Drzwi fornirowane – czy warto na nie postawić?

Drzwi fornirowane – czy warto na nie postawić?

12.04.2022

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest prostą sprawą. Ważna jest zarówno trwałość, jak i piękny wygląd. Zastanawiasz się, czy warto postawić na drzwi pokryte fornirem? Sprawdzamy!

Drzwi fornirowane to przede wszystkim piękny wygląd. Trudno je odróżnić od tych wykonanych z naturalnego drewna, a naturalne słoje i barwy dają ci wiele możliwości w aranżacji wnętrz. Co musisz o nich wiedzieć?

Wybierasz drzwi do mieszkania? Zwróć uwagę na ich konstrukcję

O jakości drzwi decyduje przede wszystkim ich konstrukcja. Zrezygnuj z popularnego plastra miodu, który jest popularny i tani, za to bardzo nietrwały. Jakie masz alternatywy?

Kupując drzwi do mieszkania, możesz postawić na:

  • płytę wiórową;
  • płytę MDF;
  • drewno.

Te trzy rozwiązania to wysoka jakość i pewność, że drzwi będą ci dobrze służyć przez wiele lat. A co z ich wyglądem?

>>Zobacz też: Drzwi dźwiękoszczelne – jakie wybrać?

Czym charakteryzują się drzwi fornirowane?

Konstrukcja drzwi to nie wszystko. Ważne jest też wykończenie ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. Drzwi wewnętrzne mogą być wykończone laminatem, czyli okleiną z włókien celulozowych. Materiał ten świetnie imituje drewno, ma jednak pewną wadę – jego odświeżenie może być sporym wyzwaniem. Chcesz mieć pewność, że twoje drzwi długo będą zachwycały eleganckim wyglądem? Postaw na fornir.

Czym jest fornir?

Fornir to rodzaj pokrycia, który tworzą cienkie płaty drewna zabezpieczone lakierem. Ta naturalna okleina ma wiele zalet. Nie musisz mieć drzwi z litego drewna, wystarczy dobry fornir. Jak jednak go wybrać?

>>Zobacz też: Drzwi przesuwne w ścianie – czy warto je wybrać?

Przy wyborze drzwi zwróć uwagę na to, czy pokrywa je fornir naturalny czy modyfikowany. Co je różni? Ten pierwszy powstaje z płatów drewna klejonych w takiej kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Okleina taka często posiada widoczne sęki i przebarwienia, co dla jednych jest wadą, dla innych zaletą. Fornir modyfikowany pozbawiony jest wszelkich przebarwień i wad, które mogłyby szpecić rysunek drewna, a ostateczny wzór wykończenia jest już kształtowany w mechaniczny sposób.

Zalety drzwi wewnętrznych fornirowanych

Naturalne drewno pięknie wygląda i jest zawsze modne, a drzwi fornirowane bez problemu dopasujesz do każdego wnętrza. Na tym zalety forniru się nie kończą.

Ta okleina to:

  • naturalność;
  • trwałość;
  • ponadczasowość.

Jeśli tylko odpowiednio dopasujesz je do charakteru poszczególnych pomieszczeń, osiągniesz wspaniałe rezultaty.

Drzwi fornirowane w ofercie Barański Drzwi

Drzwi drewniane wykończone fornirem zajmują ważne miejsce w katalogu Barański Premium, w którym znajdziesz wiele ciekawych propozycji do wnętrz klasycznych i nowoczesnych. Co możesz wybrać?

Wewnętrzne drzwi Baron A.5 świetnie sprawdzą się w nowoczesnych i skandynawskich domach. W modelu Barcelona C.6 postawiono już na dąb flader, którego największą zaletą jest pięknie wyeksponowany słój. Ta naturalna dekoracja sprawia, że proste drzwi nabierają wyjątkowego charakteru. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku drzwi z linii Lupo, która przypadnie do gustu miłośnikom klasyki.

Drzwi w fornirze cieszą się coraz większą popularnością. Ciekawe usłojenie i naturalna kolorystyka to cechy, dzięki którym rozwiązanie to świetnie sprawdza się w wielu domach. Asortyment drzwi wykończonych w taki sposób jest coraz szerszy, zatem do każdego wnętrza znajdziesz odpowiedni model.

Podobne porady