Drzwi francuskie – drewniane okna i drzwi w jednym

Drzwi francuskie – drewniane okna i drzwi w jednym

12.04.2022

Drzwi francuskie stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia wnętrz, chociaż często nie są znane pod tą nazwą. Dziś najczęściej montuje się je jako drzwi na taras, ale coraz chętniej wybierane są też do przestronnych wnętrz. Dlaczego tak jest?

„Okno i drzwi” – często w taki sposób określa się drzwi francuskie. Nic dziwnego, ponieważ ta konstrukcja naprawdę dosłownie może pełnić funkcję okna ze względu na swoją lekką konstrukcję i przeszklenie na niemal całej wysokości. Właśnie dlatego tak chętnie są wybierane jako drzwi zewnętrzne na taras, chociaż w Ameryce stanowią też popularny wybór jako drzwi wejściowe do obszernego przedpokoju. Dlaczego takie drzwi są świetnym wyborem do bardziej charakterystycznych aranżacji wnętrz?

Historia drzwi francuskich

Pierwsze drzwi francuskie powstały oczywiście we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. W tamtych czasach, na długo przed powstaniem żarówki (a nawet elektryfikacją!), taka konstrukcja miała charakter bardziej funkcjonalny niż estetyczny, chociaż oczywiście zadbano też o wygląd tych konstrukcji. Duże przeszklenia pozwalały na naprawdę solidne doświetlenie ciemnych pomieszczeń, szczególnie tych, w których okna były w niewystarczającej liczbie lub po prostu nie było ich w ogóle.

Drzwi francuskie są też nazywane „oknem portfenetr” (w języku francuskim porte to drzwi, a fenêtre – okno) lub „oknami balkonowymi”.

Czym charakteryzują się drzwi francuskie?

Ten rodzaj drzwi najłatwiej poznać po ich budowie – są to konstrukcje dwuskrzydłowe. Mogą być otwierane tradycyjnie lub zamontowane w systemie przesuwnym. Drugim charakterystycznym elementem jest wspomniane już przeszklenie na niemal całej wysokości. Z daleka takie drzwi rzeczywiście przypominają wysokie okno, stąd uzasadniona praktyka ich nazewnictwa jako okna i drzwi w jednym.

Gdzie sprawdzą się drzwi francuskie?

Drzwi francuskie są szczególnie popularne jako drzwi zewnętrzne w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie – często można zobaczyć je w filmach i serialach rozgrywających się właśnie po drugiej stronie oceanu. W Polsce ten rodzaj konstrukcji jest wybierany raczej jako drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne prowadzące na taras czy do ogrodu z tyłu domu. W takim przypadku zdecyduj się na model ze szkłem hartowanym, które będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Same drzwi drewniane są bezpieczne, o ile zadbasz właśnie o przeszklenie odpowiedniej jakości.

Przeszklone drzwi dwuskrzydłowe to świetny wybór do wnętrz loftowych – sprawdzają się w przypadku takich aranżacji, jak:

  • hampton;
  • skandynawska;
  • rustykalna;
  • boho;
  • glamour.

Z kolei modele jednoskrzydłowe mogą świetnie wzbogacić aranżacje nowoczesne, do których chcesz wpuścić więcej naturalnego światła. To idealny wybór na przykład do salonu czy kuchni.

Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie, nawet w systemie przesuwnym, wymaga znacznie więcej miejsca niż klasyczne drzwi – w mieszkaniach w blokach sprawdzą się raczej wyłącznie konstrukcje jednoskrzydłowe.

Drzwi francuskie często są też wykorzystywane w funkcji wyłącznie okien, które z zewnątrz zabezpiecza się barierką. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie przewietrzenie pomieszczenia i jego doświetlenie, nawet jeśli balkon, na który drzwi francuskie mogłyby prowadzić, po prostu nie istnieje.

Drzwi francuskie to świetny wybór do przestronnych, jasnych pomieszczeń – nie tylko pozwolą podkreślić przygotowaną przez ciebie aranżację, ale przede wszystkim doświetlą pomieszczenie lub korytarz. To także dobre rozwiązanie, jeśli szukasz stylowego wyjścia na taras, które pozwoli ci podziwiać widoki za oknem. Pamiętaj jednak, że takie drzwi wymagają naprawdę dużo miejsca i nie sprawdzą się w małych i ciasnych pomieszczeniach.

Drzwi francuskie w ofercie Barański Drzwi

W naszej ofercie znajdziesz drzwi francuskie każdego rodzaju. W przypadku modeli zewnętrznych polecamy kolekcję SIMPLE. Jeśli zależy ci na minimalistycznym i nowoczesnym stylu, zapoznaj się z modelami DB 289, 290, 291, 278, 293 oraz 279. Bardziej klasyczne i stonowane modele to DB 285, 266 oraz 298. W przypadku drzwi wewnętrznych polecamy linię BARON i rozwiązania przeszklone, które pozwolą ci z powodzeniem stworzyć jednoskrzydłowe drzwi francuskie.

Podobne porady