzwi w danym wnętrzu sprawdzi się najlepiej.

Najpopularniejsze materiały

Drzwi mogą powstawać z różnych materiałów, przy czym obecnie największą popularnością cieszą się:

  • drzwi z naturalnego drewna;
  • drzwi szklane;
  • drzwi płytowe.

Rodzaje drzwi zewnętrznych

Najważniejsze drzwi w domu zwykle składają się z jednego skrzydła, czasem ozdobionego niewielkim przeszkleniem. Przeważnie są to drzwi drewniane, jednak możesz postawić rownież na inne materiały. Jakie? Szeroki wybór daje ci wiele możliwości. Coraz większym powodzeniem cieszą się stal i aluminium. Jeśli cenisz ciepło i ciszę, możesz postawić na drzwi z włókna szklanego, które wyróżniają się bardzo dobrą izolacją.

Wewnętrzne drzwi i ich rodzaje

Znacznie większa różnorodność wśród ofert producentów dotyczy drzwi montowanych wewnątrz mieszkania. Tu możesz sięgnąć po drzwi przesuwne lub składane, ale możesz też pozostać przy klasycznych drzwiach jednoskrzydłowych. Co natomiast z materiałami? W przypadku wnętrz najczęściej wykorzystywane są płyty mdf lub lite drewno, z którymi coraz silniej konkuruje szkło.

Kiedy warto postawić na drzwi na wymiar?

Istnieje wiele okoliczności, w których warto postawić na drzwi na wymiar. Twoje mieszkanie odbiega od typowych wymiarów? A może zależy ci na najwyższej jakości i eleganckim wystroju? Producenci drzwi od kilku lat zaczęli oferować swym klientom możliwość zamawiania drzwi na wymiar, dzięki czemu możesz ten element wystroju wnętrza maksymalnie dopasować do swoich potrzeb i preferencji.

O czym musisz pamiętać, kupując drzwi na wymiar?

Choć wybór drzwi jest duży, musisz pamiętać, by dobrze przygotować się do zakupu i wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jak zamówisz drzwi na wymiar?

Drzwi zewnętrzne na wymiar

W przypadku drzwi zewnętrznych ważna jest trwałość i bardzo dobra izolacja. Jeśli budujesz dom, pamiętaj, że – zgodnie z obecnymi przepisami – drzwi wejściowe powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. To ważne, szczególnie w tych domach, gdzie są małe dzieci lub osoby poruszające się na wózku.

>>Zobacz też: Jaki otwór pod drzwi 90-ki? Ustalanie wymiaru otworu

Zastanów się też, w którą stronę powinno się otwierać skrzydło. W przypadku mieszkań najczęściej drzwi otwierają się do wewnątrz, jednak we własnym domu możesz postawić na drzwi otwierane za zewnątrz. W takim przypadku musisz zwrócić uwagę również na podest i daszek, który uchroni cię przed problemami związanymi np. z gromadzącym się przy wejściu do domu śniegiem.

Drzwi wewnętrzne na wymiar

Drzwi we wnętrzu powinny być dopasowanie nie tylko do charakteru poszczególnych pomieszczeń, ale i do wielkości otworów drzwiowych. Standardowy wymiar to 80 cm, znajdziesz jednak i takie modele, których szerokość wynosi 110 cm. Jeśli zatem decydujesz się na drzwi na wymiar i składasz indywidualne zamówienie, musisz nie tylko wybrać rodzaj drzwi, materiał czy rodzaj wykończenia, ale też dokonać prawidłowych pomiarów.

>>Zobacz też: Drzwi wewnętrzne: wymiary otworu na drzwi i montaż ościeżnicy

Drzwi na zamówienie – jak je zmierzyć?

Podstawa to zmierzenie otworu drzwiowego bez futryny, a dokładniej sprawdzenie jego wysokości i szerokości. Sprawdź też szerokość muru, dzięki czemu unikniesz problemów z późniejszym montażem. Jeśli otwór posiada już futrynę, zmierz jej wysokość i szerokość, jednak nie wliczaj do pomiarów listew wykończeniowych.

>>Zobacz też: Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Zwykle wysokość otworu wynosi od 2060 do 2085 mm, co oznacza, że możesz spokojnie postawić na standardowe skrzydło o wysokości 2030 mm.

Trudniejsze jest ustalenie szerokości skrzydła drzwi. Musisz pamiętać, że zawsze będzie ono nieco węższe niż otwór, w którym ma się znaleźć, oraz że ościeżnica regulowana dodatkowo zmniejsza szerokość otworu. Jak to wygląda w praktyce? Oto przykład. Jeśli otwór ma szerokość od 90 do 92 cm, skrzydło powinno mieć szerokość 80 cm. Na standardową 90-tkę możesz postawić w chwili, gdy szerokość otworu wynosi od 1000 do 1020 mm.

Drzwi na wymiar w ofercie Barański Drzwi

Barański Drzwi docenia klientów szukających nietypowych rozwiązań, dla których jest w stanie wykonywać nawet te najbardziej niestandardowe projekty. To ty określasz, jakie wymiary mają mieć drzwi, wybierasz konstrukcję oraz materiały, z jakich mają być wykonane. Dla pracowników firmy, która zaczynała od warsztatu stolarskiego zajmującego się kompleksowym urządzaniem mieszkań, nie ma rzeczy niemożliwych.

Co możesz wybrać? Drzwi w konstrukcji ramowej Barański Optimo, w których pytę MDF zastępuje drewniany rdzeń. Chcesz stworzyć ciekawy efekt dzięki szklanym dodatkom? Skorzystaj z najlepszych rozwiązań, czyli szkła hartowanego lub VSG.

Wykonanie drzwi na wymiar, podobnie jak to jest w przypadku mebli, już dawno przestało być rozwiązaniem dla wybranych. Dziś z takiej opcji skorzystać może każdy, komu zależy na pięknym i funkcjonalnym wnętrzu oraz na trwałych rozwiązaniach.

Podobne porady